НАТО је само инструмент америчке хегемоније на политичком пољу, као и инструмент силе за осигурање интереса "златне милијарде", изјавио је заменик министра спољних послова Русије Александар Грушко.
"Сврха НАТО-а какав је створен пре 75 година се уопште није променила. Он је инструмент америчке хегемоније и потчињавања Европе америчким војно-политичким интересима. Данас је то инструмент који Американци сматрају једним од главних механизама за пројектовање моћи на глобалном нивоу", казао је Грушко у интервју за РТ, истакваши да свака претња Русији неће остати без одговора.
Грушко је истакао да је Алијанса била и остала инструмент моћи да се осигурају интереси "златне милијарде" и да то покушава да постигне покушајем војне надмоћи, глобализујући "сферу одговорности", као и прибегавањем војним интервенцијама кршећи међународно право.
"Катастрофалне последице геополитичког инжењеринга Алијансе су добро познате", подсетио је.
Према његовим речима, Вашингтон види претњу у свакој држави која стане на страну мултиполарног света и одбија да призна превласт САД, док је све више присталица мултиполарности.
"Сходно томе, САД око себе виде све више противника и политичких конкурената. САД се пре свега плаше Кине и Русије, као и Европске уније. Зато што је на економском плану јасно да се не ради о партнерству, већ о конкурентским односима (са Европском унијом). Стога, НАТО наставља да буде веома важан, ако не и кључни инструмент за такву доминацију и инструмент за потчињавање савезника плановима Вашингтона и спољнополитичким смерницама за Сједињене Државе", указао је руски дипломата.
Грушко је истакао да се ситуација у односима Русије и НАТО-а "намерно" погоршава, а да су све канале дијалога Вашингтон и Брисел довели на критично низак ниво.
"НАТО је покренуо хибридни рат против Русије и његови сателити су учинили све да нашу интеракцију и канале дијалога сведу на критични нулти ниво. У априлу 2014. године земље чланице одлучиле су да прекину сву практичну сарадњу НАТО-а и Русије на цивилној и војној линији", додао је.
Украјинска криза може превазићи географске границе
Грушко је оценио да би због авантуристичких акција НАТО земаља, украјинска криза могла да пређе њене географске границе.
"Као резултат авантуристичких акција чак једне или две земље чланице НАТО-а, украјинска криза може прећи своје географске границе и добити сасвим друге размере", указао је руски дипломата.
Он је истакао да изјаве француског председника Емануела Макрона о могућем слању трупа у Украјину "указују на спремност да се иде путем ескалације у условима када и сам Запад трпи стратешки пораз на терену".
Подсетимо, Макрон је раније рекао да се ЕУ сложила да оформи "девету коалицију за дубоке ударе" што претпоставља снабдевање Украјине ракетама средњег и дугог домета. Он је, такође, рекао да ће Француска учинити све да спречи Русију да "победи у овом рату".
Како је рекао, лидери западних земаља су разговарали о могућности слања трупа у Украјину, консензус још није постигнут, "али се ништа не може искључити". Почетком марта, Макрон је још поновио да Француска "нема граница и црвених линија" када је реч о помоћи Украјини.