Због скрнављења заставе Републике Српске: Каран поднео кривичну пријаву

Очигледна је острашћеност учинилаца овог вандализма јасна порука свим Србима у БиХ, истакао је председник Српске

Председник Републике Српске Синиша Каран рекао је да је паљење заставе Републике Српске уз ратне узвике нецивилизовано и вандалско поступање, те да, поред тога што је супротно свим начелима суживота и тешко нарушава односе међу народима у БиХ, има и елементе више кривичних дела прописаних Кривичним закоником Српске, пре свега, јавно изазивање и подстицање насиља и мржње и насилничко понашање.

"Овим путем подносим кривичну пријаву надлежним тужилаштвима и полицији и захтевам да се идентификују сви извршиоци и утврди њихова одговорност", нагласио је Каран, пренео је РТРС. 

Он је указао да је очигледна острашћеност учинилаца овог вандализма јасна порука свим Србима у БиХ.

"Скрнављење заставе Републике Српске, њеним скидањем и паљењем уз узвике које овом гнусном чину дају додатну, узнемирујућу димензију, представља неприхватљив поступак против једног од најважнијих симбола Републике Српске", нагласио је Каран.

И након тридесет година, навео је председник Српске, не смета им ратна застава под којом су убијали и чинили најстрашније злочине над српским становништвом, али их вређа и смета им уставна застава Републике Српске.

Каран је рекао да све што се данас дешава производ је деловања против Републике Српске последњих 30 година.

"Зато у потпуности подржавам иницијативу да се трајно забрани застава са љиљанима на територији Републике Српске", поручио је Каран.

Он је рекао да је једино исправно решење оснаживање уставне позиције Републике Српске у државној заједници у којој свако има своју територију, своју државну власт и своје становништво, како је то и Анекс четири Дејтонског споразума и предвидео.