
Вулин за РТ Балкан: Српске службе морају да утврде ко је Приштини доставио адресе Срба (ВИДЕО)
Србија мора да утврди како је приштинско тужилаштво дошло до адреса Срба који живе у централној Србији и доставило им позиве за саслушања за наводне ратне злочине почињене на КиМ 1999. године, каже лидер Покрета социјалиста Александар Вулин.
Он је говорећи за телевизију РТ Балкан истакао да те адресе не зна Европска унија, не зна ни аустријска пошта, преко које су позиви стигли, не зна ни Пошта Србије, те је право питање како су приштински тужиоци знали – име, презиме и тачну адресу.

"Ти људи су од 1999. године ко зна колико пута променили адресе. Како онда знају тачну адресу? То значи да је неко продао њихове податке, неко из Србије. Посао БИА, ВБА, ВОА и УКП-а је да пронађе ко је то, јер ако то не пронађемо, питање је шта је следеће. Хоће ли почети да долазе шиптарски позивари директно код нас? Замислите како се осећају људи којима су стигли ти позиви? Хоће да оду на море или до Републике Српске треба да размишљају да ли су можда на Интерполовој потерници", навео је Вулин у емисији "Данас на РТ".
Истакао је да се у оваквим ситуацијама види колико је важно што се Београд изборио да тзв. Косово не буде члан Интерпола.
"Замислите да су чланови Интерпола, седам милиона Срба би било на потерници. Србија би сада као одговор морала да објави списак тзв. ОВК и да их сваког појединачно позове да дођу и одговарају за своје злочине. Ко се не одазове, онда Интерпол", рекао је Вулин.
Сматра да Србија мора да покаже да је држава и да се на овакве поступке Приштине одговори истом мером – објаве имена чланова тзв. ОВК, затворе административни прелази за све који немају српска документа.
"Очигледно за ЕУ ако ниси део проблема, ниси ни део решења. Хајде и ми да постанемо део проблема", рекао је Вулин.
"Нисам сигуран да је МОЛ и даље први избор"
Говорећи о преговорима око НИС-а, Вулин је рекао да је евидентно да су разговори између "Гаспромњефта" и МОЛ-а у застоју и да се не назире скорије решење.
"Односи администрације САД и Мађарске су значајно промењени, јер Виктор Орбан је био тај који је носио добре односе са Доналдом Трампом. Сада то више није тако. У Будимпешти имате председника владе који има скоро непријатељски став према САД, а са друге стране ни Русија није превише одушевљена политиком новог мађарског руководства", навео је Вулин.
Истакао је да није сигуран да је МОЛ више први избор "Гаспромњефта".
"Ово је само моје мишљење, ја нисам члан преговарачког тима Владе Србији, нити сам укључен у преговоре, али то тако делује. Очекујем да ће рокови бити све краћи и ако буде и неко ново продужење за НИС да ће бити све краће и краће. И ми ћемо полако улазити у озбиљан проблем. Нису ове санкције економске, већ политичке. Ово су санкције које су уведене Србији, не Русији", навео је Вулин.
Како каже, тежња од првог дана је да Србија изгуби живце и да се национализује НИС и да се заувек затрују односи између Србије и Русије.
"Геополитички план је да Србија сама поквари своје односе са Русијом, а да САД не уложе ни 100 долара у то кварење. Захвалан сам што се то није десило и сигуран сам да се то неће десити. Неће бити лако, али није ни до сада било лако. Држава Србија је показала да зна да буде одговорна, организована и верујем да ће тако наставити и даље да се понаша", навео је он.
"Није Русија нигде рекла да Србија не може да буде власник, она је свакако страна у преговорима. Чудна ми је изјава наше министарке како је она преговарала са МОЛ-ом. Власник НИС-а је у Москви, Петровграду и тамо треба да идете да преговарате", рекао је Вулин
Сматра да је српски министар енергетике требао одмах по увођењу санкција НИС-у да оде у Москву и да разговара са руском страном.
"Занимљиво је да наш министар енергетике сада први пут оде у Русију и то на економски форум у Санкт Петербургу. Зашто наш министар није отишао у руско министарство енергетике, зашто нисмо били у Москви, зашто нисмо преговарали о НИС-у. Не можете да ми објасните осим лошом намером", рекао је он.
Указао је и на лицемерје ЕУ, да се Русија никада понашала према Србији као Брисел – уцењивачки.
"Замислите да Русија почне према нама да се понаша као ЕУ и каже 'ако хоћете наш гас, онда не можете од Европљана ништа да купујете'. Европа нас стално уцењује", рекао је Вулин.
Подсетио је да без јефтиних енергената нема инвестиција у Србији.





