Србија и Балкан

Митрополит Јоаникије: Свештенослужитељи треба да се држе подаље од дневне политике

Ако се политика бави Црквом, и то с намером да је угрози или понизи, онда смо ми свештена лица дужни да дамо адекватан одговор, то смо учинили када је децембра 2019. донесен Закон о слободи вероисповести, али тада се нисмо поистоветили ни са једном странком, већ с верним народом покренули литије, каже митрополит СПЦ
Митрополит Јоаникије: Свештенослужитељи треба да се држе подаље од дневне политике© R.R./ATAImages

Овај Божић дочекујемо у сенци ужасне трагедије која се догодила на Цетињу пре неколико дана, састрадавајући свим бићем у болу са ожалошћеним породицама молимо се за покој душа невино пострадалих, међу којима је и двоје деце, и за живот и оздрављење рањених, рекао је на почетку интервјуа за "Политику" митрополит црногорско-приморски Јоаникије.

"За све нас остаје безброј отворених питања шта ћемо предузети да се убудуће овакве несреће никада више не догоде. Уверени смо да све установе у нашој држави, укључујући цркве и верске заједнице, могу дати свој допринос општој безбедности, солидарности и унапређењу квалитета живота", истакао је митрополит Јоаникије.

Он је оценио да је правни статус Српске православне цркве у Црној Гори данас много бољи него што је био деценијама раније. Али, иако су правне претпоставке задовољавајуће, то не значи да у појединим чиниоцима црногорског друштва нема оних који истрајно раде на укидању стечених права СПЦ и преотимању богатог духовног и сваког другог наслеђа Митрополије црногорско-приморске и осталих светосавских епархија у Црној Гори, како је истакао.

Митрополит Јоаникије навео је и да су односи СПЦ са другим црквама и верским заједницама у Црној Гори добри, да нема нерешених питања која би их оптерећивала.

"Наслушали смо се у време комунистичког система глупих и досадних прича о томе како вере деле и завађају људе. То исто, и још горе, слушамо и данас од многих приучених и недоучених интелектуалаца. Људе и народе не раздвајају и не завађају верске различитости саме по себи, него људски греси који нас прво одвоје од Бога, а онда и заваде с ближњима и сваког човека са својом савешћу", истакао је митрополит Јоаникије.

Пометња и проблеми у друштву, па и међу самим верама, настају онда када се људи удаље од суштине своје вере, нагласио је он.

Митрополит црногорско-приморски говорио је и о односу цркве и политике, односно у којој мери се владике и свештеници мешају у политику, треба ли верни да се баве политиком и излазе на изборе.

"Ако се политика бави Црквом, и то с намером да је угрози или понизи, онда смо ми свештена лица дужни да дамо адекватан одговор, што смо и учинили када је децембра 2019. донесен Закон о слободи вероисповести, који је заправо био закон о ликвидацији СПЦ у Црној Гори. Нисмо основали политичку партију, нисмо се поистоветили ни са једном странком, него смо дали отпор тадашњем режиму на јединствен начин", рекао је митрополит Јоаникије.

Како је подсетио, тада је црква изашла на литије заједно с верним народом, али те литије нису биле политички покрет, "него пројава неуништиве вере и снаге коју Црква има". Литије јесу имале неке политичке последице, како је додао, јер је народ сменио режим на редовним изборима, али сваком вернику оставио би на његовој савести и слободи да размисли да ли ће да се бави политиком.

С друге стране, за гласање на изборима митрополит Јоаникије рекао је да га разуме као грађанску дужност коју треба извршавати.

"Кад поједини људи говоре да не треба излазити на изборе, и то поткрепљују доста убедљивим разлозима, поштујем њихово мишљење, али се не могу с њима сложити јер ми то личи на одустајање од борбе за добро", изјавио је митрополит црногорско-приморски.

Како је напоменуо, Црква има духовни ауторитет који извире из њене службе и Јеванђеља Христовог које проповеда.

"На основу тога она може да има конструктивну улогу у друштву, под условом да се њени свештенослужитељи држе подаље од дневне политике, да се не поистовећују ни са једном политичком партијом. Уколико се доследно држе своје службе, тек тада могу и помоћи да се уклоне неспоразуми и дође до мира и цивилизованог дијалога међу различитим чиниоцима друштва", истакао је митрополит Јоаникије.

image