Србија и Балкан

Хоће ли СПС коштати "ћутање": Министар Глишић тврди да их је погодила тишина пријатеља

Очекујем да се замени најмање пет министара. Сарадњу социјалиста и напредњака, прате повремени курлшуси, али, она увек опстаје, тврди аналитичар Владимир Пејић
Хоће ли СПС коштати "ћутање": Министар Глишић тврди да их је погодила тишина пријатеља© Tanjug/VLADIMIR ŠPORČIĆ

Реконструкција Владе Србије, која би требало да се спроведе од марта до јуна следеће године, увелико је тема, али је нагађања ко би се могао наћи на списку оних који нису положили министарски испит, можда делимично разбистрила изјава министра за јавна улагања Дарка Глишића који је поручио да "има уморних, а и да је у неке изгубљено и поверење".

"Влада је тим који је селектирао премијер, који је добио поверење од председника. Некада неко у том тиму игра више сезона па се умори, некад се неко није најбоље снашао, неко се крије од одговорности, бежи од одговорности. Сви ћемо бити под лупом и ја који сам постао министар пре шест месеци и они који су у Влади више мандата. Резултат ће вас квалификовати да ли идете даље. Није исто да ли идемо један или два корака напред. Правиће се анализа, па ћемо доносити одлуке", каже Глишић.

Напоменуо је и да ће се разматрати рад свих министара без обзира из које странке долазе.

"Под лупом су сви, и коалициони партнери. Видећемо и њихов учинак. Цитирао бих једну изреку. Нису нас погодиле речи непријатеља, већ ћутање пријатеља. Било је непријатно ћутање, оних који су ћутали и који нису преузимали део одговорности", каже Глишић.

И онда је ово ћутање, које је до сада много пута пребацивано СПС, гласно указало на социјалисте. Њима су и раније из СПС стизале поруке да су нису довољно гласни када треба.   

Председник Србије и члан Председништва СНС Александар Вучић говорио је на седници Главног одбора СНС, да "немају на кога да рачунају за помоћ".

„Сада ћу да вам откријем неке ствари које ја знам. Нећу вам говорити детаље, имена, јер то не смем да радим. Ако мислите да у коалиционим партнерима имате пријатеље, немате. У то сам се уверио у претходних неколико дана. И за то имам и доказе", рекао је Вучић и навео да не рачуна неке мање коалиционе партнере попут Милице Ђурђевић Стаменковски из странке "Заветници" и Александра Вулина из Покрета социјалиста. 

Значи, остали су већи партнери, а ту је највећи СПС

Одмах се огласио председник СПС Ивица Дачић и рекао да је "СПС, са њим на челу, поуздан партнер Српске напредне странке и председника Вучића и изразио спремност за наставак сарадње у интересу Србије, оштро се супротстављајући свим ретроградним снагама, које насиљем покушавају да дођу до власти".

Владимир Пејић из "Фактора плус" каже за РТ Балкан да се "реконструкција неће сигурно правити да би отишао један или два министра".

"Очекујем да буде минимум пет министара. Не очекујем преокрет у политици, већ персонално освежење, али курс политике остаје исти и пратиће председника Вучића. Има низ разлога за реконструкцију. Пракса код Вучића и напредњака је да, с времена на време, имамо изборе и реконструкцију и да тако држе министре будним. Има министара који не раде добро или њихов рад није видљив, па када у спорту постоји замена играча, зашто не и у политици", анализира Пејић. 

Сарадњу социјалиста и напредњака, истиче Пејић, прате повремени "курлшуси", али, "она увек опстаје". 

"Чак у тренуцима када СПС није био математички потребан СНС, имали су солидну сарадњу. С времена на време долазило је до искакања. То је више било на личном нивоу. Вучић од својих партнера, па и од СПС тражи да уопште нема политичких калкулација, поготово у временима често имамо потребу за чврсто опредељивање за једну од страна или одређену политику. Он жели да безрезервно подрже или не подрже, али да се изјасне. Са друге стране СПС има интенцију да води своју политику, задржи идентитет и онда долази до сукоба на релацији две партије, али и у самој СПС. Када је државна политика у питању, свака мора да има врло јасне ставове и да не зазире да га искаже. Не о свему што се дешава на дневном нивоу, али о кључним питањима морају да имају политичке храбрости. То је добро за један поштен и квалитетан однос", тврди Пејић.

На питање да ли ће понашање политичара поводом трагедије у Новом Саду и погибије 14 људи, бити повезано са реконструкцијом, рекао је да то није у вези, јер је "мешање карата" најављено раније, и да смо пре несреће имали изјаве функционера СПС Бранка Ружића, које су изазвале сукоб, али да "када год се нешто деси, сада нажалост тужно, неке ствари изађу на чистац више него у мирнијим временима".  

Иначе, Влада Србије има 31 члана, а четири места припадају социјалистима.

image