Си Ђинпинг и Лавров: Односи Русије и Кине вратили правду у међународним односима
Дипломатски односи Русије и Кине, који трају већ 75 година, нису донели корист само руском и кинеском народу, већ су имали конструктивну улогу у осигуравању међународне правде и непристрасности, проучио је кинески председник Си Ђинпинг на састанку са руским министром спољних послова Сергејем Лавровом.
"Русија и Кина треба да јачају стратешко партнерство у међународној арени, да делују одговорно у контексту до сада невиђених промена глобалних размера и да имају главну улогу у формирању судбине човечанства", поручио је Си Ђинпинг на састанку који се одржава у Дому народа.
Си Ђинпинг је поручио да га радује данашњи сусрет са, како је рекао, "искусним руским дипломатом и старим другом кинеског народа" и захвалио је Сергеју Лаврову на напорима уложеним у развоја руско-кинеских односа.
Кинески лидер је пренео искрене поздраве руском председнику, а руски министар је узвратио, додавши да је Владимир Путин захвалан на честитки коју му је Си Ђипинг упутио након победе на руским председничким изборима.
Један од главних приоритета спољне политике Русије је јачање сарадње са Кином, поручио је руски министар током састанка.
"Руско-кинески односи су показали да су стабилни и да могу да се прилагоде и најтежим условима, с обзиром да у њиховој основи лежи узајамна подршка у оним питањима која су суштински важна за наше државе", оценио је руски министар.
Промет трговине остварује нове рекорде, а спољнополитичка веза Москве и Пекинга представља "локомотиву" која добија све више присталица за формирање праведнијег, мултирполарног светског претка и осигуравање безбедности на простору Евроазије, нагласио је Лавров.
Русија се искрено радује свим успесима које остварују "кинески пријатељи", иако се многи у свету томе супротстављају, покушавајући да сузбију напредак Кине, али и Русије, нагласио је Лавров.
"Руско-кинески дипломатски односи су показали колико је за Москву и Пекинг, али и за цео свет, важно узајамно поверење, добросуседство, пријатељство, равноправност и узајамно корисна сарадња која није усмерена ни против које треће државе", закључио је Лавров.
Руски министар Сергеј Лавров се у оквиру радне посете Пекингу претходно састао и са својим кинеским колегом Ванг Јием, где су разговарали о "конкретним економским празнинама које настају као резултат незаконите политике једностраних санкција", а које ће решавати у оквиру БРИКС-а и ШОС-а.