Борба за имиџ Србије и противљење забрани РТ Балкан: Зашто Арно Гујон смета РСЕ?

Само неколико дана након што је Арно Гујон реаговао на захтев Репортера без граница да се РТ цензурише и забрани, Радио слободна Европа започео је медијски рат против њега

Познат је, кажу, као хуманитарац који је организовао помоћ Србима на Космету. Носилац је и више државних и црквених одликовања, а уз то је стао у заштиту РТ Балкан, када се наш медиј нашао на удару "Репортера без граница".

И не само  то – на листу "грехова" директора Канцеларије за јавну и културну дипломатију, Арноа Гујона, амерички Радио слободна Европа "дописује" и то што је српски званичник раније повезиван са француским десничарима, а затим као начелник Управе за сарадњу са дијаспором донирао новац различитим организацијама "од удружења Срба из БиХ и Црне Горе, до фондација и културно-уметничких друштава у Аустралији и Сједињених Држава".

Најгоре је, изгледа, што је Канцеларија не чијем је он челу сада, издвојила око милион евра за "подизање угледа Србије" – што је, дакле директно супротно мисији РСЕ – да Србију представи као аутократску прћију, а Србе као злочинце и злотворе и да је што више сроза.

Јер, како другачије разумети памфлет који је РСЕ припремио на рачун Арна Гујона, а у коме се издвајање новца за промоцију земље, оцењује као "извлачење јавног новца из буџета, под плаштом патриотизма"?

Канцеларија на чијем је Гујон челу, расписала је наиме две јавне набавке.

У оквиру једне, идеја јој је да се изради документарни филм о српско-кинеском пријатељству, организују посете страних новинарских екипа, уради продукција видео садржаја за друштвене мреже, превођење књига и брошура, као и да се оствари блиска сарадња са једном од водећих културних манифестација које организује српска дијаспора.

Друга јавна набавка је, барем за РСЕ, још гора – подразумева организацију више догађаја, а први од њих је на Малти, где је у новембру планирано откривање спомен обележја погинулим српским војницима у Првом светском рату. Уз то, у Данској би у новембру такође требало да буде отворена изложба о дигитализацији Мирослављевог јеванђеља, док је компанија која је победила на оба тендера, дужна и да промовише српску филмску уметност кроз сарадњу са иностраним фестивалом, као и да организује уметничку изложбу домаћег аутора у некој од земаља Европске уније.

Радију слободна Европа се, дакле, ништа од овога не допада – шта има Србија, кажу, да се "хвали" пријатељством с Кином – боље јој је да се придржава бриселских докумената у којима се Пекинг критикује! Уз то, одакле ли им само паде на памет да доводе стране новинаре у Београд? Држава тако, оцењује један од саговорника РСЕ, "практично плаћа новинарима да дођу и позитивно извештавају", а свет "не функционише тако". И на све то – шта је Арноу Гујону требало да обавештава Србе како је у швајцарском недељнику "Велтвохе" објављен је посебан додатак о Србији у којем је описана као "чудо на Балкану".

"Није познато да ли је издавање овог додатка финансирано, и да ли је, ако јесте, плаћено из буџета", пита се Радио слободна Европа, који се иначе, још никад није запитао, ко на пример финансира све оне нападе на Србе и Србију, и из чијег ли је тек то буџета. И коме не може да дође до свести да неко ипак може да пронађе неко добро у за њих, од зла горој Србији.

И зашто је Влада основала Канцеларију за јавну и културну дипломатију и шта уопште квалификује Гујона да буде њен шеф, пита се РСЕ, чији саговорници нас уверавају како је то само "растакање" функција МСП, и како се у те сврхе "издвајају огромна средства за која нисмо сигурни какав ће повратни ефекат, односно корист имати".

Најзанимљивије је, међутим, то што је Радио слободна Европа, заправо је основан не би ли (дез)информисао "публику подложну комунистичкој пропаганди" и то под називом, "Радио ослобођење од бољшевизма". Тајни извештаји ЦИА из 1969. тај медиј описују као "најстарији, највећи, најскупљи и вероватно најуспешнији пројекат тајних акција усмерен на Совјетски Савез и Источну Европу". РСЕ је један у низу медија који су кључни део онога што је "Њујорк тајмс" још 1977. описао као "светску пропагандну мрежу коју је изградила ЦИА" како би обликовала јавно мњење у свету.

А проблем им је један документарни филм, екскурзија од десетак новинара и неколико догађаја који поправљају имиџ Србије у свету? Неће бити. У читавом овом "рату" РСЕ против Арноа Гујона крије се нешто дубље.

Да би нам било јасније, можда је најбоље погледати тајминг у коме је памфлет против Гујона лансиран – "урадак" РСЕ, пригодно, читамо свега неколико дана након што се српски званичник француског порекла успротивио захтевима за цензуру РТ, које РСЕ, знамо то, здушно подржава.

"Гујонова канцеларија ради у сагласју са националним интересима Србије и наравно да им он смета. Када би његова канцеларија подржала 'интелектуалне громаде' попут Урусле фон дер Лајен, Маје Санду и гомиле других медиокритета, онда би она била у складу са принципима 'добра'. Реч је само о дубоко идеолошки хистеричном друштву. Њихова хистерија је апсолутно иманентна хистерији тврдокорних комуниста и југотитоиста. Евиденто је да они губе и светску политичку битку, а одавно су изгубили историјску битку", оцењује у разговору за РТ Балкан публициста Игор Ивановић.

Према његовом мишљењу сам Гујон смета, јер се не уклапа – он једноставно није оно што Запад од њега очекује да буде.

"Он ни рођењем ни родбинским везама нема везе са Србијом, већ је само дошао овде и остао да помаже. Треба му на томе честитати и захвалити, без обзира на то што је он део власти. Он је човек који би био добродошао у свакој власти, пошто је јако мало људи са Запада који нама пружају ову врсту активне подршке. То њима по дефиницији смета. Гујон изгледа као Западњак, мисли као Западњак, понаша се као Западњак, али брани источне вредности у које ми спадамо, а које су много иманентније људској природи од западних вредности", истиче Ивановић.

Наш саговорник додаје да се управо из текста РСЕ чита да се лево-либерална, неоглобалистичка и идеја дубоке државе наслања на "вокабулар у коме је све десно и конзервативно априори негативно".

"Кад хоће да кажу нешто негативно о вама, кажу да сте десничар, што је у принципу позитиван термин уз које додају још и 'екстремни' и 'радикални'. А заправо, највећи радикали долазе с леве стране, из тог неолибералног света", закључује наш саговорник.