Русија: Зеленског послати на сметлиште историје
Да би се зауставила бесмислена кланица у коју Кијев баца Украјинце, украјинског лидера Владимира Зеленског и његову клику треба послати на сметлиште историје, изјавио је стални представник Русије на седници Савета безбедности Уједињених нација Василиј Небензја.
"Обични Украјинци све јасније почињу да схватају да њихов интерес у овом рату, за који су Сједињене Америчке Државе и њихови сателити припремали земљи најмање од 2014. године, једноставно не постоји", рекао је Небензја.
Он је истакао да Украјинце против њихове воље и против интереса њихове земље бацају у бесмислену кланицу.
"Ово се може зауставити само ако се Зеленски и његова банда, па и цела власт на Мајдану пошаљу тамо где и заслужују – на сметлиште историје. То је оно што ми сада и радимо", поручио је дипломата.
Дипломата је истакао да су западне земље одговорне за злочине кијевских власти које користе отворено терористичке методе.
"Наравно, за све ове злочине одговоран је режим (украјинског председника Владимира) Зеленског. Међутим, кривица западних земаља није много мања, јер спонзори кијевске хунте настављају да је снабдевају оружјем дугог домета, снабдевају је обавештајним подацима и шаљу своје инструкторе и плаћенике у Украјину у илузорној нади да ће нанети стратешки пораз Русији и ослабити нашу земљу", рекао је он.
Према његовим речима, спонзори режима Зеленског већ почели директно и јавно да му дају "дозволу да оружјем које испоручује погађа мирне циљеве".
Небензја: МКС отворено служи интересима Запада
Василиј Небензја осврнуо се и на рад Међународног кривичног суда (МКС) наводећи да је у питању марионетско тело које отворено служи интересима западних држава и нема никакве везе са правосудним системом.
"Русија не види смисао да Савету безбедности УН присуствују представници Међународног кривичног суда УН, јер то марионетско тело отворено служи интересима западних држава и нема никакве везе са правосудним системом", изјавио је Небензја, преносе "РИА Новости".
Додао је да став Руске Федерације у погледу неприхватљивости политизоване активности МКС није промењен.
Према његовим речима, најбоља илустрација исправности руских процена јесте деловање овог суда у Либији. Он је указао да је Русија проучила извештај МКС о ситуацији у Либији и из њега сазнала да до краја 2025. године тужилаштво планира да оконча све сегменте истраге.
"Дакле, истрага ће трајати најмање 14 година", рекао је Небензја и предложио да се размотри шта је суд радио свих тих година.