Србија и Балкан

Дачић из Вашингтона: Видећемо колико се променила позиција САД

Црвене линије Сrбије су улазак Косова у УН и друге међународне организације, али и став да ЗСО није нешто о чему треба преговарати него нешто што би требало прво да се уради, поручио је министар спољних послова
Дачић из Вашингтона: Видећемо колико се променила позиција САД© TANJUG/ MINISTARSTVO SPOLJNIH POSLOVA/ IZVOR ZVANIČNI FOTOGRAF STEJT DEPARTMENTA/ nr

САД поздрављају конструктиван став председника Србије Александра Вучића у дијалогу о КиМ, рекао је министар спољних послова Ивица Дачић у Вашингтону, после Молитвеног доручка.

"А тај став је јасно дефинисање онога што ми не прихватамо, односно шта мислимо да су црвене линије, а то је пре свега улазак Косова у УН и друге међународне организације, али и став да ЗСО није нешто о чему треба преговарати, него нешто што би требало прво да се уради", рекао је Дачић.

Дачић је рекао да је, за њега, током посете, главни догађај био разговор са саветником у америчком Стејт департменту Дереком Шолеом и специјалним америчким изаслаником за Западни Балкан Габријелом Ескобаром.

"Сада се налазимо у критичној фази дијалога Београда и Приштине када имате, с једне стране, Београд који има конструктивну улогу и с друге стране Приштину, и како на то гледају светске силе. Зато мислим да могу да искажем потпуно задовољство оним што сам чуо у Вашингтону, а то је да сви поздрављају став председника Вучића", рекао је министар, а пренео Танјуг.

После много година, каже он, у ситуацији смо да Београд нико не означава као препреку у разговорима и преговорима, а критике су усмерене пре свега ка Аљбину Куртију.

"Наше је уверење да Курти не жели ЗСО и да се он противи било каквом мировном договору. Зато је улога Србије веома значајна и то су најважнији резултати ове посете. Да видимо колико се променила позиција САД", рекао је Дачић.

Молитвени доручак иначе се одржава сваког првог четвртка у фебруару, а учесницима скупа традиционално се обраћа председник САД. Тај догађај окупља око 3.500 званица, међу којима су чланови америчког Конгреса, политичари, војни лидери и гости из стотинак земаља.

image