Смена на врху Српске напредне странке: Чији је "наш Милош"
Нимало неочекивано, на чело највеће партије у Србији дошао је Милош Вучевић, човек од поверења досадашњег лидера Александра Вучића. Вучевић је већ од најаве Вучића да одлази са места председника странке био једно од могућих имена, други избор је била Ана Брнабић.
Било је најава да би управљање странком могло да преузме трочлано председништво, које би могло да укључи и друге људе блиске Вучићу, попут Синише Малог. Ипак, такав избор превише би подсећао на председништво Комунистичке партије Југославије након смрти Јосипа Броза Тита.
Избор је зато очекивано пао на Вучевића који је у странци од њеног оснивања, али је и приватно близак Вучићу. Досадашњи председник странке је то потврдио кад га је предложио за функцију речима: "Шта бих ја имао да вам кажем о нашем Милошу".
"Мрзело ме да читам оно где је рођен и када, знам да је од почетка са нама, да најбоље зна шта је странка, колико воли СНС, знао сам му и оца, који је био један од најугледнијих адвоката. Знам из колико је добре породице, знам га као човека веома оданог СНС-у и идеји независне, самосталне и просперитетне Србије. Сигуран сам да ће уз моју и вашу подршку моћи да обави велики посао и да ће моћи да са вама ради још више и снажније", навео је Вучић.
Они које не би мрзело да прочитају биографију Вучевића видели би да је у питању Новосађанин, по струци правник, а који је адвокатуром почео да се бави 1999. године у породичној адвокатској канцеларији. У СНС-у је од оснивања странке, а за председника новосадског Градског одбора СНС изабран је 2011. године и 2017. године.
Био је три пута градоначелник Новог Сада, а био је и члан УО Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД) од 2015. до 2016. године.
На функцији потпредседника Српске напредне странке је од 2021. године, а министар одбране је након прошлогодишњих избора. Носилац је највећег признања Српске православне цркве - Ордена Светог Саве другог степена, које му је уручено прошле године.
СНС звезда у успону
Вучевића је за чело странке највише препоручило то што је доживљен у странци као човек који представља ту странку, али и то што је једини од министара са великим политичким искуством, и у странци и као градоначелник Новог Сада, каже за РТ Балкан аналитичар Бранко Радун.
"Вучевић је био најлогичнији избор јер други нису доживљени у странци као неко ко представља бирачко тело, неко ко је доживљен као наш, односно којег странка доживљава као свог", каже Радун.
Како каже, Вучевић је имао значајне позиције у СНС-у, упознат је са радом странке на територији целе земље, док други нису имали ту врсту политичког профила, искуства, нити су доживљени као људи странке.
"Неки у странци никад нису били виђени као део ње, као на пример Зорана Михајловић. Она никада није била доживљена као део странке, већ као страно тело", каже Радун.
Нас саговорник напомиње да када неко дође на чело странке, мора да зна како она функционише изнутра, шта су јој амбиције и од чега страхује, а ту је Вучевић био логичан избор.
Аналитичар Ђорђе Вукадиновић каже за РТ Балкан да не би требало придавати превелики значај промени на врху Српске напредне странке, имајући у виду да ће она свакако бити део Покрета за државу који прави Александар Вучић и на чијем челу ће бити он.
"Промена чела СНС-а је више тактичка него стратешке природе. У смислу промене имиџа и жеље Вучића да покуша да прошири подлогу своје политичке подршке и на оне који га подржавају, али индиректно кроз коалиције и партиципацију у власти", каже Вукадиновић.
Према његовим речима, Вучевић је без сумње СНС звезда у успону, што је било јасно након прошлих избора, када је најављено да ће преузети функцију премијера.
"Са друге стране Ана Брнабић је већ шесту годину на месту председника владе и последњих месеци је истрошена у политичким сукобима са опозицијом у јавности. То је вероватно један од разлога зашто је избор ипак пао на Вучевића. Шапић очигледно не ужива довољну подршку врха странке, а Синиша Мали је исувише технократа", сматра наш саговорник.
Вукадиновић каже да је постојала опција да Вучић покуша да промени имиџ странке, али сматра да је сам бренд СНС већ истрошен, па је овакав избор био потенцијално кориснија опција.
"СНС ће свакако бити и стожер и окосница која ће чинити три четвртине будућег покрета. То је сипање старог вина у нове бачве", оцењује Вукадиновић.
Вучевић је најавио да ће гледати да СНС настави да ради у истом ритму, а свакако ће наставити са истом политиком и најновија кадровска решења су део страначке политике континуитета.
"Очекујем и подршку људи из странке, али ја имам 'квиска', јер ћу моћи да се, када су најделикатнија питања на дневном реду, консултујем са Александром Вучићем. То је моја предност. Нећу се са њим свађати већ разговарати и сарађивати, то је природно", рекао је Вучевић.
Прозападно и происточно крило
Странка је последњих година доживела кадровске промене имајући у виду да је Небојша Стефановић изгубио високу функцију у партији, а да је Зорана Михајловић напустила странку.
Шушкало се да СНС има прозападно крило чији је гласноговорник била управо Михајловић, али и происточни део, па се нагађало да ли би кадровске промене могле да настану по том питању.
Вукадиновић оцењује да је таквим проценама придаван пренаглашен значај.
"Неки од њих су играли на ту карту истичући своју западну или источну оријентацију, али само ради јачања позиције унутар странке. Али неког великог упоришта у самом апарату СНС-а нису имали, поготово не Зорана Михајловић", каже Вукадиновић.
Додаје да неки са надом, а неки са страхом гледају на чишћење Српске напредне странке од прозападних кадрова попут Михајловић и Драгана Шормаза, али сматра да је то неосновано.
"У суштини та странка је оно што каже, жели или мисли Александар Вучић и тако ће остати иако он неће више бити формално на њеном челу", закључује Вукадиновић.
Шта ће бити са странком?
Након што је на седници скупштине СНС-а у Крагујевцу Вучевић изабран за председника странке, новинари су са делегатима направили анкету. Многи од њих су са сузама у очима говорили о одласку Вучића са чела странке.
Радун такву реакцију види као последицу неизвесности коју чланови СНС-а осећају због страха шта ће даље бити са странком.
"У ком смислу и формату ће Вучић бити присутан. Прави се шири, надстраначки покрет чији део ће бити и СНС. Таква реакција није била критика избора Вучевића, већ одлазак Вучића са чела странке. Јер, многи су убеђени и у напредњацима и у опозицији да Вучић вуче ту странку. То се види и на изборима, где је Вучић појединачно добио више гласова него странка", напомиње Радун.
Истиче да постоји јаз подршке коју има Вучић, а коју има странка, па то изазива забринутост у редовима напредњака који страхују како ће се то одразити на изборима.
Вучић у СНС-у остаје као ауторитет и чело странке преузимају његови сарадници, оцењује Радун додајући да исти тим који је до сада водио странку остаје на њеном челу.
Да је то истина потврдио је и Вучић речима да не иде нигде, уз поруку да Српску напредну странку неће напустити док је жив.
"Чека нас још много заједничких победа, нека живи СНС, и нека живи наша Србија и хвала вам за све, најпоноснији сам човек на свету од када водим СНС", поручио је Вучић.
СНС дакле остаје на истом курсу, а да ли би за неколико година могао да се промени и еволуира у нешто друго, остаје да се види.