Сити је шампион Европе! "Грађани" срушили Интер за дуго жељени трофеј

Фудбалери Манчестер ситија освајачи су Лиге шампиона за сезону 2022/23, пошто су у финалу у Истанбулу савладали екипу Интера са 1:0. Сити је дошао до прве титуле шампиона Европе у историји клуба

Историја је исписана, Манчестер сити је први пут дошао до титуле клупског шампиона Европе у фудбалу.

У веома неизвесном и занимљивом финалу одиграном на стадиону "Ататурк" у Истанбулу, енглески тим савладао је Интер са 1:0.

У првом полувремену мреже су мировале, а једини погодак виђен је у других 45 минута сусрета.

Играо се 68. минут, када је победоносни погодак постигао Родри.

Одлично се убацио Бернардо Силва, покушао да одигра повратни пас у петерац, лопта се одбила уз мало среће до Родрија, који је веома снажно и прецизно шаље у мрежу италијанског тима.

Сити је до краја меча успео некако да се одбрани, а Интер има за чим да жали.

Погодили су "нероазури" пречку, а потом преко Лаутара Мартинеза и Ромелуа Лукакуа имали изгледне прилике за гол, али је Бразилац на голу Ситија Едерсон, изашао као победник.

Манчестер сити осваја "триплу круну" ове сезоне, пошто су претходно били шампиони Премијер лиге и ФА купа.

Манчестер је сада град са два шампиона Европе, пошто је након Јунајтеда, први пут у клупској историји и Сити стигао до "ушатог" пехара.

10. јун 2023 • 22:56

Крај меча, Манчестер сити је шампион Европе!

Одбранио је Едерсон покушај играча Интера након корнера у последњем секунду меча.

Марчињак након тога свира крај меча, те је Манчестер сити освајач Лиге шампиона.

Пет минута надокнаде

Судијска надокнада износи пет минута...

89' - Како Интер није дао гол? Едерсон са гол линије чува мрежу

Невероватна прилика за Интер у самој завршници меча и невероватно да италијански тим није постигао гол.

Главом је Госенс вратио лопту у петерац ривала, тамо Лукаку реагује и шутира, а Едерсон са гол линије "скида" ту лопту.

Врло лако је могао Интер до гола након одбитка, али је Рубен Дијаш главом послао лопту поред своје стативе.

85' - Интер баца све карте у напад, Сити чува лопту

У самом финишу меча, тренер италијанске екипе прави последње измене, убацивши Мктаријана и Дамброзија.

Манчестер сити покушава да сачува лопту у свом поседу и својим ногама, те тако спречи Интер да дође до шансе.

78' - Фоден пропушта огромну шансу

Фантастично се окренуо са лоптом млади Енглез, ушао у шеснаестерац и неометано шутирао ка голу Интера, али је његов ударац ишао готово право у Онану, који брани.

Остаје 1:0 за Сити, који пропушта колосалну шансу да "убије" меч.

74' - Лукаку прети, брани Едерсон

Опасно је било по гол Ситија, након продора и лукавог покушаја Лукакуа, али је Едерсон био добро постављен, па је одбранио тај ударац.

72' - Интер погађа пречку

Некако је Интер успео да дође до шансе, лопта је након игре главом Дамфриза, дошла до Ди Марка, који је такође главом шутира ка голу Ситија.

Погодио је Италијан пречку, а Интер није успео да реагује спретно на одбитак, па је пропуштена велика прилика.

68' - ГОЛ! Сити води, Родри је стрелац

Вероватно из првог опасног напада енглеског тима у другом полувремену, Сити постиже погодак.

Одлично су "грађани" провукли додавање за Бернарда, чији центаршут у петерац није прошао, али се лопта одбила до Родрија, који са ивице шеснаестерца веома снажно и прецизно шутира, те тресе мрежу ривала.

Сити води са 1:0 у финалу Лиге шампиона.

59' - Какав кикс Ситија, Интер не користи најбољу шансу на мечу

Велики неспоразум одбрамбених фудбалера Ситија, који су хтели да одложе лопту голману Едерсону, који то није разумео.

Лаутаро је то "намирисао", избио сам пред голмана ривала, али је Едерсон успео да "скрати угао" и одбрани ударац Аргентинца искоса.

56' - Џеко на трави, Лукаку га мења

Фудбалер из БиХ пожалио се на повреду и одмах га је заменио Инзаги.

Ромелу Лукаку се загревао, а потом и ушао у игру за Интер.

46' - Почело је друго полувреме

Настављен је меч у Истанбулу, нема промена у саставима тимова...

Полувреме: Сити - Интер 0:0

Након првих 45 минута меча, није било промене резултата у финалу Лиге шампиона.

Сити је био нешто опаснији тим, који је створио две конкретне шансе, али Интер за сада пружа више него солидан оптор.

Два минута је надокнада првог полувремена

Четврти арбитар показао је таблу на којој је писало да ће прво полувреме бити надокнађено два минута.

