Србија и Балкан

Вучић са председником Гвинеје Бисао: Да ли jе решена мистерија признања тзв. Косова?

У посети Србији борави председник Гвинеје Бисао, земље за коју је нејасно да ли је признала независност тзв. Косова
Вучић са председником Гвинеје Бисао: Да ли jе решена мистерија признања тзв. Косова?© TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ/ nr

Председник Србије Александар Вучић дочекао је данас председника Гвинеје Бисао, Умароа Сисоко Ембалоа који борави у званичној посети Србији. Уприличен је свечани дочек испред Палате Србија уз интонирање химне две државе, гарду и црвени тепих.

Овај дочек, састанци и потписани споразуми о сарадњи били би чисто протоколарне прилике, али је у питању посета председника земље за коју је од 2011. године нејасно да ли је признала независност тзв. Косова или не.

"Велика ми је част и посебно задовољство да пожелим срдачну добродошлицу, чиме отварамо ново поглавље у билатералним односима, у којем ћемо бити посвећени јачању политичког дијалога и свеобухватне сарадње", написао је Вучић на Инстаграму уз фотографије дочека.

Ембало је рекао да поздравља потписивање споразума министара спољних послова Србије и Гвинеје Бисао и рекао да је то братска земља, те да ће наставити да гради односе са Србијом који постоје дуго времена.

"Драги брате Вучићу, ми смо веома срећни што смо се поново нашли овде у братској земљи Србији. Само да подсетим да ми имамо традиционално пријатељске односе још од времена Тита, он је један од родоначелника Покрета несврстаних", казао је Ембало.

Он је позвао Вучића да посети Гвинеју Бисао када му то програм буде омогућавао.

Вучић је на конференцији за новинаре рекао да су разговарали о питањима важним за ту земљу, али и Србију, посебно по питању стипендија за студенте из те земље у Србији.

"Договорили смо друге облике сарадње у области борбе против тероризма, то су за нас веома важне ствари. Надам се да ћемо успети да подигнемо знање и оспособљеност", рекао је председник Србије.

Како каже, замолио је Ембалоа да помогне као председавајући ЕКОВАС-а, да Србија добије подршку тих земаља за одржавање ЕКСПО-а у Србији.

Вучић је рекао да ће Србија обновити присуство у афричким земљама, те да ће бити отворене амбасаде у више земаља.

"Ми смо разумели поруку да је потребно да будемо неупоредиво присутнији на афричком континенту, имамо 12 функционалних амбасада на афричком континенту", казао је Вучић.

Председници нису на конференцији казали да ли су разговарали о питању Косова и Метохије, а новинарских питања није било.

Подсетимо, председник Алијансе за ново Косово Беџет Пацоли саопштио је у јануару 2011. године да је та земља признала независност.

Ипак, Ембала је као премијер те земље казао у Београду 2017. године да није видео ниједан папир који говори да је Гвинеја Бисао признала Косово.

И наредни сусрети српских званичника са представницима ове земље уприличених у Београду имали су поруке да Гвинеја Бисао не признаје Косово.

Председница Скупштине Србије Маја Гојковић састала се 2018. са својим колегом Сипријанијем Касамом и рекла како је та земља препознала опасан преседан једностраног проглашења дела територије суверене земље. Касаме је потврдио да ће та држава наставити да подржава територијални интегритет Србије и да поштује резолуцију Уједињених нација 1244.

Он је подсетио да је његова земља ратовала 11 година за независност и да због тога поштује став Србије о територијалном интегритету.

Међутим, из Приштине су стизале другачије поруке. Косовска председница Вјоса Османи се састала са Ембалом у Њујорку 2021. и тражила подршку те земље како би се повећао број признања лажне државе.

У саопштењу њеног кабинета је наведено да Гвинеја Бисао и тзв. Косово имају дипломатске односе од 2018. године.

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић састао се у септембру 2022. у Луанди са Ембалом. Са састанка је објављено само штуро саопштење да је информисавши председника Гвинеје Бисао о стању у дијалогу Београда и Приштине и положају српског народа на Косову и Метохији, Селаковић истакао да је Србија посвећена миру и стабилности у региону и компромисном и обострано прихватљивом договору.

На сајту Канцеларије за Косово и Метохију међу 92 земље које су признале независност Косова нема Гвинеје Бисао, али се налази у одељку под називом "замрзнути" признавачи. Нејасно је шта значи тај статус. На тој листи су и Перу, Доминиканска Република, Оман и Египат.

image