РТ Балкан у Скупштини Србије: Како би ко гласао за предлог о страним агентима
Власт још није детаљно погледала Предлог Закона о посебном регистру агената страног утицаја, а одлуку о томе како ће се изјаснити донеће када га анализирају. Прозападна опозиција је против, док би опозициони посланички клубови "Ми - глас из народа" и "Ми снага из народа проф. др Бранимир Несторовић" подржали документ, уколико се нађе на дневном реду.
Ово је тренутно расположење посланика и странака о акту на основу изјава које су дали за РТ Балкан и ставова које су износили у јавности.
Према предлогу, никоме се не забрањује рад, већ се предвиђа увођење регистра агената страних утицаја који би био јаван, као и да организације морају да приложе ко их финансира и раде по српским законима и Уставу.
Миленко Јованов, шеф посланичке групе Српске напредне странке каже за РТ Балкан да "у оквиру посланичког клуба, а ни у странци није било разговора о том закону".
"Анализираћемо оно што је предложено и у односу на то шта су предности, а шта недостаци донети одлуку о томе да ли ћемо то подржати или не. Нисмо ништа на ту тему анализирали, када буде време и када то буде била тема у скупштини, тада ћемо се изјаснити", наводи Јованов за РТ Балкан.
Потпредседница Скупштине Србије и председница тима социјалиста у парламентарним клупама Снежана Пауновић истиче да није "детаљно видела предлог и да је дуг пут до тог закона".
"Договорићемо се о томе пре него дође на дневни ред. Треба му већина да би се о њему разговарало. Претпостављам да је добар, али не могу коментарисати јер нисам видела детаљно садржај", истиче за РТ Балкан.
На наше питање да ли се слаже са тим да се формира регистар агената страног утицаја, што је суштина закона, одговара да "то није лоше за националну причу".
"Треба заштити државу од свих оних утицаја који у том смислу постоје, а сигурна сам да постоје и да немамо потпуно контролу над њима. Тако да, ако је то суштина онда је закон потпуно прихватљив", тврди Пауновић.
Шеф посланика СВМ Балинт Пастор истиче да "треба проучити предлог, јер се наравно ђаво увек крије у детаљима, али СВМ као странка нема ништа против тога да у Србији постоји један такав закон, јер никада нисмо против државе радили".
"Апсолутно треба да подржимо ту идеју и треба видети како то треба формулисати да буде у складу са свим позитивним прописима. Мислим да и Мађари имају нешто слично, премијер Виктор Орбан је слично урадио пре неколико година", наводи Пастор за РТ Балкан.
Посланик клуба "Ми - глас из народа" Јован Јањић сматра да је идеја оправдана и да постоји потреба да се закон донесе.
"Ми смо суверена земља, морамо се тако и понашати и искључити сваки могући спољни утицај. Били смо жртва разних утицаја са стране на нашу политику, то нас је скупо коштало и нарушавало територијални интегритет и суверенитет. Зато сматрам да треба ићи на то да се, колико год је то могуће, искључе такви утицаји. Иако припадам политичкој групацији која је опозициона подржали бисмо такав предлог, јер је у интересу наше државе. Увек заступамо такав став да је потребно подржати сваку идеју у интересу заједнице, без обзира да ли долази од власти или од опозиције и по томе јединствена организација у парламенту", тврди Јањић за РТ Балкан.
Јањић наводи да се исти принцип примењује и у Америци и Русији.
"Свака суверена земља која држи до себе, свог суверенитета не дозвољава уплитање са стране. Ми смо последњих деценија била на удару тих утицаја, разних невладиних организација и којекаквих државних и парадржавних институција разних земаља запада. Спочитавају нам шта треба да урадимо. А, када ми применимо исте принципе као у њиховим државама, када желимо да штитимо свој интегритет онда кажу то није демократија", наводи Јањић.
Посланик групе Ми снага из народа проф. др Бранимир Несторовић, Александар Павић тврди за РТ Балкан да би сигурно подржали предлог.
"Доста нам је западних НВО који јесу агенти од утицаја а представљају се као "браниоци демократије". Уопште, доста нам је непријатељског спољног утицаја на наш политички, друштвени, образовни, културни па и духовни живот. Сматрамо да носиоци и агенти таквог утицаја треба да буду јавно идентификовани. Зашто хоће да се крију?", пита Павић.
Потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић није одговорила на позив и поруке РТ Балкан. Исти случај је и са Милошем Јовановићем, председником Новог ДСС и првим човеком Народног покрета Србије Мирославом Алексићем.
Председник ДС Зоран Лутовац рекао нам је да мисли да тај предлог неће доћи на дневни ред и да служи само за преусмеравање пажње јавности са најважнијих друштвених тема.
"Ако би неким случајем ипак дошао на дневни ред гласали бисмо против, јер је он по својој суштини антидемократски и усмерен је на даље гушење слобода у Србији. Апсурд је то што када би се стварно примењивао први би на удару био лидер странке који тај предлог ставља пред Скупштину", рекао је Лутовац за РТ Балкан.
Први човек Покрета слободних грађана Павле Грбовић предлог види као најаву да би "Вулинови посланици да ислеђују агенте страног утицаја у Србији".
"Пазите шта желите, можда вам се и оствари. Уколико сте заборавили, и Русија је страна држава", написао је Грбовић на "Иксу".
Председник Александар Вучић рекао је раније да предстоји расправа о тој иницијативи.
"Није то Влада предложила, већ једна странка. Једна политичка странка је предлагала тај закон, да је Влада хтела, она би га усвојила. Како у свакој земљи кад год се помене неки сличан закон, непогрешиво се увек исти јављају. Како се увек ти на које се то односи, јаве. Људи знају ко ради за стране земље, а ко за своју земљу", рекао је Вучић.
Од када је документ предат на писарницу парламента бројне невладине организације и припадници прозападне опозиције критиковали су предлог закона.