
Митрополит Јоаникије у манастиру Грачаница: Српски народ на КиМ на великом распећу

У манастиру Грачаница служена је света архијерејска литургија. Митополит црногорско - приморски Јоаникије поручио је да је српски народ, нарочито на Косову и Метохији "на великом распећу" и истакао "да нас то не збуњује, јер када смо на распећу, знамо да смо на правом путу Христовом и вере православне".
"Косово распето има ту светост, има ту силу, има ту светињу. Да нас сабира, да нас уједињује, да нас просвећује и духовно и културно увек подиже. Ово је свеопште огњиште духовно и историјско српског народа", рекао митрополит Јоаникије.
Он је нагласио да не чуди што смо се данас сабрали са свих крајева православне васељене и свих српских земаља и истакао да ово треба да буде један завет - "да негујемо ову љубав према Косову и његовим светињама, а посебно према распетом народу на Косову и Метохији".

"Ево нашега владике Теодосија који нас све више подсећа на Косовца Јована, чува и ово свепоље Косово. И многи са њиме су на том узвишеном задатку да чувају дух, да чувају светињу, да чувају свету веру православну, да чувају наше огњиште на коме се сви грејемо", рекао је Јоаникије.
Он је додао да српске мајке рађају јунаке и да данас, како је навео, на Косову и Метохији имамо мајке Југовића које митрополит Теодосије сваке године одликује.
"И заиста, сваки Србин данас домаћин, и свака мајка Српкиња данас на Косову је на путу светога кнеза Лазара и мајке Југовића. И поменуо бих још неке косовске јунаке овога времена, а то су архимандрити, игумани, игуманије, монаси и монахиње, свештеници који деле и зло и добро са својим народом и показују велику храброст и велику љубав. Призренски богослови који се не плаше да у Призрену, у коме је омалило нашега народа - знамо сви каква је ситуација - али они уче ту духовну школу и дају велике и дивне плодове", казао је митрополит Јоаникије.
Литургији су, поред неколико стотина верника из свих крајева Србије и региона, присуствовали и представници Канцеларије за Косово и Метохију, заменици директора Канцеларије Милош Терзић и Душица Николић и помоћница директора Милена Парлић, представници Српске листе и локалних самоуправа.
Ордени "Мајка девет Југовића" које традиционално у Грачаници обезбеђују Српска православна црква и Канцеларија за КиМ, уручени су мајкама са четворо и више деце након литургије. Ове године уручена су два златна и 32 сребрна ордена.
Кристина Марковић из Новог Пазара каже да није ни сањала да ће доживети да буде одликована орденом.
"Бог ми је омогућио да и ово доживим. Свака мајка треба да буде овде и да види каква је ово благодат за све нас", рекла је Марковић.
Маријана Коматовић из Жача, мајка четворо деце, рекла је да јој је орден веома значи.
"С обзиром на средину где се налазимо, и да су око нас сви Албанци, верујте да је доста тешко, али некако се држимо", рекла је Коматовић.
Милица Вељковић са Брезовице захвалила је Канцеларији за КиМ и Српској православној цркви што поштују мајке.
Обележавање Видовдана, једног од највећих српских верских и историјских празника, биће настављено на Газиместану, где ће у 13 часова бити служен парастос косовским јунацима.
Литургији, поред неколико стотина верника из свих крајева Србије и региона, присуствују и представници Канцеларије за Косово и Метохију, заменици директора Милош Терзић и Душица Николић и помоћница директора Милена Парлић, представници Српске листе и локалних самоуправа.



