Енглеска рутински елиминисала Сенегал, следи спектакл са Французима

Фудбалска репрезентација Енглеске пласирала се у четвртфинале Светског првенства у Катару, пошто је рутински са 3:0 елиминисала селекцију Сенегала. Енглези ће се у четвртфиналу састати са Француском, која је са 3:1 била боља од Пољске.

"Горди Албион" оправдао је статус фаворита и заслужено прошао у четвртфинале Светског првенства у Катару.

Изабраници Герета Саутгејта су дуго обигравали око гола Сенегала, били опрезни и стрпљиви и то им се на крају исплатило.

У финишу првог дела игре, Енглеска је постигла два гола и тако малтене решила питање победника овог меча осмине финала.

Прву ситуацију у којој су имали нешто више простора, Енглези су претворили у гол.

Одлично је повукао лопту Белингем, издржао је млади фудбалер неколико стартова, подигао главу и проиграо Хендерсона, који мирно реагује у шеснаестерцу у 38. минуту и пласира лопту у мрежу.

Покушао је Сенегал да у самој завршници првог дела игре дође до изједначења, али им се то обило о главу.

Енглеска је у другом минуту надокнаде одиграла сјајну контру, у којој је поново Белингем играо кључну улогу.

Везиста је проиграо Фодена, овај одложио за Кејна, а нападач Енглеске био је миран у ситуацији један да један са голманом Мендијем.

Предност од 2:0 учинила је да Енглеска максимално растерећено уђе у други део утакмице, у којем су чували лопту, играли онолико колико је потребно да се сусрет приведе крају.

Постигли су Енглези и трећи гол на мечу, а било је то у 68. минуту, када је Фоден маестрално пробио по левој страни и прогирао Саку у петерцу ривала, а овај мудро савладао Мендија.

Енглеска је победом од 3:0 изборила пласман у четвртину финала Светског првенства у Катару.

Противник у наредној фази биће им селекција Француске, која је са 3:1 елиминисала Пољску.

4. дец 2022 • 21:53

Крај меча: Енглеска - Сенегал 3:0

Головима Хендерсона и Кејна у првом, као и Саке у другом полувремену, Енглеска је елиминисала Сенегал са 3:0 и пласирала се у четвртфинале Мундијала у Катару.

90' +1' - Рашфорд умало до гола

Шо је пробио по левој страни и убацио лопту на другу стативу, одакле Рашфорд уклизава и покушава да постигне гол, али погађа спољни део мреже.

58' - ГОЛ! Енглеска стиже до 3:0, Сака прецизан

Сјајан продор Фила Фодена по левој страни, а онда и правовремени и прецизни пас за Саку, који у петерцу мудро матира Мендија за убедљивих 3:0 за Енглеску.

57' - Кејн умало до новог гола

Опробао је ударац са дистанце нападач Енглеске, а голман Сенегала Менди је некако успео да "укроти" тај шут.

46' - Настављен је меч

Почело је друго полувреме...

Полувреме: Енглеска - Сенегал 2:0

Головима Хендерсона и Кејна, Енглеска на паузу за полувреме одлази са предношћу од 2:0.

45' + 2' - ГОЛ! Кејн повећава на 2:0

Сенегал је желео да постигне погодак у последњим моментима првог полувремена, али уместо тога га је примио.

Белингем поново вуче контру, проиграва Фодена, који је одлично додао до Кејна, а нападач Енглеске рутински тресе мрежу и доноси својој селекцији вођство од 2:0.

39' - ГОЛ! Енглеска води, Хендерсон је стрелац

Први конкретнији и опаснији напад Енглеске, резултовао је голом Хендерсона.

Имали су нешто више простора изабраници Герета Саутгејта, што је Белингем искористио, проиграо Хендерсона у шеснаестерцу ривала, а овај смирено реагује и постиже погодак.

32' - Пикфорд спасава Енглеску

Сенегал поново прави пометњу пред голом Енглеске, поново након убацивања и покушаја Дије, чији ударац крајњим напорима брани Џордан Пикфорд.

23' - Највеће узбуђење пред голом Енглеске

Диа је након центаршута пробао да упути ударац ка голу Пикфорда, али је Стоунс прво изблокирао тај шут, а потом и играо руком.

Након тога уследио је промашај фудбалера Сенегала, а након консултовања са ВАР собом, није додељен пенал за афричку селекцију.

15' - Без узбуђења за сада

Иако Енглеска има већи посед, њихови фудбалери за сада не успевају да пронађу рупу у одбрани ривала.

Сенегал своје шансе тражи у контрама и прекидима, којих за сада није било.

1' - Почео је меч

Почео је меч Енглеске и Сенегала на стадиону "Ал Бајт".

Познати су састави тимова:

Следи дуел Енглеске и Сенегала

Енглеска је групну фазу завршила без пораза, што је успело тек четири селекције на овогодишњем Мундијалу.

Били су првопласирана екипа у Групи Б, са две победе и једним ремијем, завршили су испред САД, Ирана и Велса.

Са друге стране, Сенегал је једно од пријатнијих изненађења турнира.

Упркос одсуству главне звезде Садија Манеа, Сенегал је успео да се избори за друго место на табели групе А.

Афричка селекција освојила је шест бодова у групи са Холандијом, Еквадором и Катаром.

Крај меча: Француска - Пољска 3:1

Завршен је трећи меч осмине финала, у којем је Француска победила Пољску са 3:1.

