Србија и Балкан

Опасне поруке Стејт департмента Председништву БиХ: Подршка учлањењу у НАТО

Истакнута је континуирана подршка САД суверенитету, територијалном интегритету и мултиетничком карактеру Босне и Херцеговине и њеној будућој интеграцији у евроатлантске институције и поновољено да је јединство међународне заједнице у подршци Украјини од кључног значаја, саопштио је Стејт департмент
Опасне поруке Стејт департмента Председништву БиХ: Подршка учлањењу у НАТО© Tanjug/Mandel Ngan, Pool via AP, File

Саветник америчког Стејт департмента Дерек Шоле и специјални изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар састали су се у Вашингтону са члановима Председништва Босне и Херцеговине Жељком Цвијановић, Жељком Комшићем и Денисом Бећировићем.

Шоле је поздравио прву заједничку посету Председништва САД-у од 2005. године, и описао је, као прилику да се искористи замах нове владе, како би се позабавила корупцијом, дестабилизујућим факторима и како би заједно радила на унапређењу кључних реформи, наводи се у саопштењу америчког Стејт департмента.

У саопштењу се додаје да је Шоле истакао континуирану подршку САД суверенитету, територијалном интегритету и мултиетничком карактеру Босне и Херцеговине и њеној будућој интеграцији у евроатлантске институције, охрабрио Председништво да заузме прагматичан став како би пронашло конкретна решења и поновио да је јединство међународне заједнице у подршци Украјини од кључног значаја.

Подршка будућим евроатлантским интеграцијама, значи укратко подршку учлањењу БиХ у НАТО, док инсистирање на  јединству међународне заједнице у подршци Украјини наговештава увођење санкција Русији.

И једно и друго могло би се схватити као наставак притисака на Републику Српску, чији се председник Милорад Додик јасно изјаснио против приступања Северноатлантској алијанси, а доделу ордена руском председнику Владимиру Путину почетком године објаснио као захвалност РС за принципијелни став Русије по питању поштовања Дејтонског споразума. Додик је недавно подсетио и да се 49 одсто грађана БиХ залаже за неутрални став према Украјини.

„Истакли смо значај благовремене имплементације изборних резултата, у циљу што ефикаснијег суочавања са социо-економским изазовима", навела је председавајућа Председништва БиХ Жељка Цвијановић на свом Инстаграм налогу.

Чланови Председништва БиХ разговарали су јуче и са помоћником државног секретара за одбрану Маром Карлин и упознали је са безбедносном ситуацијом у БиХ и другим релевантним темама, преноси РТРС.

Чланови Председништва су изразили опредељеност ка даљем унапређењу билатералних односа са САД, укључујући сарадњу у области безбедности.

Ово је први пут од 2005. године да сви чланови председништва БиХ у истом тренутку бораве у главном граду САД, где су јуче одржали састанак са члановима Одбора за спољне послове америчког Сената.

Повод за долазак у Вашингтон био је позив на традиционални молитвени доручак који организује амерички Конгрес.

image