Ко, чиме и зашто наоружава тзв. КБС?
Током јучерашњег обраћања, председник Србије Александар Вучић је коментаришући потезе Приштине након инцидента у Зубином Потоку, изјавио да је "девет минута пошто је премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти тобоже обавештен о експлозији, уследио званични захтев КФОР-у да се стационирају тзв. косовске безбедносне снаге на север КиМ, али да је Кфор то одбио".
Ово је потврдио и Кфор, који је за портал "Коссев" саопштио да је Приштина затражила овлашћење да се тзв. КБС омогући да оду на север Косова и Метохије, тачније за ""потенцијално" распоређивање у "погођеном подручју" након експлозије у којој је оштећен канал Ибар-Лепенац.
Како се наводи, тај захтев је одбијен.
"У складу са обавезом из 2013. године потписаном између институција на Косову и НАТО-а, институције на Косову су затражиле овлашћење од команданта Кфора за потенцијално распоређивање јединица КБС-а у погођеном подручју на северу Косова. Командант Кфора није дао такво овлашћење, на основу његове безбедносне процене и акција које је Кфор већ предузео", истакнуто је у одговору, наводи портал.
Вреди подсетити да је КБС нелегална формација, будући да Резолуција 1244 наводи Кфор као једине оружане снаге на простору КиМ. Ипак то није спречило приштинске власти да, уз покровитељство појединих држава, 2009. године оснују ову формацију, а касније покрену и процес њеног претварања у праву војску, уз набавку различитог наоружања и војне опреме из Турске, САД, Немачке, Велике Британије, Финске, Канаде и Италије.
Чиме све располажу тзв. КБС и ко их снабдева?
Турска важи за једног од главних покровитеља тзв. косовских безбедносних снага, а од почетка процеса трансформације тзв. КБС-а у војску, Анкара испоручила низ средстава ратне технике – од беспилотних летелица (БПЛ) до оклопних возила.
О БПЛ "бајрактар" ТБ2 је већ било речи и у јавности је општепознато да тзв. КБС располаже овим летелицама. Међутим, мање је позната чињеница да је Турска, пре него што су САД одобриле испоруку "џавелина", лажној држави испоручила непознат број сопствених противоклопних ракетних система – ОМТАС.
Осим тога, Приштина је од Анкаре набавила и ручне ракетне бацаче ХАР-66, који заправо представљају турску верзију познатог америчког М72 ЛАВ (Light Antitank Weapon, LAW), који се већ налази у оперативној употреби тзв. КБС-а.
Ипак, вреди подсетити да је Турска највише допринела у домену оклопних возила, па је тако тзв. Косову испоручила десет МРАП возила "кипри", око 80 "кобри" компаније "Отокар", као и око 30 "вурана" од којих је део опремљен минобацачима "аслан" у калибру 120 мм. Уз то војна полиција тзв. КБС-а користи и 14 лаких оклопних возила "акреп".
За потребе тзв. КБС-а су из Турске набављене и даљински управљане борбене станице "сарп дуал" наоружане бацачима граната у калибру 40 мм, на које може бити постављен и митраљез у калибру 7,62 или 12,7 мм, минобацачи у калибру 60 и 81 мм, а интересантно је да се на приказима тзв. КБС-а могло видети да располажу и турским системом за ометање малогабаритних дронова – "ихасавар".
Наравно, на све ово треба додати и неколико врста јуришних пушака и митраљеза попут МПТ-55, МПТ-76 и ПМТ-76-57А, које је Анкара испоручила Приштини.
Велики део своје опреме, тзв. КБС су набавиле од САД које су им донирале 150 лаких оклопних возила "хамви", док је Приштина купила још око 50. Уз "хамвије" САД су испоручиле и 55 борбених оклопних возила М1117, које тзв. КБС користи као оклопне транспортере, као и неколико десетина неборбених, односно обичних камионета и теренских возила.
Такође, почетком године Конгрес САД одобрио је испоруку 246 ракета и 20 командно-лансирних уређаја противоклопног система "џавелин", а вредност целокупног пакета је 75 милиона долара. Није познато колико је тачно "џавелина" до сада испоручено.
Поред оклопњака и противоклопних система, Вашингтон је Приштини испоручио и четири малогабаритна извиђачка дрона РКу-20 "пума", пиштоље, низ јуришних и снајперских пушака, као и митраљеза – од лаких до оних у калибру 12,7х99 мм, аутоматске бацаче граната МК-19 у калибру 40 мм који се монтирају на возила и поменуте ручне ракетне бацаче М72 ЛАВ.
Како је РТ Балкан раније писао, процењује се да ће Приштина за своје снаге највероватније набавити вишенаменске хеликоптере УХ-60 "црни јастреб" или извиђачке ОХ-58, који могу бити наоружани противоклопним вођеним ракетама.
Осим Турске и САД, вреди истаћи и Немачку која је била нешто скромнија, па је током протеклих година у више наврата испоручивала Приштини неборбена возила попут камиона, камионета, комбија, џипова, аутомобила и теренских возила. Као и у случају САД, део возила је дониран, а део је купљен средствима које су привремене власти у Приштини издвојиле за трошкове одбране.
Што се тиче наоружања, Берлин је "косовским безбедносним снагама" до сада испоручивао јуришне пушке "Хеклер и Кох" Г36 (који је стандардна пушка припадника ове илегалне формације), снајперске пушке СИГ 716 ДМР, као и потцевне бацаче граната у калибру 40 мм.
Уз наведене државе, тзв. КБС-у опрему су испоручивале и Италија, Велика Британија, Канада и Финска, међутим та помоћ се огледа у мањем броју теренских возила и камиона, и има углавном симболички карактер.