Србија и Балкан

База нелегалне КБС код Подујева - за дронове?

База тзв. КБС Думош налази се на стратешком месту због чега ће Београд морати да прати ситуацију, јер би могла да служи за извиђање и потенцијално дејствовање беспилотних летелица, сматрају војни аналитичари
База нелегалне КБС код Подујева - за дронове?Getty © Getty © Yuri_Arcurs

Инфраструктура тзв. косовских безбедносних снага се шири са једном врло снажном политичко-пропагандном поруком - да могу да разместе своје снаге ка подручјима која се оријентисана ка централној Србији. База тзв. КБС Думош налази се на стратешком месту због чега ће Београд морати да прати ситуацију, јер би могла да служи за извиђање и потенцијално дејствовање беспилотних летелица.

Овако војни аналитичари коментаришу недавно заузимање имовине бившег аеродрома Думош код Подујева за потребе нелегалне војске тзв. Косова, која према Резолуцији 1244 не би смела да постоји.

Виши саветник ИСАК фонда Марко Савковић претпоставља да је намера да се пре свега, "под контролом Приштине нађе једна ефектива која се може користити како за лансирање беспилотних летелица тако и сутра за неке друге ефективе којом војска Косова, снаге тзв. КБС-а буду располагале".

"На стратешком је месту, близу административне линије. Дакле, постоји могућност извиђања, могућност дејствовања у некој другој ситуацији и негде је и то за оне који подржавају политику премијера Куртија још један индикатор јачања те неке снаге њихових оружаних снага", наводи Савковић за "Косово онлајн".

Савковић истиче да је уверен да ће држава Србија помно пратити развој ситуације и подсећа да је "одлука о преузимању аеродрома Думош у складу са одлуком власти у Приштини да јачају снаге безбедности".

Без обзира што сматра да је присуство Кфора, односно НАТО гарант, Савковић сматра да не треба очекивати директан конфликт зато што не постоји "стварна равнотежа снага, али упозорава да не треба искључити ни један сценарио који би ишао у том правцу.

"Мислим да нема ту стварне равнотеже снага, али све док је Кфор, односно мисија НАТО-а присутна, просто искључујем могућност директног конфликта. Али, морамо бити свесни да протеклих неколико година имамо стално заоштравање, имамо насиље, оружане инциденте, размештање снага, тако да не бисмо смели ни један сценарио да искључујемо, али надам се, изражавам веру и уверење због људи који живе на том простору да до тога неће доћи", закључује Савковић.

Војни аналитичар Александар Радић оценио је да давање аеродрома Думош на коришћење тзв. КБС-у снажна политичко-пропагандна порука премијера Аљбина Куртија, али да без обзира на све интензивније наоружање, Косово неће имати и борбене авионе.

"То је део политичке конструкције која је врло читљива. Треба показати снагу, треба уверити онај део јавног мњења који је врло битан за изборе за садашњег премијера Куртија, да се ради много на заштити од Србије", изјавио је Радић за "Косово онлајн".

Додаје да је ова порука упућена оној категорији становништва које треба уверити да се чини све како би се Косово заштитило.

"Од кога штитите? Од Србије? Па шта то Србија треба да уради? Па није битно, битно да су те базе у близини Србије. У том контексту треба посматрати ширење локација на којима су размештени припадници косовских безбедносних снага. Наравно, када погледамо мапу, план је да то буду тачке што ближе административној линији, што ближе централној Србији", каже Радић.

Министарство одбране и нелегалне тзв. косовске безбедносне снаге преузеле су почетком имовину бившег аеродрома Думош у близини Подујева. Тзв. косовски министар одбране Ејуп Маћедонци је преузимање имовине аеродрома назвао "стратешком тачком за повећање одбране и безбедности Косова".

image