Србију је задесила незапамћена трагедија у којој је животе изгубило 14 људи, међу којима су и деца. Ова трагедија је изузетно потресла јавност, пре свега због тога што њен узрок није нека виша сила, већ искључиво људска грешка.
Истрага је покренута и надлежни кажу да ће пречешљати све доказе који би открили одговорне. Тако важну истрагу немогуће је завршити преко ноћи, али је тешко пренебрегнути да ни три дана касније нико није, макар из моралних разлога, поднео оставку.
Новосадска трагедија привукла је и пажњу новинара из региона, што је сасвим разумљиво. Ипак, поставља се и питање да ли се ова несрећа злоупотребљава зарад неких других (пара)политичких циљева? Оправдану забринутост грађана Србије, али и узнемирење регионалне јавности поједини медији у региону упадљиво покушавају да пребаце на политички терен и у томе не бирају средства.
Тако је хрватски сајт Индекс на почетак својих текстова о Новом Саду ставио политички тенденциозан позив становницима Србије.
"Због готово потпуне цензуре медија у Србији и немогућности грађана Србије да се о овој теми потпуно и истинито информирају, те извјесне могућности да се тема заташка, Индекс ће је пратити изразито интензивно. Ако имате важна сазнања везана уз трагедију у Новом Саду, јавите нам се на desk@index.hr", наводи се.
Тешко је наћи адекватне речи које би се употребиле за овакав позив сајта да у овој тешкој трагедији спроведе своју "истрагу" у којој позива грађане Србије да своја сазнања пријаве Загребу.
Интересовање за тему која је узнемирила јавност Индекс је и иначе свео на прозивање председника Србије, па се у сваком наслову налазе квалификације као што су "Вучићеви медији", "Вучићев министар", "Вучићев градоначелник Новог Сада"...
Врхунац је уследио објавом текста које потписује двоје аутора под насловом "Вучићева диктатура сад и убија", уз фотографије настрадалих.
И други хрватски медији, попут Вечерњег и Јутарњег листа о овој теми пишу стављајући у први план председника Србије.
Извештавање о несрећи у складу је са погледом на регионалне политичке прилике какав се недавно нашао у програму ХРТ-а – о хрватском наоружању које би могло да обори авион председника Србије.
Регионални медији ових дана свесрдно су отворили простор проевропском делу српске опозиције. Преносе се изјаве Драгана Ђиласа, Здравка Поноша, али и некадашњег председника Бориса Тадића.
Притисцима споља јуче се придружио и притисак изнутра. У Београду је протест организовао већ виђени двојац "активиста" из НВО сектора са улица – Никола Ристић и Иван Бјелић.
Ови активисти већ су организовали протесте након избора почетком године, покушавајући да искористе незадовољство дела грађана изборним резултатом, да би забринутост због литијума покушали да употребе и на протесту на коме су зауставили железнички саобраћај са станице "Прокоп".
Овога пута, Ристић је отишао корак даље.
"Нови Сад је тачка, из Новог Сада мора да пукне. Доста је више, доста је крви. Чекамо да прође жалост у Новом Саду, а онда шта буде. Кренули смо овде, да не бисмо чекали уторак, од уторка Нови Сад командује целом Србијом шта ћемо да радимо и куда ћемо да идемо. Зовимо људе да буду непослушни", поручио је Ристић.
Да ли ће замисао да се оправдана туга, бес и забринутост грађана искористе у политичке сврхе остаје да се види већ сутра у 18 часова, за када је заказан протест код Железничке станице.