Европски лидери се састају у Бриселу: Одлучили да повећају притисак на Београд и Приштину
Лидери Европске уније састаће се данас у склопу дводневног самита у Бриселу са кога ће, између осталог, Београду и Приштини послати поруку да се очекује брзи напредак у дијалогу с циљем нормализације односа.
Ову тачку дневног реда је за Танјуг најавио високи европски званичник потврђујући да ће Западни Балкан бити споменут у закључцима самита, али није могао да пружи више појединости.
Други неименовани извор наводи да су лидери ЕУ одлучили да повећају притисак и на Београд и на Приштину од којих очекују напредак у дијалогу и преговоре који воде нормализацији односа.
У нацрту закључака самита у који је Радио Слободна Европа (РСЕ) имала увид пише да ЕУ поздравља француско-немачки предлог решења за КиМ као "историјску шансу" коју Београд и Приштина треба да искористе.
"Европски савет поздравља европски предлог за постављање односа између две стране на нову и одрживу основу као историјску шансу коју обе стране треба да искористе и у циљу остваривања своје европске перспективе", наводи се у нацрту закључака предстојећег самита у Бриселу.
Такође ће се, путем закључака, апеловати на обе стране да "у потпуности и без услова спроведу", обавезе на које су се обавезале у оквиру дијалога, укључујући бриселске споразуме из 2013. и 2015. године о стварању Заједнице српских општина, наводи РСЕ.
На дневном реду данашњег самита су три главне тачке дневног реда: подршка Украјини, економија и конкурентност и миграционе политике Уније.
Лидери ЕУ ће дочекати председника Украјине Владимира Зеленског у Бриселу да би показали њихову подршку Украјини.
Зеленски би требало да се обрати европским лидерима у току дана, а очекује се да ће затражити већу војну помоћ од западних савезника у сукобу против Русије.
Украјински председник ће се такође обратити у Европском парламенту.
Очекивани долазак Зеленског засенио је претходну агенду самита који је првобитно био заказан као посебна седница за решавање проблема миграција.
Савет ЕУ је под интензивним притиском земаља попут Аустрије и Холандије да лидери ЕУ разговарају о управљању миграцијама.