37' - Де Брујне због повреде напушта меч

Велики пех за "грађане" већ у првом полувремену.

Кевин де Брујне пожалио се на повреду пре неколико минута, покушао да настави меч, али је дефинитивно повреда озбиљније природе.

Уместо Белгијанца, у игру улази Енглез, Фил Фоден.

Де Брујне је и у прошлом финалу у којем је учествовао Сити, због повреде морао раније ван терена.

29' - Сити појачава, али резултат се не мења

Ево новог шута у оквир гола од стране Манчестер ситија.

Де Брујне је изборио позицију за ударац мало изван шеснаестерца, али је шут ишао право у руке голмана Интера.

Тим Пепа Гвардиоле појачава темпо у овим тренуцима, самим тим потпуно пребацује тежиште игре на противничку половину.

27' - Шанса за Холанда, Онана брани

Помало олако направили су фудбалери енглеског тима изгледну прилику.

Холанд је побегао Бастонију, шутирао искоса ка голу ривала, али је одлично био постављен голман Онана.

20' - Без узбуђења, велика борба

Након 20 уводних минута у финалу, виђена је само једна шанса, поменута у којој је био Бернардо.

Спласнуо је ритам који је био на снази у уводних 10 минута, па се сада гледа "рововска" борба за сваку лопту на средини терена.

5' - Сити први прети, Бернардо умало затресао мрежу

Одлично је отворио меч Сити, који је прву прилику имао преко Бернарда Силве, чији ударац левом ногом унутар шеснаестерца, завршава тик поред стативе гола Интера.

1' - Почео је меч!

Пољски судија Симон Марчињак, означио је почетак овогодишњег финала Лиге шампиона. Италијански тим има први напад на мечу...

Почела церемонија отварања финала

Играчи се загревању, трибине се полако попуњавају

Више од пола сата до почетка меча, играчи су изашли на финално загревање.

Трибине стадиона "Ататурк" се полако потпуно испуњавају...

Пут до финала:

Интер је екипа коју многи сматрају за великог аутсајдера у овом финалу, али је италијански тим до последње степенице дошао савладавши изазовне препреке.

У групи су завршили иза Бајерна, а испред Барселоне и Плзења, да би у нокаут фази редом елиминисали, Порто, Бенфику и Милан.

Са друге стране, Сити је имао нешто лакши посао у групи, пошто су били бољи од Севиље, Дортмунда и Копенхагена.

У нокаут фази, "грађани" су морали да савладају Лајпциг, Бајерн и Реал Мадрид.

Ту је и пехар

Интер у финале излази у следећем саставу:

На голу италијанске екипе биће Онана, а у пољу: Дармијан, Аћерби, Бастони, Дамфриз, Барела, Брозовић, Чалханоглу, Ди Марко, Џеко и Лаутаро.

Састав Манчестер ситија:

За Манчестер сити меч почињу: Едерсон, Аканџи, Стоунс, Дијаз, Аке, Родри, Гундоган, Де Брујне, Бернардо Силва, Грилиш и Холанд.

Навијачи оба тима преплавили Истанбул

Највећи град у Турској данас је светска и европска фудбалска престоница.

Велики број навијача из Италије и Енглеске дошао је у Истанбул, у жељи да подржи свој вољени клуб.

Стадион "Ататурк" биће испуњен до послењег места и очекује се сјајна атмосфера на трибинама.

"Сити фаворит, али Интер са разлогом у финалу"

Селектор фудбалске репрезентације Србије Драган Стојковић Пикси, заједно са делегацијом ФСС, налази се у Истанбулу, где ће гледати финале Лиге шампиона између Манчестер ситија и Интера. Пикси је открио да ли ће навијати за некога у финалу, као и шта очекује од можда и највеће утакмице у свету фудбала.

Манчестер Сити има предност да освоји Лигу шампиона. Приказали су играчку моћ, они су тим који диктира ритам, контролише игру и нема сумње да ће то желети и вечерас. Сити је клуб који никад није освојио Лигу шампиона, имају огроман мотив. Са друге стране је Интер, клуб који је освојио све у својој богатој историји, велики гигант", рекао је селектор Србије.

Интер јури четврти, Сити историјски први "ушати" пехар у историји клуба

Не треба превише речи трошити на улог утакмице каква је финале Лиге шампиона.

И овогодишње финале важиће за историјско и специфично.

Екипа Манчестер ситија има другу прилику да освоји премијерни трофеј у елитном европском такмичењу у историји клуба.

Сити је претходне две сезоне био надомак једине титуле која му недостаје и сви у клубу се надају трећој срећи и историјској "триплети" јер су већ освојили Премијер лигу и ФА куп.

Са друге стране, Интер ће покушати да дође до четврте титуле Лиге шампиона у историји клуба.

Први пут након 13 година, "нероазури" поново се налазе у финалу, па остаје да се види хоће ли искористити прилику која им се све ређе пружа.