Србија и Балкан

Чланови опозиције напустили седницу Одбора за КиМ

Представници опозиције наводе да је, између осталог, била спорна тачка дневног реда о немачко-француском предлогу о КиМ
Чланови опозиције напустили седницу Одбора за КиМ© Milan Maricic/ATAImages

Представници дела опозиције рекли су данас да су напустили седницу Одбора за КиМ оног тренутка када је председник тог Одбора Милован Дрецун одбио да им да реч, потом није хтео да отвори седницу за јавност и допуни дневни ред тачком о немачко-француском предлогу за решавање питања КиМ.

То је речено на конференцији за новинаре Српске странке Заветници, Српског покрета Двери, ДС, Народне странке и Новог ДС С у Скупштини Србије.

Тврде и да нису правили инциденте, како је то рекао директор Канцеларије за КиМ, Петар Петковић, навевши да су они добијали увреде пре свега од Небојше Бакареца, преноси Танјуг.

Председница Српске странке Заветници Милица Ђурђевић Стаменковски рекла је да су они стигли на време на седницу за разлику од Петковића, те да њој као заменици председника Одбора није омогућено да говори и објасни зашто тражи допуну дневног реда.

"Милован Дрецун је рекао да немам права на реч, да се нисмо држали Пословника када смо тражили да се дневни ред допуни, иако је уредно послат јуче захтев за допуну", рекла је Стаменковски.

Она је додала да је Дрецун сазвао седницу за данас у 10.30 часова како би, тврди, опструисао седницу Одбора за КиМ коју је она заказала као заменица председника Одбора данас за 13.00 сати.

"Ми смо инсистирали да добијемо реч, колеге су покушале да се укључе, за све то време пристизале су увреде од Бакареца на које се нисмо освртали. Они су ти који су вређали упоређујући нас са Аљбином Куртијем", тврдила је Стаменковски.

Каже да су напустили седницу достојанствено, а тврди и да је данас на дневном реду седнице Одбора био "бајат" извештај Канцеларије за КиМ за 2022. годину који је већ усвојен у пленуму.

Бошко Обрадовић каже да "није само једна седница затворена за јавност, већ да је читав парламентарни рад укинут", а сматра и да од јавности жели да се сакрије садржај овог, како каже, "противуставног документа".

"Да је ово повољан споразум по државу Србију зашто се не би расправљало на сва звона о њему", упитао је он.

Посланица Народне странке Санда Рашковић Ивић рекла је да се велика већина грађана противи "француско-немачком" споразуму за Косово и Метохију и да о томе последњу реч мора да има народ који би на референдуму одбацио споразум.

"Ако би народна воља постала императив, оно што ради власт у овом тренутку би морало да се промени и власт би морала да се усагласи са вољом и жељом народа. Зато је Народна странка покренула иницијативу за расписивање референдума о одбацивању 'француско-немачког' споразума", рекла је Санда Рашковић Ивић на конференцији за новинаре у Скупштини Србије.

image