Србија и Балкан

Патријарх Порфирије у Црној Гори: Има ли већег благослова од доласка у земљу Светог Саве

Патријарх је служио литургију у манастиру Ђурђеви Ступови
Патријарх Порфирије у Црној Гори: Има ли већег благослова од доласка у земљу Светог Саве© Српска православна црква

Патријарх Порфирије посетио је манастир Ђурђеви Ступови у Беранама и након литургије у својој беседи питао има ли веће радости за било коју душу живу православну светосавску од радости и благослова да дође у земљу Светога Саве, земљу Светог Симеона Мироточивог – да дође међу духовну децу њихову, испуњену вером, надом и љубављу.

"Има ли веће радости и благослова могућности и прилике да дођем да будем утешен снажном вером и крстоликом љубављу према Богу и према човеку и према читавој творевини Божјој. Ако је тако, за било коју душу православну Хришћанску, како је тек онда за архијереја Цркве Христове, за онога ко долази по промислу Божијем", казао је патријарх.

Истински је благословен, тврди, кад долази у Црну Гору и враћао се обновљен и оснажен спреман да због вере народа Црне Горе да се хвата у коштац са изазовима бурних времена у којем живимо.

"Бурним, али не ни мање ни више тешких као што су била друга времена. Ово је време најбоље и најспасоносније за нас који смо рођени на свом простору и у свом времену јер је то време које је нама дато да исповедимо Христа, да славимо име Божје, и да Он у нама буде прослављен. Да, ми смо хришћански народ православни, светосавски и то не значи ништа друго него онај народ који је и кроз векове обликовала Јеванђелска реч Божија и који је обликовала Православна вера и створила наш начин живота", казао је патријарх.

Повод због ког су дошли јесте молитвено сећање на величке мученике који су пре 80 година пострадали.

"Дошли смо да се молитвама сетимо њих и да се њима помолимо и исповедимо Христа знајући шта, где и како је било тога дана. Знајући да су италијански окупатори овде од наших комшија и наших земљака муслимана основали муслиманску милицију која се после пада Италије одмах престројила новим окупаторима фашистима Немцима. Знамо да је 1944. године за само 2 сата на најстрашнији и најмонструознији начин убијено 564 православна живота од којих 154 су били деца млађа од 15 година а међу њима и 11 оних који још увек нису били ни рођени, који су из мајчиних утроба били извађени и заједно са њиховим мајкама усмрћени", подсећа патријарх.

Није ли то само камичак кроз који наш народ пролази, тврди патријарх додајући да нису дошли да суде било коме и да осуђују било кога јер невине жртве, мученици Божји, нису пријемчиви за осуду.

"Али они који су били егзекутори, злочинци, они се налазе на сметлишту историје и у крајњој тами нечовештва. Ми смо дакле дошли да не заборавимо оне који су пострадали, да се њима помолимо, да ми будемо бољи, бољи од себе, знајући да они мученици свети Божји, налазећи се у наручју Божјем у близини Божијој свима и увек упућују оне Јеванђељске речи опрости им Боже јер не знају шта чине – јер то њих деградира, злочинце и егзекуторе а мученике Божије чини учесницима у састрадавању Господа нашег Исуса Христа да би дао живот вечни“, јасан је патријарх.

Додаје да питање које се рађа у души сваког благочестивог човека – зашто?

"Зашто неправда? Они који су невини, само зато што су православни Срби, треба да страдају. Ту нема логичког одговора. Једини излаз је Господ Исус Христос а у његовом распећу се садржи тријумф и победа, победа Царства Божјег, победа љубави Божје. У том сусрету двају љубави, и однос према сваког лепоти и неправди и невољи. То је пут нашег узрастања и нашег преображаја. Зато, молећи се светим мученицима, молећи се сви заједно, будимо истински прави Хришћани. Да реч Јевађеља буде наш живот, свакодневица. То нас чини слободним људима, то нас ослобађа страха, фрустрације, подјеле унутар себе а онда и подјела међу нама. Црква је тело Христово. То кажу апостоли. То знамо и да када учествујемо у светој Литургији, ми смо једно, на то смо позвани“, подвукао је патријарх.

Будимо једно у добру, вери и врлини па ће све наше подјеле, границе, неспоразуми и супротности па и оштре речи остати мехур од сапунице, нестаће и расејаће се када се у Храму Божјем причешћујемо једним Телом и једном Крвљу.

"Тада ћемо схватити да нема Грка ни Јеврејина, нема слободног ни роба ни господара“, казао је патријарх.

Молимо се светим мученицима, наглашава патријарх, да буду са нама.

"Знајте да сте увек и у срцу и у души и у љубави и у уму где год да идемо. Увек сте понос, дика радост и утеха. Долазићемо увек међу вас да се утешимо. А чекамо браћу од свуда да се сабирамо у заветном храму Светог Саве кад год можемо. Нека Господ да свима најпре љубав а онда слогу и разумевање. Појединачно, породично, свој нашој браћи и сестрама у вери али и свим људима које срећемо и са којим живимо. Да сте благословени на много година“, закључио је патријарх.

image