Може ли Приштина да настави са процесом одузимања земље Срба на северу?

Oчигледно је да Приштина новим законом о експропријацији има намеру да легализује отимање објеката и земље српских домаћина и да легализује изградњу нових полицијских и војних база за потребе специјалних јединица, наводи бивши градоначелник Лепосавића Зоран Тодић

Влада тзв. Косова пустила је у процедуру нови Нацрт закона о експропријацији у коме је у изградњу инфраструктурних објеката од јавног интереса уврстила полигоне, касарне, телекомуникационе водове за војне, полицијске и друге органе безбедности, укључујући и подручја и земљиште око самих објеката.

Саговорници портала "Косово онлајн" смарају да Приштина изменом тог закона жели да настави са отимањем српског земљишта у општинама Лепосавић и Зубин Поток, и да оправда, како наводе, нелегалну експропријацију.

Закон о експропријацији, који је још увек на снази, дозвољава одузимање земљишта зарад изградње инфраструктурних објеката од јавног интереса, што се односи на изградњу болница, школа, улица, мостова, водовода и фабрика.

И поред тога, Влада Косова одлучила је да 1. фебруара отпочне радове на изградњи полицијских база на узурпираној имовини Срба из општине Лепосавић и Зубин Поток.

Мештани тих општина и власници парцела поручили су тада да неће дозволити да на њиховој земљи буду изграђене базе за специјалне јединице косовске полиције, након чега су поднели тужбу против те одлуке приштинских власти.

Бивши градоначелник Лепосавића Зоран Тодић истакао је да је одлука о експропријацији на северу противправна и против воље власника земљишта.

Он је навео да је експропријацијом извршено правно насиље уз употребу оружане силе над Србима из општина Лепосавић и Зубин Поток, из чега се може закључити да су сви новоизграђени објекти на отетој српској земљи нелегални.

"Иако смо од самог почетка указивали на правно насиље, противзаконитост и нелегалност поступака Приштине, данас је више него јасно да су све досадашње одлуке око експропријације земљишта на катастарским парцелама у општинама Лепосавић и Зубин Поток, као и изградња објеката, односно полицијских база на тим катастарским парцелама противзаконите, противправне, дискриминаторске и, оно што морам да напоменем, против воље власника земљишних парцела као и већински српског становништва.

Једноставно, одлукама о експропријацији земљишта у општинама Лепосавић и Зубин Поток како оних из августа прошле године, тако и оних одлука из јануара и фебруара ове године власти из Приштине грубо су прекршиле сопствене важеће законске прописе и процедуре, и што морам да напоменем, да су све ове противзаконите одлуке спроводили и покушавали да спроводе уз употребу и ангажовање до зуба наоружаних специјалних полицијских јединица чији састав чине искључиво Албанци, што је такође у супротности са важећим правним актима, јер је етничка структура становништва у овим општинама на страни већински српског народа, из чега се просто закључује да је у овом случају извршено класично правно насиље уз употребу оружане силе над власницима земљишта као и свим осталим становницима ових општина.

Такође, из свега се закључује и да су сви ови новосаграђени објекти и полицијске базе на овом узурпираном и отетом земљишту нелегални", рекао је Тодић.

Према његовим речима, то што је косовска влада уврстила у процедуру нови Нацрт закона о експропријацији показује да Приштина неће одустати од узурпирања српске имовине, без обзира на реакцију дела међународне заједнице.

"Имајући у виду да су против свих ових противзаконитих одлука о експропријацији земљишта поднесене тужбе код надлежних правосудних органа, који се до данашњег дана нису изјашњавали по предметима, без обзира на ставове и противљење власника и носиоца права својине над предметним земљишним парцелама да им се одузима имовина, без обзира и на став дела међународне заједнице и појединих међународних организација и њихових саопштења где се истиче важност поштовања основних људских права, права на уживање у сопственој имовини и указивање на важност поштовања закона, имајући у виду понашање, деловање и предузимање у многим случајевима једностраних потеза и акција власти из Приштине у протекле две године, као и сазнање да је влада уврстила у процедуру нацрт новог закона о експропијацији, све указује да Приштина неће одустати од својих намера и процеса да одузима и узурпира имовину и земљиште у нашим општинама", додао је Тодић.

Он је навео да, како би се приступило процедури експропријације земљишта мора се јасно навести разлог као и циљ због чега се све те радње предузимају, односно да се наведе који је то јавни интерес због којег је потребно извршити експропријацију земљишта.

"Међутим у овом случају где се узурпирала и одузела имовина и земљиште у предметним катастарским зонама у општини Лепосавић и Зубин Поток, влада из Приштине позивајући се на закон о експропријацији који је на снази, у једној реченици наводи да се све ове процедуре покрећу због изградње инфраструктурних објеката од јавног интереса, за шта је јасно назначено у једном од чланова закона који су то објекти и када се примењује - изградња објеката за образовање, здравство, изградња саобраћајница, путева, улица, мостова, водовода, канализационих система, фабрика и производних погона итд", нагласио је Тодић.

Према његовим речима, очигледно је да Приштина новим законом о експропријацији има намеру да легализује отимање објеката и земље српских домаћина и да легализује изграђене и изградњу нових полицијских и војних база за потребе специјалних јединица.

