Србија и Балкан

Најновије одлуке владе после трагедије у школи на Врачару

Закључци са седнице обухватају двогодишњи мораторијум на издавање дозвола за држање и ношење кратког ватреног оружја, ревизију свих издатих дозвола за држање оружја, као и контролу лица која имају дозволе да држе оружје
Најновије одлуке владе после трагедије у школи на Врачару© TANJUG/VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVI

Влада Републике Србије изнела је закључке након седнице у којима се предлаже и Мораторијум на издавање дозвола за држање и ношење кратког ватреног оружја, након јучерашњег покоља у ОШ "Владислав Рибникар" на Врачару, пренео је "Блиц".

Ово су закључци са седнице Владе Србије:

Мораторијум на издавање дозвола за држање и ношење кратког ватреног оружја (одобрења за набавку оружја, оружних листова и др.) на две године.

У року од три месеца мора бити завршена ревизија свих издатих дозвола за држање оружја.

У року од шест месеци завршити контролу, како лица која имају дозволе да држе оружје, а посебно контролу да ли су испуњени законски услови за безбедан смештај и чување оружја, да ли се оружје чува одвојено од муниције и да ли је на адекватан начин спречен приступ оружју и муницији малолетницима и другим неовлашћеним лицима.

Контрола свих стрељана на територији Републике Србије – да буде завршена у року од три месеца, у року од месец дана припремити прописе о условима и начину коришћења стрељана, укључујући забрану приступа малолетним лицима.

Налаже се Министарству правде да у оквиру постојеће Радне групе за измену Кривичног законика припреми измене закона којима би се прописала кривичноправна одговорност за лица која омогуће малолетним и другим неовлашћеним лицима да дођу у посед ватреног оружја и која малолетна и друга неовлашћена лица обучавају да рукују ватреним оружјем.

Налаже се Министарству правде да размотри могућност измена Кривичног законика, како би се старосна граница за кривичноправну одговорност малолетних лица снизила са 14 на 12 година, уз поштовање међународних и европских стандарда.

Налаже се Министарству просвете и Министарству здравља да у сарадњи, у року од месец дана, припреме прописе којима ће се омогућити увођење обавезних тестова за наркотике у средњим школама и у основним школама за ученике седмог и осмог разреда.

Влада ће у року од десет дана формирати Савет за спречавање вршњачког насиља који ће, између осталог, обезбедити организовање мобилних тимова за вршњачко насиље кроз протоколе између центара за социјални рад и других служби (образовне и здравствене установе, полиција) које би хитно реаговали на случајеве вршњачког насиља и у консултацијама са синдикатима просветних радника и удружењима родитеља ученика размотрити целисходност доношења мере забране употребе мобилних телефона у школама.

Налаже се Министарству правде и Министарству информисања и телекомуникација да у сарадњи, у року од месец дана, размотре могућност пооштравања санкција за непоштовање прописаних обавеза пружалаца медијских услуга, укључујући интернет и друге електронске платформе као и друштвене мреже, у погледу забране програмских садржаја, којим се истиче и подржава насиље, криминално и друго недозвољено понашање, емитовање сцена бруталног насиља и других садржаја који могу тешко да нашкоде физичком, менталном или моралном развоју малолетника.

Влада ће у року од десет дана формирати Радну групу за безбедност деце на интернету, која ће размотрити увођење мере забране приступа сајтовима (ДАРК НЕТ и сл.) који садрже савете како да се изврши убиство, набави дрога или ватрено оружје.

image