Премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти поручио је данас шефу дипломатије Европске уније Жозепу Борељу да полицијске акције нису ни његов ни посао европских званичника.
Он је тако одговорио Борељу који га је замолио да убудуће координира са Кфором и Еулексом када је реч о акцијама на северу КиМ, као и Курти тврди да понекад није обавештен о акцијама.
"Не знам ни када је злочинац ухапшен, јер то је ствар истражне полиције, јединице која врши хапшења, тужилаштва. Има хапшења за која сазнам у исто време када и ви. Оперативне акције нису моја ствар, верујем, нити било ког европског званичника. Владавина права на Косову је ствар косовске полиције", одговорио је Курти, преноси "Коха".
Он је додао да је "косовска полиција имала безброј обука на Западу" и да је тамо научила како не треба дозволити да полицијске акције буду политизоване.
Куртију каже да је "несхватљиво" да међународне механизме треба упозорити пре "успостављања реда и закона на Косову".
Он је рекао и да је спреман на дијалог.
"Кад закажу састанак, спреман сам. Желим посвећен дијалог, али на Косову морају да се поштују закон и устав", рекао је Курти.
Високи представник Европске уније за заједничку спољну политику и безбедност Жозеп Борељ рекао је да без смиривања ситуације на северу Косова и Метохије нема простора за наставак процеса дијалога Београда и Приштине.
"Не можемо да напредујемо у нормализацији односа док се бавимо управљањем кризом. ЕУ и САД су много уложиле у нормализацију и желимо да видимо како напредује", наводи се у писму које је Борељ послао привремених приштинских институција Аљбину Куртију.
У одговору Куртију, Борељ је поновио захтеве Европске уније и Сједињених Америчких Држава који се односе на неопходне кораке ка смиривању ситуације.
Између осталог, ЕУ тражи од званичне Приштине хитну обуставу полицијских операција око општинских објеката на северу; алтернативну локацију где би новоизабрани градоначелници, привремено, радили те расписивање ванредних локалних избора за четири општине на северу Косова, на којима би учествовали и представници српске заједнице.
ЕУ је 13. јуна предложила пакет мера против Владе Косова и премијера Аљбина Куртија као одговор на недостатак политичке воље да предузме кораке ка смиривању тензија.
Курти: Нема размене заробљеника
Премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти такође је категорички одбио могућност да три припадника полиције тзв. Косова буду размењени за Милуна "Лунета" Миленковића.
"Хапшење Милуна Миленковића је успаничило све злочинце. Нису могли да замисле да неко као Луне буде ухапшен; то је велика паника злочинаца која се претворила у освету Србије, ова два случаја се не могу поредити. Код нас постоји владавина закона, ми се не цењкамо, имамо принципе и вредности", изјавио је Курти, преноси "Албанијан пост".
Курти је истакао да не зна јесте ли Београд уопште тражио било какву "размену заробљеника".
Он је јучерашњу акцију хапшења тројице припадника полиције тзв. Косова, који су, према саопштењима српских званичника, прешли наоружани на територију централне Србије, назвао "агресијом на демократску државу" Косово, "освету косовској полицији која се бори против криминала", и "покушајем дестабилизације у тренутку када је Приштина "предложила план од 5 тачака за деескалацију и нормализацију."