Србија и Балкан

Нова Влада Србије: Нема Михајловићеве и Стефановића, Дачић поново шеф дипломатије

На седници Главног одбора СНС, Вучић прочитао имена нових министара
Нова Влада Србије: Нема Михајловићеве и Стефановића, Дачић поново шеф дипломатије© FOTO TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIC/ bg

Нова Влада Србије имаће 27 министара, од чега два без портфеља. Коалиција Социјалистичке партије Србије и Јединствене Србије добила је пет ресора, док ће ПУПС, СДПС и Демократски савез Хрвата у Војводини имати по једног министра.

На седници Главног одбора Српске напредне странке у недељу председник Александар Вучић прочитао је имена будућих министара, а као што је од раније познато, председница владе биће Ана Брнабић.

Њен заменик и министар спољних послова биће Ивица Дачић, док ће потпредседници владе бити нови министар одбране Милош Вучевић и министар финансија Синиша Мали.

Томислав Момировић ће управљати ресором унутрашње и спољне трговине, министар привреде биће Раде Баста, а пољопривреду, водопривреду и шумарство надгледаће Јелена Танасковић.

У владу улази Горан Весић који ће бити министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, као и досадашњи директор БИА Братислав Гашић који преузима министарство унутрашњих послова.

Зорана Михајловић више неће бити министарка, а ресор рударства и енергетике одлази у руке Дубравке Негре, дугогодишње директорке Регионалног представништва Европске инвестиционе банке за Западни Балкан.

Министар државне управе и локалне самоуправе постаје Александар Мартиновић, туризмом и омладином руководиће Хусеин Мемић, док ће министарка за европске интеграције бити Тања Мишчевић која је до 2019. била шефица Преговарачког тима за вођење преговора о приступању ЕУ.

Министарство здравља преузима Даница Грујичић, а Јелена Беговић постаје министарка за науку, технолошки развој и иновације. 

Вању Удовичића на месту министра спорта замениће досадашњи председник Одбојкашког савеза Србије Зоран Гајић, а Томислав Жигманов из Демократског савеза Хрвата у Војводини замениће Гордану Чомић и постаће министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог.

Досадашњи министар спољних послова Никола Селаковић прелази у министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, док ће Дарија Кисић бити министарка за бригу о породици и демографији.

Ресоре не мењају Маја Гојковић (министарство културе), Бранко Ружић (министарство просвете), Маја Поповић (министарство правде), Ирена Вујовић (министарство за заштиту животне средине) и Милан Кркобабић (министарство за бригу о селу).

Није познато ко ће бити министар за информисање и телекомуникације, навео је Вучић на седници СНС-а и додао да се још воде разговори о министру за јавна улагања и телекомуникације, као и о министрима без портфеља.

Председник СПС-а Ивица Дачић раније је саопштио да ће та партија имати два министра без портфеља - Новицу Тончева (развој неразвијених општина и подручја) и Ђорђа Милићевића о чијем се задужењу и даље преговара.

Оно што је свакако изазвало највише пажње јавности јесте да Зорана Михајловић више неће бити министарка, иако је од 2014. године била део сваке владе Српске напредне странке. Њен изостанак поједини медији објашњавају чињеницом да се у последње време све отвореније залагала за увођење санкција Русији, што се противи тренутној политици владајуће коалиције.

Дневник ”Данас”, позивајући се на извор из врха СНС-а, тврди да је Михајловићева сазнала да неће бити министарка тек у недељу ујутру, уочи седнице Председништва и ГО СНС-а. Наводно, то јој је саопштио лидер напредњака Александар Вучић, ”јер је она одбила да о својој будућности разговара са мандатарком... Током тог разговора саопштено јој је да њени ставови одступају од СНС”, а упркос томе ”замољена је да не излази” из странке. Зорана Михајловић, преноси лист, најавила је да ће ”све што има, рећи на конференцији за новинаре.”

Са друге стране, судбина Небојше Стефановића је јаснија, с обзиром на оптужбе да је, са позиције министра унутрашњих послова (2014-2020) штитио клан Вељка Беливука и прислушкивао председника Вучића.

Међутим, будући министар одбране Милош Вучевић истакао је да се "уопште не ради о казни, већ да, повремено, морате да мењате тим и дајете шансу другим људима".

"Природно је да се мења састав владе. Овај састав је нека комбинација. Имате људи који су раније били министри, мандатарку која је и раније била премијерка и 13 нових лица", рекао је Вучевић на конференцији за медије.

Oн је одбио да коментарише написе да ће Александар Вулин, досадашњи министар унутрашњих послова, постати нови директор БИА, напоменувши да ће о директору БИА одлучивати Влада Србије.

image