Србија и Балкан

Чега се паметан стиди, тиме се Весли Кларк поноси: Срећан сам због бомбардовања, донели смо мир

Генерал који је командовао НАТО-ом у време агресије Алијансе на нашу земљу нема никакву грижу савести
Чега се паметан стиди, тиме се Весли Кларк поноси: Срећан сам због бомбардовања, донели смо мир© Photo by NATO via Getty Images

Озлоглашени амерички генерал Весли Кларк поново се дичи оним чега би требало да се стиди. Док Србија још пребројава жртве НАТО агресије којом је он командовао, Кларк нам са телевизије Еј-Би-Си поручује да је поносан на бомбардовање Београда, те да би Србија требало да призна такозвано Косово.

Рушење Србије противно међународном праву Кларк описује као доношење мира – и није га брига што је у том процесу, како се процењује, страдало око 4.000 цивила а рањено више од 12.000 људи, док је после бомбардовања са Космета протерано 200.000 Срба. Жртве и даље бројимо, јер у НАТО бомбардовању бачено је око десет тона осиромашеног уранијума од кога Срби и данас умиру.

"Веома сам срећан што смо успели да донесемо мир и демократију на Косово. Поред нас, била је и велика група људи који су били део ове операције, једна велика оперативна група, јер смо видели да се чини велики злочин и неправда, нехумано поступање. Желели смо да то престане, како би људи у региону имали мир и безбедност", тврди Кларк.

Кларк је навео и да Србија треба да прихвати тзв. Косово и да настави будућност са прихватањем те чињенице.

"Не волим да видим тензије. Србија мора да зна чињенице, а чињенице су да је било злочина и убистава на Косову за време Милошевићеве владе. Дошло је до етничког чишћења и у БиХ и на Косову, људи су убијани и не могу се једноставно вратити и живети у миру једни са другима. Србија мора прихватити Косово и албански народ, прихватити будућност без Косова. Зауставите нападе, прошлост је готова", убеђује нас Кларк.

Ово, међутим, није први пут да се злогласни генерал хвали својим учешћем у уништавању земље, чланице УН.

"Поносан сам на оно што је НАТО урадио како би спречио кампању етничког чишћења уперену против Албанаца на Косову. Мислим да је акција НАТО-а предузета са минималном силом, са свим могућим мерама опреза како се не би наудило невиним цивилима, и успела је да испуни циљ - спречи етничко чишћење", рекао нам је и недавно Кларк, који је 1999. командовао војском која је, између осталог, бомбардовала РТС, воз у Грделичкој клисури, пијацу у Нишу и бројне друге цивилне објекте, све у тој чистој и поштеној намери "да се не науди невиним цивилима".

Није, ипак Кларк ни једини који се поноси својим крвавим рукама – и шеф Центра за глобални ангажман Стејт департмента Џејмс Рубин, некада десна рука Мадлен Олбрајт, недавно је изјавио да је поносан због онога што се догодило 1999. године – односно због НАТО бомбардовања Југославије.

"Био сам поносан што сам радио за секретарку Олбрајт током овог критичног времена. Њено вођство било је важно у заустављању прогона Косовара и поразу српске агресије. Наша политика према Србији и Косову била је нешто што је, знам, снажно подржавао чак и тадашњи сенатор, а потом председник САД, Џозеф Бајден", казао је Рубин.

image