Спорт

"Хитлеров број" забрањен у Италији

Због своје популарности у неонацистичким круговима, број 88 више неће бити штампан на дресовима фудбалера у Серији А
"Хитлеров број" забрањен у ИталијиGetty © Emilio Andreoli / Stringer

Велика одлука донета је у Италији како би се појачала борба против антисемитизма због чега је забрањен такозвани "Хитлеров број".

Матео Пијантедоси, италијански министар унутрашњих послова, објавио је да је Влада Италије донела одлуку о забрани фудбалским клубовима да својим играчима дозвољавају ношење броја 88 на дресовима јер се он може схватити као симбол поздрава нацистичком вођи Адолфу Хитлеру.

Тај број често користе неонацистичке групе као скраћеницу за поздрав "хајл Хитлер" јер је слово Х осмо по редоследу у алфабету.

"Што се тиче ове борбе, ту не одступамо ни педаљ јер кредибилитет фудбала, који је такође повређен дискриминаторним понашањем, има директан утицај на италијанско друштво", навео је у саопштењу председник Фудбалског савеза Италије Габријеле Гравина.

Поред њега и министра Пијантедосија, декларацију су потписали министар спорта и омладине Андреа Абоди и државни координатор за борбу против антисемитизма Ђузепе Пекораро.

Одлука је донета пошто је у марту ове године један навијач Лација у Немачкој носио дрес са бројем 88 и натписом "Хитлерсон". Његову фотографију објавио је председник Јеврејске заједнице у Риму Рут Дурегело, после чега је Лацио тој особи доживотно забранио приступ стадиону.

Навијачка група римског клуба позната је у Европи по томе што подржава неонацистички покрет, док су током сезоне антисемитистичке пароле узвикивале и присталице Јувентуса и Интера.

Прошле сезоне само двојица фудбалера носила су 88 на леђима. То су Хрвати Марио Пашалић из Аталанте, односно Тома Башић из Лација, али њихови мотиви за одабир броја нису познати.

Током каријере спорни број носили су Марко Боријело, Ернанес, Дијего Пероти, Гохан Инлер, али и легендарни Ђанлуиђи Буфон.

Министарство унутрашњих послова Италије је, како се наводи, посегло за одлуком у склопу шире акције за супротстављање антисемитизму и симболима мржње у спорту, са намером да се промовишу вредности толеранције и поштовања.

image