Многе земље забраниле енергетска пића малолетницима: "Мисле да је безазлено, а могу главу да изгубе"
Многе земље забраниле су продају енергетских пића малолетницима јер садрже велику концентрацију кофеина, који је штетан за здравље. Србија је још увек далеко од такве одлуке.
Лекари кажу да конзумирање енергетских пића у великим количинама може довести до убрзаног рада срца, наглог скока притиска, срчаног застоја, па чак и изненадне смрти.
Због тога је "пиће које повећава будност" забрањено за малолетнике у Литванији, Летонији. Руска државна дума је у јулу ове године усвојила закон којим се од 1. марта 2025. године забрањује продаја енергетских пића малолетницима.
Чешка влада је ових дана одобрила предлог забране продаје тог напитка деци млађој од 15 година. И у јужној српској покрајини Косову и Метохији у "скупштинској фиоци" чека на усвајање закон којим се забрањује конзумирање тог пића малолетницима.
Енергетска пића су све популарнија међу младима, а у последње време и међу децом. У слободној су продаји, нису превише скупа, тако да их школарци могу да купе за џепарац. Нису ни свесни какве то последице може да остави на њихов организам и здравље. Чак и поједини родитељи у томе не виде посебан проблем.
Слично је размишљао и младић Саболч М. (18) из Мађарске, све док у јуну ове године није пао у кому због претеране конзумације енергетских пића. Попио је шест лименки тог напитка, што је изазвало потпуни колапс организма.
И у Институту за кардиоваскуларне болести Дедиње још се сећају случаја од пре неколико година када им је у болницу стигао млад човек који је попио 15 лименки енергетских пића. Срце му је стало и морали су да му уграде пејсмејкер. Њих двојица су имали среће и преживели, али је у свету било случајева да претерано конзумирање енергетских пића доведе до изненадне смрти.
Кардиолог проф. Драган Симић каже за РТ Балкан да продају енергетских пића треба ограничити као алкохол и цигарете, да млађи од 18 година не могу да га купују.
"Ако то узимате спорадично, лименку недељно, то није драматично. Међутим, ако злоупотребљавате и попијете више лименки у току дана, то може бити опасно", навео је Симић.
Додаје да се на тај начин у организам уноси велика количина кофеина који изазива убрзан рад срца, убрзано дисање, скок притиска, долази до поремећаја сна.
"Уколико се узима у екстремним количинама може глава да се изгуби", упозорио је он.
Енергетска пића садрже огромне концентрације кофеина, једна лименка садржи од 75 до 200 милиграма, зависно од произвођача.
Специјалиста исхране др Јагода Јорга каже да је у свету било смртних случајева због претеране употребе тих пића. Додаје да је маркетинг за њих веома агресиван, да је усмерен углавном на младе.
"Имали смо рекламу за једно енергетско пиће да 'даје крила'. Дужност, посао и обавеза државе је да стави под контролу маркетинг, продају, доступност енергетских пића", рекла је она и додала да деловање кофеина није исто у организму одраслог човека и детета.
Напомиње да се сви напици узимају да би се организам хидрирао, али да енергетска пића имају потпуно другачији ефекат.
"Енергетска пића, због кофеина, појачавају излучивање течности, што може довести до дехидратације организма. To je веома опасно", навела је Јорга.
Енергетска пића у себи садрже велике концентрације кофеина, шећера, таурина. Све то има штетан ефекат по здравље.
Треба напоменути да кофеина има у малим количинама у чоколадицама, затим у појединим газираним соковима, кафи, али највише у енергетским пићима. Примера ради, једна еспресо кафа садржи око 100 милиграма кофеина или домаћа кафа око 50 милиграма кофеина. Уколико дете попије енергетско пиће исто је као да је попило одједном четири домаће кафе.