
Дан сећања на жртве логора смрти Јадовно: Србија треба да се бори за међународно признавање геноцида

Дан сећања на жртве логора смрти Јадовно обележава се данас, 24. јуна, на дан када је тзв. НДХ 1941. године почела са интернирањем заробљеника у комплекс логора Госпић-Јадовно-Паг у којем је страдало, како се процењује, око 40.000 људи.

Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта рекао је да је Јадовно једно од најмонструознијих стратишта српског народа у 20. веку, и додао да је у склопу истог комплекса у Метајни, на острву Паг, отворен први логор за жене и децу у Другом светском рату.
"Логор смрти Јадовно је основан одмах по проглашењу геноцидне Независне Државе Хрватске априла 1941. године на планини Велебит и био је прво масовно стратиште.
У комплексу логора смрти Госпић-Јадовно-Паг у периоду од 11. априла 1941. до 20. августа 1941. године, за само 132 дана постојања на најсвирепији начин је убијено 38.000 Срба и 2.000 Јевреја, као и један број антифашиста.
Жртве су, без икаквог суђења, везиване жицом и убијене или често живе бацане у 32 бездане крашке јаме на Велебиту", рекао је Линта, а наводи се у саопштењу Савеза Срба из региона.
Поред логора Јадовно, како је наведено, комплекс логора Госпић-Јадовно-Паг, чинила су и два логора на острву Пагу, Слана и Метајна, као и логори Овчара, Ступачиново, Максимовића штале и концентрациони логор - сабиралиште на железничкој станици Госпић.
Линта је оценио да је комплекс Госпић-Јадовно-Паг био претеча концентрационог логора смрти Јасеновац.
"Србија треба да покрене борбу за међународно признање геноцида над српским народом у Независној Држави Хрватској. Кључни предуслови су да Скупштина Србије усвоји Резолуцију о геноциду над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ , да се оснује Меморијални центар геноцида над Србима у НДХ и да се 10. април, када је тзв. Независна држава Хрватска основана, прогласи за Дан сећања на геноцид над Србима у НДХ", поручио је Линта.



