Србија и Балкан

Примаков за РТ Балкан: Земље које се залажу за величање фашизма гласаће против осуде НАТО агресије

"Србија и Русија више нису плен. Ми, заједно са вама представљамо огроман, слободан, независан свет, који живи ван диктатуре некаквих, да кажем моћних, али колонијалистичких држава. Самостални смо и сами одређујемо своју будућност", поручио је директор "Россотрудничества" Јевгениј Примаков
Примаков за РТ Балкан: Земље које се залажу за величање фашизма гласаће против осуде НАТО агресије© Лола Ђорђевић/Спутњик

Русија сваке године предлаже Генералној скупштини УН да усвоји декларацију о неприхватљивости величања фашизма и сваке године постоји део земаља, на челу са САД, који се противе тој декларацији, односно постоје земље које се залажу за величање фашизма, каже за РТ Балкан директор "Россотрудничества" Јевгениј Примаков.

У разговору са РТ Балкан на међународној конференцији "Дугорочне последице бомбардовања Југославије по српско друштво и формирање мултиполарног поретка", која се одржала у Руском дому у Београду, Примаков оцењује да ће се управо слично десити и са покушајем да се осуди НАТО агресија и да се позову на одговорност одговорни за уништење Југославије.

"Као прво, одлука Генералне скупштине није обавезна, па чак и у овом контексту. Бојим се да ће, као што већина западних земаља не жели да гласа против величања фашизма, НАТО земље, које су учествовале у бомбардовању Југославије, гласати против покушаја да се осуди та агресија. Највероватније ћемо се у то и лично уверити, ако се такав предлог изнесе на гласање Генералне скупштине", истиче наш саговорник.

Наиме, Руска дума је 20. марта усвојила апел упућен Уједињеним нацијама, у којем их позива да осуде операцију против Југославије и предузму мере да се НАТО позове на одговорност.

Примаков је истакао значај конференција на којима се подсећа на страшан злочин који је НАТО учинио 1999. године Југославији, напоменувши да је "данашња конференција веома важан догађај".

Како истиче, пре свега важна је зато што постоји веома значајан извештај, јер су први пут, са становишта науке и социологије, проучаване последице рата и послератни живот Југославије у толико много аспеката, како у здравству, тако и у индустрији, екологији, култури, и другим областима.

"Студија је јако добро написана и преведена на српски, а колико знам, постоји превод и на енглески. Истраживачима ће бити од велике помоћи, а и политичарима да формулишу свој став према агресији. То је веома квалитетан рад. Драго ми је да је наша сарадња помогла ауторском тиму на челу са Екатерином Ентином и нашим колегама из Фонда председничких грантова, Фондације Горчаков и других организација. Позивам све да је прочитају", истакао је Примаков.

Србија и Русија су плен за Запад

Говорећи на данашњој конференцији, Примаков је навео да је Србија, без обзира на то што није поражена, ипак осакаћена, а то се десило зато што су управо ти хегемони, и то не само САД, већ Запад увек доживљавали Србију, Русију, чак и Кину, Индију и сав остали свет глобалне већине, пошто нас је више, као жртву.

"Себе су увек посматрали и посматрају као предатора. Ми смо плен, Србију доживљавају као плен. Исто тако се данас доживљава и Русија. Наше политичке елите су донедавно тврдиле: 'ма хајте, договорићемо се (са Западом), све ће бити као раније, решићемо спорна питања'. Ништа неће бити као раније. Свет се променио", напоменуо је Примаков.

Он је указао да 25 година након тог неправедног рата против мирољубиве државе, која никада није спроводила агресију према другим државама, "коначно су изведени самостални закључци".

Примаков подсећа да нагло заокретање авиона над Атлантиком које је учинио његов деда, Јевгениј Максимович Примаков, никада није интерпретирано као нешто изузетно, херојско, невероватно, већ да се он односио према том догађају веома једноставно.

"Говорио је: нисам могао да наставим даље у таквим условима, да водим некакве преговоре са Америком. Штавише, он је пред полетање упозоравао Американце да уколико дође до бомбардовања, да се планирана посета неће реализовати. Американцима је то било небитно. Важна им је била слика пред светом и зато је Алберт Гор предлагао да се организује саопштење за јавност како дата посета није отказана већ само померена, и да рад над билатералним односима остаје приоритет. Премијер Примаков је одговорио да одбија такав предлог и да је за њега немогуће наставити ти посету", подсећа Примаков.

Како додаје, то јесте био симболичан гест и да то нису биле испоруке С-300 Београду, као и да Русија можда није могла да у том тренутку укаже неопходну подршку Србији, али да се у том тренутку определила, видевши шта се дешава са Србијом.

"Мир није оно што су желели Американци или Европљани, зато што већ 30. марта 1999. године у Београд су стигли Ј.М. Примаков, тадашњи министар иностраних послова, министар одбране, шеф спољне обавештајне службе РФ. Они су водили веома тешке преговоре са Милошевићем и успели да добију њега написмено изјаве од уступцима, који су требали да зауставе бомбардовање. Када је авион са руском делегацијом полетао са београдског аеродрома, на аеродром је бачена НАТО бомба. Ово је већ био одговор на покушај било какве иницијативе. Никоме нису били потребни уступци", напоменуо је он.

"Драги пријатељи, ми више нисмо плен. Ми, заједно са вама представљамо огроман, слободан, независан свет, који живи ван диктатуре некаквих, да кажем моћних, али колонијалистичких држава. Ми смо самостални, сами одређујемо своју будућност и заједно оплакујемо све те жртве. И када овде Срби кажу 'треба опростити, али не треба заборавити', оно што се сада дешава у Русији, тај рат који се води против Русије, нама Русима не дозвољава нити да заборавимо, нити да опростимо то што је урађено Србији!", закључио је Примаков.

image