Херш: Експлозија Северног тока била порука Немачкој

Немачка је перципирана као најслабија тачка у коалицији против Кијева, а Америци је циљ био да је одвоји од руског утицаја

Сједињене Америчке Државе почеле су да се припремају за саботажу Северног тока неколико седмица пре почетка руске специјалне операције у Украјини, пише чувени амерички новинар Симор Херш у тексту објављеном на платформи "Субстак".

Према његовом мишљењу, првобитни циљ је можда био обуздавање Москве, али стварни тајминг - септембар 2022. - показује да је саботажа вероватно била усмерена против Немачке, која је препозната као слаба карика у коалицији која подржава Кијев.

"Американци, додељени тајној мисији у Балтичком мору у седмицама пре руске Специјалне војне операције у Украјини, у фебруару 2022. године веровали су да је циљ уверити руског председника Владимира Путина да не изврши инвазију. Када је инвазија, упркос јавним претњама да ће уништити нафтовод, ипак почела, америчком тиму у Норвешкој наређено је да настави посао и пронађе начин да га приведе крају", рекао је Херш.

Новинар тврди да је саботажа припремана за крај маја, али ју је амерички председник Џозеф Бајден без образложења одложио.

"Председничка наредба стигла је крајем септембра. Три од четири крака цевовода су уништена након што су експлозивне направе активиране нискофреквентним сонаром", написао је аутор чланка.

Херш сугерише да је Бајденов одабир тајминга имао циљ да утиче на немачког канцелара Олафа Шолца.

"Као што су неки у ЦИА веровали, председник се плашио да би Шолц, чији су гласачи оклевали да подрже Украјину, пред зимом која се приближава могао да попусти, да одлучи да загреје свој народ и да изабере просперитет немачке индустрије уместо помоћи Украјини у борби са Русијом", закључио је новинар.