Хашки суд: Убијајући Србе ОВК намерно мењала демографију "Косова"
У оптужници против некадашњих лидера "Ослободилачке војске Косова" (ОВК/УЧК), којима се у Специјалном суду у Хагу суди за ратне злочине и злочине против човечности, између осталог стоји и да су у лето 1999. године напади на српске цивиле резултирали и до 50 смрти недељно, где се није радило о освети, већ је у питању био намерни покушај да се утиче на демографију и будуће преговоре о статусу "Косова", преноси "Косово онлајн".
"У лето 1999. напади на српске цивиле резултирали су и до 50 смрти недељно, где се није радило о освети, већ намерном покушају да се утиче на демографију и будуће преговоре о статусу Косова. Извршена су убиства и отмице косовских Срба на високом нивоу, као и експлозије, пљачке и паљевине. Починиоци су деловали организовано, по принципу хијерархије командовања и контроле, и постојале су јасне индиције да су многи починиоци припадници ОВК", наводи се у оптужници.
Некадашњи министар спољних послова тзв. Косова Петрит Сељими написао је на Твитеру да "такозвана Специјална већа тврде да је Ослободилачка војска Косова намерно мењала демографију Косова убијајући Србе".
The so-called @SpecialChambers, (which pretends to be Kosovan but illegally banned even 🇽🇰 flag) is claiming Kosovo Liberation Army were willfully changing demographics of Kosovo by killing Serbs. So what we saw in 1999/00 weren’t revenge attacks by individuals but a KLA plan 🤯 pic.twitter.com/aDPelcmUeV
— Petrit Selimi (@Petrit) May 10, 2023
"Дакле, оно што смо видели 1999. нису били осветнички напади појединаца, већ план ОВК", написао је Сељими и додао: "То је гадна, неистинита и неисторијска тврдња тужиоца. То је прекрајање историје Косова на начин на који би служила само српској и руској пропагандној машинерији. Овим наративом није задовољена правда", навео је Сељими.
Суђење бившим лидерима ОВК Хашиму Тачију, Кадрију Весељију, Јакупу Краснићију и Реџепу Сељимију наставља се данас у Хагу саслушањем сведока Специјализованог тужилаштва, преноси "Репортери".
До сада су саслушана три сведока оптужбе, који су сведочили под мерама заштите, а саслушање сведока одвија се на затвореним седницама. За мај је планирано десет рочишта.
Судско веће је 17. априла продужило притвор Тачију и још тројици оптужених јер, према оцени суда, и даље постоји опасност да би могли да ометају ток судског процеса.
"Претресно веће је 17. априла донело одлуку о продужењу притвора. Суд је утврдио да и даље постоји ризик да Тачи и Весељи ометају ток процеса или врше друга кривична дела. Судско веће је такође закључило да се ови ризици могу довољно смањити кроз оквир за праћење комуникација који се користи у притворском објекту у Хагу. Како су Тачи и Весељи у притвору у дужем временском периоду, од претресног већа и страна се тражи да имају у виду потребу да се суђење одржи у што краћем року" изјавио је Мајкл Дојл, портпарол Специјализованих већа Косова.
Саслушање сведока у судском процесу против "Тачија и других" одвија се на затвореним седницама, без присуства јавности.
"Сва суђења су јавна, међутим, понекад судије одлучују да део саслушања спроведу у оквиру такозваног приватног саслушања, или да редигују одређене информације, како би се заштитио идентитет и безбедност сведока или жртава. Одлуку да се саслушање одржи иза затворених врата ради заштите сведока судије пажљиво разматрају од случаја до случаја. Чак и када сведочење није јавно, адвокати оптужених слушају шта сведок каже и имају право да му постављају питања", рекао је Дојл.
Суђење бившим челницима ОВК почело је 3. априла уводним речима странака, а Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи су се пред судском поротом изјаснили да нису криви по оптужбама за ратне злочине и злочине против човечности.
Суђење бившим челницима ОВК почело је 3. априла уводним речима странака, а Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи су се пред судском поротом изјаснили да нису криви по оптужбама за ратне злочине и злочине против човечности.
Они су у притворском центру у Хагу од новембра 2020. године.