Друго полугодиште на малом одмору: Колико школа је данас обуставило рад и шта ће бити сутра
Друго полугодиште за основце и средњошколце у Србији почело је данас, али није у свим школама било наставе. Синдикати образовања су после договора о повећању плата са Владом Србије одлучили да обуставе штрајк, али нису и сви професори. Ситуација се разликује од школе до школе, јер су неке потпуно обуставиле рад, у некима је део особља радио, а поједини професори су првог дана другог полугодишта држали час за по два или три ученика. Локални медији су пренели да у појединим градовима, попут Чачка, наводно ниједна школа није радила.
Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић изјавила је да је данас друго полугодиште почело у више од 80 одсто школа у Србији и 87 одсто образовних установа у Београду и додала да су настављени разговори са представницима четири репрезентативна синдиката просвете, са којима се сада разговара о колективном уговору.
С друге стране, Душан Кокот, председник Независног синдиката просветних радника Србије (НСПРС), који није учествовао у преговорима са владом, каже за РТ Балкан да се око 50 одсто просветних радника данас није појавило у учионицама и да су школе у великим градовима масовно обуставиле рад.
Prva beogradska gimnazija ❤️ pic.twitter.com/cDNiW404Eb
— Miroslava Gacesa (@MiroslavaGacesa) January 20, 2025
Док у ресорном министарству и "одметнутим" синдикатима лицитирају са процентима, родитеље и ђаке занима шта ће бити сутра. Премијер Србије Милош Вучевић прети просветном инспекцијом, која ће кренути у школе које су обуставиле наставу, а Душан Кокот тврди да његове колеге које су данас бојкотовале наставу, неће радити ни у уторак. Једногласног одговора нема, па ће родитељи вероватно бити обавештени у Вибер групама да ли да децу шаљу у школу или не.
У неким образовним установама попут београдске "Скадарлије" су запослени одлучили да од сутра уђу у учионице, али ће часове скратити на 30 минута.
Из Форума београдских гимназија кажу да у већини гимназија данас није било наставе и да професори изражавају незадовољство због начина на који репрезентативни синдикати воде преговоре са Владом Србије, третмана од стране надлежних институција, али и у знак солидарности са колегама из Треће београдске гимназије којима су претиле непознате особе.
Испред појединих школа које су обуставиле рад, окупили су се родитељи како ни пружили подршку просветним радницима који одбијају да држе наставу.
На платоу испред Филозофског факултета у Београду одржан је протест једног дела просветних радника, којим су изразили незадовољство договором репрезентативних синдиката и Владе Србије и изразили подршку студентским блокадама.
Четири репрезентативна синдиката, који су од половине новембра у циркуларном штрајку, позвали су своје чланство да од данас настава почне регуларно. Они су раније у заједничком саопштењу навели да настављају преговоре са Владом Србије која је им је понудила у марту и октобру повећање плате од по пет одсто, а у јануару наредне године још седам одсто и потписивање Посебног колективног уговора на Савиндан, 27. јануара.
У октобру би просветари дошли до свог зацртаног циља, да плата почетника у просвети буде изједначена са просечном платом у Србији.
Душан Кокот, међутим, истиче да обећана повишица није довољна у тренутку када "ништа у просвети не функционише" и тврди да је сраман однос државе према просветним радницима.
Иначе, основци и средњошколци у Србији отишли су четири дана раније на зимски распуст. Полугодиште је скраћено на предлог Министарства просвете, а циљ је био, како су саопштили, да се "очува здравље, безбедност и добробит свих ученика у образовном процесу". Последњи радни дан у првом полугодишту био им је 23. децембар. За ученике у Војводини прво полугодиште је завршено по плану, 23. децембра, али им је зимски распуст продужен за недељу дана.
Основним и средњим школама у Србији прошле недеље је стигао допис Министарства просвете да оцене за крај првог полугодишта могу да закључе до 24. јануара. Претходно, тај рок је био до 20. јануара, када према школском календару почиње друго полугодиште. То значи да просветни радници који нису закључили оцене за прво полугодиште то могу да ураде до петка, али је питање да ли ће се до тада сви ђаци и наставници вратити у клупе.