Радановић: Скрнављење споменика у ФБиХ порука Србима да нису добродошли
Недавним скрнављењем споменика Србима страдалим од турског терора 1835. године код Санског Моста, али и у другим местима у Федерацији, Бошњаци шаљу поруку да Срби нису добродошли у та места и желе да српске повратнике уплаше и присиле на исељавање, указао је председник Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ Ђорђе Радановић.
Он је у Јутарњем програму РТРС-а нагласио да се овакви напади дешавају скоро сваких седам дана, наводећи примере у околини Санског Моста, средњој Босни и на подручју Херцеговине.
"На жалост, ово су постала редовна догађања, од којих само неколико дође до медија, тако да јавност остаје зачуђена да се овакве ствари догађају 29 година након рата", навео је Радановић.
Нагласио је да су напади на повратнике у ФБиХ дела организованих група, а све мање појединаца.
"Овде уочавамо добру организацију и тачне локације, а то је тамо где Срби покушавају нешто изградити и обновити. Са оваквим приступом према повратницима Федерација по одговорности и правима Срба не заостаје ни за Косметом ни за Хрватском", наглашава Радановић.
Он истиче да Одбор за заштиту права Срба редовно доставља захтеве Тужилаштву Унско-санског кантона како би добили одговоре да ли је полиција поступала и да ли је предала кривичну пријаву.
"Имали смо пре неколико година случај када је кренула градња мигрантског насеља Липа код Бихаћа. Тада смо предали пријаву против градоначелника Бихаћа, али нам је касније речено да је предмет неактиван. Овде је дакле реч о организованим нападима да би се српска заједница престрашила, да им се отуђи имовина и да се Срби отерају са тих подручја", истиче Радановић.
Подсетио је да је пре 29 година почињен стравичан злочин над Србима у Петровцу, Кључу и Босанској Крупи и да је запаљено 35 цркава и манастира, а да до данас нико није осуђен и да се још чека на исход суђења бившем команданту Петог корпуса такозване Армије БиХ Атифу Дудаковићу.
"Због чега се толико чека на пресуду Дудаковићу? Чека се јер је оптужница направљена тако да треба извести 400 сведока чиме се одуговлачи суђење. Неки су у међувремену и помрли и тако се губи сврха суђења", каже Радановић.
Додао је да је овај злочин над српским становништвом у рангу одмах испод геноцида.
"Србима је важно да то суђење добије епилог и да се утврди да је био удружени злочиначки подухват над општинама у којима је прогнано комплетно српско становништво", закључио је Радановић.