Голове за "триколоре" постигли су Жиру и Мбапе (два), док је једини стрелац за Пољаке био Левандовски.

90' +7' - ГОЛ! Левандовски постиже почасни погодак

Ухватио је "живу" лопту Уго Лорис код пенала који је извео Левандосвки, али је судија показао да ће се пенал поновити, због тога што је неко раније ушао у шеснаестерац.

Из другог покушаја, пољски нападач био је сигурнији, чиме је поставио коначних 3:1 за Француску.

90' +6' - Пенал за Пољску

Прилика за Пољаке да се голом опросте од Мундијала у Катару.

90' +1' - ГОЛ! Мбапе ставља тачку на меч

Нови гол Мбапеа, девети у каријери на Мундијалима, којим Француска ставља тачку на меч против Пољске.

Примио је лопту Мбапе у шеснаестерцу ривала, наместио се и послао лопту у рашље гола Шченсног.

Француска стиже до предности од 3:0.

75' - ГОЛ! Мбапе доноси Француској предност од 2:0

Школски одрађена контра и брза транзиција Француске. Жиру је одложио за брзоногог Дембелеа, који је проиграо потпуно самог Мбапеа, а Килијан силовитим ударцем тресе мрежу Пољске и доноси Француској 2:0.

58' - Поништене "маказице" Жируа

Атрактиван потез и гол Жируа, који је "маказицама" спаковао лопту у мрежу, али погодак није важио, пошто је арбитар раније прекинуо меч због прекршаја над Шченсним.

56' - Мбапе умало до гола

Мало је недостајало да уз доста среће, Мбапе постигне други гол за Француску на овом мечу.

Улазио је са леве стране у средину, шутирао десном ногом, а лопта након блока одлази мало поред гола Пољске.

48' - Гризман прети из прекида

Снажно је шутирао Гризман из слободног ударца искоса, са неких 20-ак метара, али је голман Пољске очекивао тај потез, те је добро реаговао.

Полувреме: Француска - Пољска 1:0

Голом Оливијеа Жируа у самом финишу првог дела меча, Француска на полувреме одлази са вођством од 1:0.

44' - ГОЛ! Жиру доноси Француској предност од 1:0

Пронашао је простор Мбапе, проиграо Жируа, који је левом ногом, веома прецизно шутирао и матирао Шченсног.

Жиру је стигао до 52. гола у дресу репрезентације Француске, чиме је претекао легендарног Тијерија Анрија на првом месту вечне листе стрелаца "триколора".

38' - Невероватно је да Пољска није стигла до вођства, огромна шанса је пропуштена

Какву прилику нису искористили Пољаци да дођу до предности.

Повратна лопта на ивицу шеснаестерца, уследио је ударац Зијелинског, који је првобитно одбранио Лорис, а потом на одбитак покушао је Левандовски, а тај шут на гол линији зауставио је Варан.

36' - Мбапе погађа спољни део мреже

Одлично је пробио Килијан по левој страни, успео да заломи чувара и избори позицију за шут, али је лопта погодила спољни део мреже.

Након поновљеног снимка, видело се да је лопту качио и голман Пољске, након чега је Француска добила корнер.

17' - Сада Дембеле шутира, поново Шченсни одличан

Пресинг Француске на противничкој половини уродио је плодом, након чега је Чуамени упослио Дембелеа, а шут левом ногом крилног фудбалера Француске са ивице шеснаестерца, одбранио је голман Пољске.

12' - Чуамени са дистанце, Шченсни брани

Принуђен је био голман Пољске да се помучи приликом интервенције у 12. минуту, када је изван шеснаестерца шутирао Чуамени. Остаје 0:0, али се ређају налети Француске.

4' - Француска прва прети

Након корнера који је извео Гризман, Варан је био најбољи у скоку, али његов ударац главом одлази поред гола Пољске.

Након интонирања химни, почео је меч Француске и Пољске...

Основне информације о мечу

Утакмица између Француске и Пољске игра се на стадиону "Ал Тумама" у Дохи.

Очекује се да ће "галски петлови" имати знатно већу подршку са трибина.

Главни арбитар је Венецуеланац Хесус Валенцуела.

Француска је у осмину финала прошла као првопласирана екипа групе Д, док је Пољска у последњим минутима успела да се у нокаут фазу пласира као другопласирани тим групе Ц.

Пажња на Мбапеу и Левандовском

Ударне игле Француске и Пољске свакако су Килијан Мбапе и Роберт Левандовски.

Чланови ПСЖ-а и Барселоне важе за најбоље нападаче данашњице и биће занимљиво видети хоће ли обележити и ову утакмицу.

Мбапе је већ и на овом првенству, као и на претходном, доказао своје квалитете и покушаће да води селекцију "триколора" до одбране пехара намењеном шампиону света у фудбалу.

Са друге стране, Пољак је напокон стигао до првог гола у каријери на Светском првенству, па ће први пут играти нешто растерећеније у националном дресу на Мундијалу.

Французи нокаут фазу започињу против Пољске

Трећи меч осмине финала доноси дуел Француза и Пољака.

Прваци света из Русије 2018. остварили су две победе против Аустралије и Данске, пре него што су са резервним саставом претрпели безболан пораз од Туниса.

Апсолутни су фаворити да се врате на победнички колосек, нарочито када се зна да Пољска баш и није очарала својим партијама - уписавши победу једино против Саудијске Арабије.

Војчех Шчесни је био одличан у мечу против Аргентине, а сва је прилика да би голман Пољске и против Француза могао да има пуне руке посла.