Србија и Балкан

Безбедносна сарадња и НАТО интеграције: Шта шеф британске дипломатије носи Приштини, а шта Београду?

Након посете Приштини, Лами стиже у Београд, где би вечерас требало да се састане са председником Србије
Безбедносна сарадња и НАТО интеграције: Шта шеф британске дипломатије носи Приштини, а шта Београду?Getty © Ezra Acayan / Stringer

Министар спољних послова Велике Британије Дејвид Лaми стигао је данас на Косово и Метохију са даровима – заветом да ће његова земља подржати чланство лажне државе у Савету Европе и обећањем да ће продубити стратешку сарадњу у области технологије, иновација, чисте енергија, као и - одбране. За узврат затражио је нормализацију односа са Србијом.

"Постоји неколико ствари које желимо да видимо – одржива нормализација између Косова и Србије. Велика Британија је пружила један од кључних доприноса КФОР-у. Посетио сам КФОР приликом претходне посете и планирам да то учиним поново. Надам се да ће нова влада одговорити на потребе свих грађана, укључујући напредак у интеграцији Срба на Косову и снажно учешће у дијалогу под покровитељством ЕУ", рекао је британски министар на конференцији за новинаре у Приштини.

Лaми је подсетио да су Велика Британија и тзв. Косово преузели обавезу да повећају издвајања за одбрану, али "да постоји још много тога што могу заједно да ураде". Акценат на одбрану ставила је и председница лажне државе Косово Вјоса Османи – предложила је споразум о продубљивању стратешке сарадње у одбрани, али и у економији.

Након Приштине, Лaми ће доћи у Београд, где ће се састати са председником Србије Александром Вучићем, а западни медији пишу да ће се на столу наћи и Споразум о борби против организованог имиграционог криминала. "Тајм" је протекле недеље објавио да Британија разматра могућност да мигранте којима је одбила азил проследи уз новчану надокнаду земљама са Балкана, међу којима је и Србија.

Шефу британске дипломатије на Иксу је захвалио премијер ове псеудодржаве Аљбин Курти и то због подршке коју им је Велика Британија пружала "у свим фазама изградње државе".

"Као и на блиском пријатељству и вишедимензионалном савезништву између наших земаља - укључујући тесну сарадњу између Косовских безбедносних снага и британских одбрамбених институција(...) На крају, нагласио сам да за терористички напад у Бањској из 2023. године и даље није успостављена правда нити одговорност. Вођа напада, Милан Радоичић, и даље се слободно креће у Србији, представљајући трајну претњу нашој земљи. Да би се остварила правда, мир и безбедност, он мора бити изручен Косову, где ће му бити поштено суђено пред надлежним судом", стоји у објави Аљбина Куртија на Иксу.  

Нелегална творевина Косово и Велика Британија активно сарађују у области одбране. Британске власти су омогућиле безвизни режим особљу косовског Министарства одбране и тзв. Косовских безбедносних снага (КБС) које учествује у војним активностима у Британији, а потписан је и Споразум о партнерству, трговини и сарадњи, који се односи и на одбрану.

Почетком 2024. године Министарство одбране Косова је испратило контигент припадника КБС пут Велике Британије где су учествовали у међународној војној операцији "Интерфлекс". Како је РТ Балкан писао, реч је о шифрованом називу за међународну војну мисију на чијем је челу Британија, а циљ је обука Оружаних снага Украјине. Ова мисија заправо је наследник операције "Орбитал", која се у Украјини одржавала од 2015. до 2022. 

Остало је нејасно да ли су британски инструктори, поред Украјинаца обучавали и 26 војника КБС-а или су и они учествовали у обуци украјинске војске, што би донекле објаснило њихов неуспех на фронту. Познаваоцима војних прилика учешће припадника КБС-а у "Интерфлексу" видео као још један корак ка трансформацији нелегалне формације у војску. 

image