Србија и Балкан

Немачке дипломате траже хитан опозив Кристијана Шмита

Они су у писму оптужили члана Хришћанско-социјалне уније Баварске ЦСУ да је нанео трајну штету мировном процесу у Босни и Херцеговини и имиџу Немачке
Немачке дипломате траже хитан опозив Кристијана Шмита© Michael Kappeler

Група бивших немачких дипломата и стручњака за Балкан у писму упућеном Комитету за спољне послове Бундестага тражи опозив високог представника међународне заједнице за Босну и Херцеговину Кристијана Шмита, објавио је данас немачки "Шпигл".

Они су у писму оптужили члана Хришћанско-социјалне уније Баварске ЦСУ да је нанео трајну штету мировном процесу у Босни и Херцеговини и имиџу Немачке.

Од његовог именовања 2021. године, он је, кажу аутори писма, промовисао националистичке снаге и штитио оне који раде на поткопавању и уништавању државе.

Као пример наводе да је Шмит дозволио хрватској влади да га искористи када је у току изборног дана променио  изборни закон у БиХ, чиме се сврстао на једну, Хрватску, страну.

Осим тога, како пише "Шпигл", он је стајао испред заставе распуштене хрватске парадржаве , Хрватске републике Херцег-Босна, током праћења фудбалске утакмице на Светском првенству те дао лажне информације одбору британског парламента о ордену који је добио од Хрватске.

Аутори, укључујући бившег немачког амбасадора у Северној Македонији и бивше запослене у администрацији високог представника, позивају да се учини "све што је потребно" за његову смену.

Шмит је одбацио оптужбе и оптужио ауторе писма да оперишу очигледним лажима.

Функција високог представника успостављена је након рата у БиХ како би надгледао цивилни део Дејтонског мировног споразума. Пошто канцеларија представља међународну заједницу, именовања се врше преко међународног тела. Високи представник има широка овлашћења, од покретања закона до отпуштања јавних службеника.

О контроверзним потезима Кристијана Шмита се расправљало од његовог именовања 2021. године, а сада све те наводе испитује Спољнополитички одбор Бундестага.

Политичар владајуће Социјалдемократске партија Немачке (СПД) и председник Комитета Бундестага за спољне послове Мајкл Рот рекао је за "Шпигл" да ће писмо искористити да би Шмита позвао пред овај комитет на разговор.

Република Српска, али ни Русија и Кина, не признају Шмита за високог представника, јер његов избор није верификован у Савету безбедности Уједињених нација а осим српских на његов долазак нису благонаклоно гледали ни бошњачки представници, јер су сматрали да ће бити превише наклоњен хрватским политичарима у БиХ, посебно Драгану Човићу.

Наиме, ЦСУ је сестринска странка ХДЗ и познато је да Шмит има добре односе са Хрватском.

То је највише и засметало бошњачким политичарима, а бошњачка дијаспора из САД раније је писала америчком државном секретару тражећи да се Шмит не именује на позицију високог представника.

Кристијах Шмит је, такође, у врху немачке фондације на "Хришћанској основи" која годинама финансира пројекте ХДЗ-а.

image