"Оно што додатно забрињава јесте да Приштина овим новим законом може да узурпира и отме било који објекат и комад земље за који сматра да им је потребан за реализацију нечег и неког плана што је за Приштину од јавног интереса у овом случају изградња нових полицијских и војних база што подразумева додатну милитаризацију четири општине на северу.

На све ово указује један члан нацрта новог закона о експропијацији у коме се наводи да се легитимни јавни интерес односи на објекте, полигоне, касарне, телекомуникационе водове за војне, полицијске и друге органе безбедности, укључујући и подручја и земљиште око самих објеката. Нема сумње да је ово још једна једнострана, непромишљена и крајње срамна намера власти из Приштине која је усмерена против ставова и воље већински српског становништва, која ће сигурно додатно утицати на погоршање и онако лоше ситуације на терену коју имамо у ове четири општине на северу", каже је Тодић.

Наглашава да интерес и једног становника општина на северу никада није био, нити ће икада бити, да се на одузетој земљи гради било каква полицијска или војна база.

"Са сигурношћу ово тврдим, а ово је став и мишљење сваког становника наших општина, што се мора имати на уму. Свакако да све ово не доприноси изградњи поверења и нормализацији целокупне политичко безбедносне ситуације коју тренутно имамо", истакао је Тодић.

Циљ Приштине је, сматра Тодић, да новим законом легализује и по сопственим правилима настави са узурпацијом и отимањем српске земље, као и да се обрачуна са српским нараодом који жели да живи на својој земљи.

"Они нису претња никоме, само су мирно, али и одлучно ставили до знања свима, да бране своју земљу, своју дедовину и јасно рекли не отимачини", рекао је Тодић.

Како је нагласио, ако се стрепње да ће Приштина наставити у својој намери остваре, биће предузете све правне мере у заштити српске земље.

"Уколико Приштина настави са правним насиљем и настави са отимањем имовине, ми ћемо као и пре пар месеци бити уз наш народ, наше домаћине власнике и наследнике земље, ангажоваћемо адвокате и правни тимове и уз помоћ свих правних механизама оспоравати и супротставити се намерама Приштине у отимању земље. Свакако ћемо се поново обратити свим међународним мисијама, амбасадама и Европској унији како би спречили ово правно насиље које је на помолу.

Поновићу, српски народ није претња никоме, али сигурно неће дозволити и мирно гледати да му се отима земља. Ако не буде разумевања за ставове власника земље и осталог становништва наших општина у Приштини и код представника међународних мисија, нама ништа друго не преостаје, већ да се сви заједно, свим демократским средствима супротставимо отимању земље", закључио је Тодић.

Душан Радаковић из Центра за заступање демократске културе истакао је да ће Влада "Косова" наставити са кршењем Закона о експропријацији без обзира што земља коју одузима представља извор прихода Србима.

"Приштина ће наставити да крши Законе о експропријацији и наставиће се одузимање земље Србима на северу, јер увек може да се нађе решење да је нешто приоритетно за Владу и нешто што је важно за безбедност, нешто што је на доброј стратешкој позицији и одакле могу да надгледају и прате ситуацију на целом северу Косова. Није важно што је та земља Србима била оно од чега су живели", наводи Радаковић.

Како додаје, забрињава то што међународна заједница ћути на такве одлуке Владе Косова.

"Брине ме то што међународна заједница гледа да што мање уплита има у све то, а ми можемо да имамо великих проблема на терену. Ни на жалбе које свакодневно пристижу не реагује, и мислим да су оне постале бескорисне, то је тако последњих неколико година, нажалост. Међународна заједница не жели да се меша, већ је све препустила косовским институцијама", изјавио је Радаковић.

Према његовом мишљењу, мештани треба да наставе борбу свим правним средствима, кроз медије, кроз притисак на Владу, па да чак стигну и до Стразбура када то буде могуће.

Заступник власника чије је земљиште узурпирано, адвокат Небојша Влајић истакао је да нема нових информација о измени Закона о експропријацији, али да за то, сваком случају, не постоје никакви објективни разлози.

"Закон који је на снази дозвољава експропријацију, али уз строго одређене услове које Приштина није поштовала. Ако због тога мењају закон, рекао бих да је разлог да се покрије она незаконитост која је урађена", рекао је Влајић.

На питање да ли власти тзв. Косова изменом поменутог закона може да настави са узурпацијом земљишта, Влајић наводи да она сама доноси одлуке и да догађаји из прошлости указују на то да "може да ради шта год пожели".

"Влада је свемогућа и много пута су доказали да се не обазиру на прописе које су сами донели, ако им неки пропис смета, они га игноришу, као што је у овом случају. Ако им и то није довољно, они промене закон. То значи да они могу да раде шта год хоће. Ми смо поднели тужбе против тих одлука, али судови о томе још увек не решавају", изјавио је Влајић.

Он је навео да ће о даљим корацима одлучити када и уколико Закон о експропријацији буде измењен.

"Људи су незадовољни, не мире се са тим. Ту се не ради о накнади за одузето земљиште, нико од власника не жели њихов новац. Хоће да им земља буде враћена, да је користе несметано. О томе мора да се води рачуна. Ако Влада Косова жели да гради одређене објекте, постоји доста општинског земљишта, па нека граде тамо, не морају да узурпирају приватно земљиште", закључио је Влајић.