Србија и Балкан

Вучић и Ескобар: Без напретка у приближавању ставова?

Србија наставља борбу за очување свог народа настојећи да очува мир
Вучић и Ескобар: Без напретка у приближавању ставова?© Foto Tanjug/Rade Prelić

Председник Србије Александар Вучић састао се у четвртак са замеником помоћника америчког државног секретара и специјалним изаслаником САД за Западни Балкан Габријелом Ескобаром.

"Важан разговор о свим актуелним дешавањима и отвореним питањима у дијалогу Београда и Приштине уз инсистирање на пуној примени до сада постигнутих споразума, као и међународног права", навео је Вучић на инстаграм профилу "Будућностсрбије". "Србија, као озбиљна, поуздана и одговорна земља, наставља борбу за очување свог народа и земље улажући максималне напоре у циљу очувања мира, стабилности и напретка целог региона", додао је Вучић.

Председник је још једном истакао пуну посвећеност Србије наставку процеса дијалога и решавању отворених питања између Београда и Приштине, са акцентом на потпуној примени до сада потписаних споразума у Бриселу и поштовању међународног права, попут поштовања Резолуције 1244 и оснивања Заједнице српских општина, на коју се чека готово деценију.

Да нема значајног помака у преговорима и испуњењу српских захтева, показује коментар Ескобара који је изразио "очекивање да ће се дијалог Београда и Приштине о свим отвореним питањима и свеобухватној нормализацији односа наставити динамично и конструктивно". То је, како је додао, значајно како за грађане, тако и за свеукупан мир, стабилност и напредак региона, уз брзо окончање преговора.

Ескобар је раније изјавио раније да би рок који је Влада привремених институција у Приштини одредила за пререгистрацију возила на РКС таблице требало да буде одложен за десет месеци и да би било добро да одговор владе буде позитиван, преноси Канал 10.

Ескобар је рекао да се на то нису обавезали ни председница Вјоса Османи ни премијер Аљбин Курти.

"Косово има право да ово спроведе, али желимо да то спроведемо на миран начин који не подиже тензије и не одвлачи нас од неких ствари које морамо да урадимо. Није тајна да смо тражили дужи период имплементације и тражили смо још 10 месеци. Волео бих да се ово деси. Ово није само захтев САД, већ целе Квинте. А то је зато што смо ми земље које највише подржавају Косово. Верујемо да је важно да када дајемо препоруке, да их људи слушају. Нисмо добили одговор косовске стране, још увек чекамо. Знам да ће бити и других званичника из Квинте који ће посетити Косово и Лајчак ће боравити овде. Желим да будем сигуран да људи који су укључени у преговоре чују позитиван одговор на ово", рекао је Ескобар.

Подсетимо, Приштина је одредила 31. октобар као рок за пререгистрацију возила на РКС таблице.

"Србија ће морати да их призна"

Ескобар је навео да САД подржавају француско-немачки план за дијалог.

"Да, у потпуности га подржавамо. И морам да додам да смо увек подржавали признање Косова као независне и суверене државе. Мислим да ће се признање од Србије десити, мораће да се деси некада у некој каснијој фази. Али оно што је важно за Косово јесте да започне стабилнији пут ка интеграцији у евроатлантске структуре, укључујући и признање од стране пет држава чланица ЕУ које не признају Косово. Ово је најважнија ствар коју можете извући из било чега другог у том процесу", навео је Ескобар, пренео је Косово онлајн.

Коначан споразум: Питање недеља

Ескобар је рекао да је чуо је од својих колега из Европе да је постизање коначног споразума између Београда и Приштине ''питање недеља''.

"Чуо сам своје европске колеге како причају да је то питање недеља, а не година. За договор, за пут напред. Стога, осим тога припада и странкама и посредницима да поставе временске рокове, али то мора да буде брзо. Узимајући у обзир контекст онога што се дешава, сви морају да преузму одговорност за стварање стабилности, не само у Европи, већ и у региону'', казао је амерички званичник.

Ескобар је истакао да је уверен да ће Заједница српских општина (ЗСО) бити формирана јер је то споразум потписан у Бриселу, али да мора да буде у складу са уставом тзв. Косова.

"Јутрос сам разговарао са председницом о различитим начинима на које Косово може да створи Асоцијацију како би била ''вин-вин'' ситуација, како за заједнице на северу тако и за само Косово. Постоји много, много европских опција и модела које можемо заједно да размотримо и који би ово учинили реалном могућношћу. Али, волели бисмо да се то примени. Разговарали смо о неколико модела, опција и визија за ово'', казао је, поред осталог, Габријел Ескобар.

image