Србија и Балкан

Брисел поставио услов Подгорици: Укините држављанство људима под санкцијама, читај Русима

У извештају ЕК у оквиру механизма за суспензију виза наводи се да Брисел очекује да Црна Гора преиспита држављанства додељена у оквиру шеме "златни пасоши"
Брисел поставио услов Подгорици: Укините држављанство људима под санкцијама, читај РусимаGetty © stock photo/hamzehsh12

Европска комисија навела је у свом извештају да се од Црне Горе очекује да држављанства која је земља дала инвеститорима буде опозвано за оне који подлежу санкцијама.

Другим речима, Брисел од Црне Горе тражи да укине држављанства махом дата Русима који су на основу инвестирања у Црну Гору, а по шеми коју је влада успоставила под називом "златни пасоши", добили црногорско држављанство.

У извештају ЕК у оквиру механизма за суспензију виза од Подгорице се тражи да све преостале пријаве које се односе на недавно укинуту шему доделе држављанства инвеститорима буду прегледане и обрађене у складу са највишим могућим сигурносним стандардима, преноси РТЦГ.

Подгорица је ову праксу доделе пасоша укинула на притисак Брисела крајем 2022, али су у поступку остали захтеви предати пре тог рока.

Црна Гора је у 2023. обрадила 423 захтева (за 423 подносиоца захтева и 927 чланова породица) и дала држављанство 701 лицу.

"Од ове 701 особе, 396 има држављанство Руске Федерације, а 65 Народне Републике Кине. Држављанство је додељено појединцима који имају држављанство других трећих земаља за које је потребна виза (Јужна Африка, Турска, Либан, Пакистан, Индија, Белорусија, Филипини, Индонезија, Камбоџа, Казахстан, Малезија, Нигерија, Саудијска Арабија, Тунис, Узбекистан)", истиче се у документу Европске комисије.

Из Комисије подсећају да је Црна Гора саопштила да се за сва лица за која се накнадно утврди да су добила црногорско држављанство и која се налазе на списку лица која подлежу међународним рестриктивним мерама, влада обавезала да покрене поступак за губитак црногорског држављанства по сили закона.

"Комисија ће наставити да прати било какав развој догађаја у вези са овим све док не буду обрађене све пријаве на чекању", наводи се у Извештају у оквиру механизма за суспензију виза.

Истиче се да је додатни напредак потребан и у усклађивању визне политике Црне Горе са листом ЕУ земаља којима је потребна виза.

У процени Европске комисије о визној усклађености наводи се да Црна Гора има безвизни режим са 11 земаља које се налазе на листи земаља ЕУ са обавезним визом, од којих седам уживају трајно изузеће од виза (Азербејџан, Белорусија, Кина, Кувајт, Катар, Русија, Турска), а четири имају сезонско укидање виза за улазак у Црну Гору из туристичких разлога између априла и октобра (Јерменија, Египат, Казахстан, Саудијска Арабија).

Истиче се да неусклађеност визне политике Црне Горе са визном политиком ЕУ доприноси повећаном ризику од нерегуларних миграција у ЕУ преко западнобалканске руте.

"Комисија од Црне Горе очекује даљи напредак у усклађивању визне политике. У оквиру своје Реформске агенде у оквиру Плана раста, Црна Гора се обавезала да ће се даље ускладити са ЕУ листом земаља којима је потребна виза, постићи интероперабилност између својих система и база података које се користе у постојећем систему за издавање виза, почети да ради и на прикупљању биометријских података, као и увођењу додатних безбедносних мера за провјеру долазака држављана трећих земаља без виза", наводи се у извештају Европске комисије.

Из Комисије истичу да у очекивању потпуног усклађивања, ригорознији преглед безвизних долазака држављана трећих земаља, посебно оних из земаља које представљају безбедносни ризик или ризик од нерегуларних миграција, била би минимална привремена мера која се очекује од Црне Горе.

image