Идеолошки сукоб међу студентима у блокади: Коме сметају западне НВО, а коме српске заставе?
Застава Србије, као и застава Косова и Метохије са натписом "Нема предаје", постала је у Србији "екстремистичко и националистичко обележје", сазнали смо то данас из саопштења групе под називом "Студенти у блокади".
Наиме, након протеста који је јуче одржан испред Уставног суда у Београду, организованог с намером да се позове на поштовање највишег правног акта у држави, очигледно је дошло до комешања међу студентима који се представљају као организатори скупа.
Зато је на налогу на Иксу под називом "Студенти у блокади", данас објављено саопштење у којем се наводи да се студенти јасно и недвосмислено ограђују од "свих екстремистичких организација и националистичких обележја која су се појавила током протеста".
Подсетимо, протест је протекао мирно, али уз истицање застава Србије, Републике Српске и Краљевине Црне Горе и позивање на поштовање Устава у чијој се преамбули наводи да је Покрајина Косово и Метохија саставни део територије Србије.
Студенти пак наводе да присуство тих застава и транспарената у првим редовима протеста није у складу са њиховим вредностима и циљевима.
Занимљиво да се додаје како студенти "захваљују свима који им указују на њихово присуство, а ми ћемо се трудити да их уклонимо".
Saopštenje za javnost! pic.twitter.com/pR0QMiq79n
— Studenti_U_Blokadi (@studentblokade) January 13, 2025
Ко је то прогласио државну заставу за екстремистичку и дојавио то студентима?
Наратив о томе да су студенти са српским заставама "убачени елемент" потекао је још синоћ са извештавања појединих телевизија са овог скупа.
"Хтела сам да попричам са студентима где је све Устав прекршен када је у питању Косово и Метохија и није ми јасно што су дошли па побегли, ако може пленум који је акцију осмислио да се јави, ко су деца са црним капуљачама и ко их шаље", написала је синоћ репортерка са скупа.
Akcija je skroz super i htela sam da popricam sa studentima gde je sve Ustav prekrsen kada je u pitanju Kosovo i Metohija i nije mi jasno sto dosli pa pobegli, ako moze plenum koji je akciju osmislio da se javi, ko su deca sa crnim kapuljacama i ko ih salje pic.twitter.com/3aWlGSp3VY
— Žaklina Tatalović (@zaklina_prva) January 12, 2025
На страну то што ауторка наводно не зна како се то Устав крши по питању Косова и Метохије, па одговор тражи од студената, данас већ стиже ограђивање организатора скупа.
На истој друштвеној мрежи Икс, професор Физичког факултета из Београда Иван Виденовић објавио је како јавно повлачи свој глас подршке блокадама управо због српских застава.
Како каже, за њега је застава Европске уније симбол слободе, демократије и независности.
Poštovani @studentblokade, imajući u vidu da ste od početka vašeg protesta u više navrata tolerisali i čak javno podsticali agresivno ponašanje prema nosiocima zastava EU 🇪🇺 i simbola slobode, demokratije i nezavisnosti, sa obrazloženjem da političkim porukama nije mesto na vašim… https://t.co/gacJpD5Eoppic.twitter.com/xv23wZDEjN
— Ivan Videnovic (@i_videnovic) January 12, 2025
Након објаве студената да се ограђују од застава, Виденовић им је захвалио.
Чак седам сати је било потребно да се студенти поново огласе и прецизирају како се ограђују од "екстремистичких организација и њихових обележја, а никако од националних, верских и Уставом загарантованих симбола српског народа". Какви су то екстремистички симболи у питању, није прецизирано.
https://t.co/sIuazrutmkpic.twitter.com/0wSLF7qU9C
— Studenti_U_Blokadi (@studentblokade) January 13, 2025
Ово није први пут да је међу студентима дошло до подела и ограђивања.
Студенти Правног факултета у Београду саопштили су пре седам дана да активисти невладиних организација не смеју да представљају студенте који протестују.
"Јасно и недвосмислено се ограђујемо од свих активистичких група, невладиних (НВО) организација и њихових активности. Самим тим, њихови чланови не смеју бити промовисани као представници студената. Свако даље њихово гостовање у медијима у име студената сматраћемо злонамерним и против интереса блокада и испуњења захтева", истиче се у саопштењу будућих правника, објављеном на друштвеним мрежама на њиховом званичном налогу "Правни у блокади".
Овом саопштењу, од речи до речи, придружио се и Факултет политичких наука у Београду.
Да студенти не желе да их у јавности представљају чланови појединих НВО јасан је захтев, али чему ограђивање од државне заставе?
Да ли постоји већи симбол који уједињује друштво од државне заставе? За поједине студенте изгледа застава њихове земље није довољно уједињујућа.