Поводом привођења на Газиместану: Приштина искористила Видовдан за одмазду над Србима

Канцеларија за КиМ саопштила је да је приведено је више Срба са Косова и Метохије, али и из централне Србије, а Српска листа навела је су међународни представници обавештени о томе

Канцеларија за Косово и Метохију Владе Србије саопштила је да ће обавестити све међународне представнике о привођењу више Срба након обележавања Видовдана и парастоса на Газиместану, називајући тај поступак срамним и беспризорним чином репресије режима Аљбина Куртија.

"Захтевамо да међународни представници уложе све своје напоре и дипломатске активности како би се сви приведени ослободили, а њима ће свакако бити обезбеђена правна помоћ", наводи се у саопштењу.

Како се додаје, иако је обележавање Видовдана на Газиместану прошло у достојанственом тону и духу овог великог празника, "Куртијева полиција, спровела је још један нецивилизацијски акт насиља супротан духу мира, толеранције и помирења".

"Како смо обавештени од стране наших представника на терену, приведено је више Срба са Косова и Метохије, али и из централне Србије. Куртијеве фаланге су на изласку са Газиместана угурале више Срба у унапред постављене импровизоване лимене боксеве, а потом их полицијским аутомобилима одвезле у непознатом правцу. Приштина је и овај велики празник искористила као повод за одмазду над Србима и ускраћивање основних људских права нашем народу, пре свега да слободно и без страха, у миру обележавају своје националне празнике", каже се у саопштењу Канцеларије за КиМ.

Српска листа је саопштила да су данашња хапшења Срба на Газиместану приликом обележавања Видовдана покушај застрашивања и доказ репресије режима у Приштини о чему су обавестили међународне представнике.

У саопштењу се наводи да је, на основу информација представника странке који су били на Газиместану, тзв. косовска полиција привела више Срба без икаквих писаних докумената о разлозима хапшења.