Србија и Балкан

Не ултиматуму – не капитулацији: Представљен Светосавски проглас за спас Косова и Метохије

Онај ко би се сагласио с најновијим ултиматумом, ко би га потписао или помагао да буде потписан, био би виновник сигурног историјског краја великог српског народа, поручили су из Покрета за одбрану КиМ
Не ултиматуму – не капитулацији: Представљен Светосавски проглас за спас Косова и Метохије© Принтскрин/pokretzaodbranukosovaimetohije.rs

Озбиљна држава не може добровољно да се одрекне своје територије, дела своје територије и својих грађана, то би био акт супротан њеном бићу, поручили су из Покрета за одбрану КиМ на конференцији за новинаре која је одржана у Београду.  

Професор Факултета политичких наука Часлав Копривица поручио је данас да је овај Покрет покренуо Светосавски проглас за спас КиМ.

"Не више за одбрану, већ за спас, зато што је дошао последњи тренутак", поручио је Копривица и додао да је проглас који је данас објављен потписало 188 угледних личности, те да могу да га потпишу сви грађани који би да "каналишу свој став о ултиматуму ЕУ или КиМ".

"Данас представљамо људе из најширег политичког спектра који желе да кажу `не` ономе што намеравају да ураде председник Србије Александар Вучић и његови помоћници", поручио је Копривица уз тврдњу да се руководство Србије усмено обавезало да прихвати француско-немачки план чија је суштина, како каже, да Србија призна независност тзв. Косова.

У Светосавском прогласу је наведено да српски народ не би могао да преживи правно-политичко одрицање од Косова и Метохије, препуштање свог народа непријатељу, као и простора на којем је утемељено српско духовно биће.

"Онај ко би се сагласио с најновијим ултиматумом, ко би га потписао или помагао да он буде потписан, био би виновник сигурног историјског краја великог српског народа", наводи се у овом документу који су подржали и Двери, Заветници, Нови ДСС и ПОКС.

Копривица каже да је потпуно је несхватљиво "са становишта морала и бића државе" да се због наводне добробити једног дела народа одричете другог.

"Замислите да сте родитељ многодетне породице и да вам неколико деце гладује да би остали били добро обучени", истакао је он и подсетио да је Србија пристала на шенгенски режим и тада је прихватила да Срби са КиМ не буду његов део.

Ђорђе Вукадиновић из Нове српске политичке мисли каже да је важно да се ствари назову правим именом.

"Ми се овде трудимо да докажемо да је ултиматум - ултиматум, да је уцена - уцена, признање независности јесте признање независности, а капитулација је капитулација", поручио је он.

Вукадиновић је упоредио данашње стање на северу КиМ са оним од пре 10 година.

"Некада приштински специјалци тамо нису могли да кроче, једва су их спашавали хеликоптерима, а сада хапсе кога хоће. Хапсе домаћине, приводе полцајце и постављају базе", рекао је Вукадиновић и додао да би прихватање предлога било "зло без преседана".

Вукадиновић оцењује да је "сазрела свест о потреби и нужости уједињавања патриотских и државотворних снага зарад супротстављања актуелној политици поводом КиМ".

"Можемо да се супротставимо, само сви заједно, а и тада би то било јако тешко", оценио је Вукадиновић.

Чекали смо да Русија и Кина ојачају, ојачале су 

Политиколог и публициста Александар Павић осврнуо се на протесте из 2012. године против Споразума о интегрисаном управљању границом.

"Како није тврда граница? Увели су визе, забрањују улазак и излазак коме хоће", поручио је и додао да власт ни тада није узела у обзир аргументе оних који су протестовали.

Власт је, како наводи, "приватизовала политику према КиМ", а отпор против тога траје већ преко 10 година.

Павић каже да странци "боље знају" шта је у француско-немачком предлогу од грађана Србије, и да су српски преговарачи "најгори у историји". 

"Даш некоме све, а онда га мољакаш да ти да оно што ти је обећано. Зашто смо куповали време 10 година? Да Русија и Кина ојачају. Ојачале су, али се нигде не помињу", нагласио је Павић и додао да се преговара само са непријатељем, односно, са САД и ЕУ.

Куповина времена би требало да значи да си у међувремену диверзификовао изворе својих ресурса, истиче Павић. 

"Данас смо део промене светског поретка и стварања новог мултиполарног система, а ако је Србија могла да се 1906. супротстави Аустроугарској, може и сад", закључио је он.

"Треба нагласити да је реч о ултиматуму, и то тако треба карактерисати", рекао је публициста Маринко Вучинић.

Прети се да ће Србија бити као Иран уколико не прихватимо њихове услове, у питању је, дакле, ултиматум, додао је Вучинић и осудио реакције "грађанистичке проевропске стране која позива да се план прихвати без обзира на цену".

Сарадник Института за међународну политику и привреду Душан Пророковић упоредио је евентуалне последице прихватања француско-немачког плана са последицама Устава из 1974. године.

"Како се тако лако протурио тај Устав из 1974. године који је изазвао грађански рат и чије последице трпимо и данас? Тада се такође разговарало језиком ултиматума, а споразум се правио без главних интересних снага", оценио је Пророковић и поручио да се и онда претило да ће се "Србима небо срушити на главу" уколико га не прихвате.

Додаје да ће последице прихватања споразума бити "једнако катастрофалне као наше пристајање на Устав из 1974. године", а то ће бити још очигледније за деценију и по.

Пророковић је оценио да ситуација јесте тешка, али је рекао да не верује да Запад може да спроведе мере којима прети, те да му то и није у интересу.

"Само врше притисак. Уколико не бисмо пристали, преговори би се вероватно само наставили", закључио је Пророковић.

Светосавски проглас су, поред осталих, потписали академици Данило Н. Баста, Матија Бећковић, Василије Крестић, Славенко Терзић и Милосав Тешић.

image