Србија и Балкан

Амбасада Русије у БиХ: Одлука Уставног суда донета под спољним утицајем

Аргументе да Република Српска наводно блокира именовање српских чланова Уставног суда доживљавамо као неозбиљне и измишљене, наводи се у саопштењу руске амбасаде
Амбасада Русије у БиХ: Одлука Уставног суда донета под спољним утицајемGetty © Oleg Nikishin/Newsmakers

Одлука Народне Скупштине Републике Српске о непримењивању одлука Уставног суда БиХ на територији Републике Српске постала је логичан резултат неправомерних акција самог Уставног суда, саопштила је Амбасада Руске Федерације у Сарајеву.

Амбасада Русије наводи да не искључују спољни утицај, судећи по журби којом је укинут члан 39 Правила Уставног суда и наглашавају да аргументе да РС наводно блокира именовање српских чланова Уставног суда доживљавају као неозбиљне и измишљене.

"У ФБиХ постоји сличан проблем. Сећамо се да у Мостару дванаест година нису били одржавани избори и небо није пало на земљу. А колико година након завршетка претходних избора Влада ФБиХ није формирана?", наводи се у саопштењу.

Истина је, кажу, да у Уставу БиХ постоји став о томе да одлуке Уставног суда јесу коначне и обавезујуће али ово у ситуацији БиХ значи само да морају да буду "беспрекорне како са правне тако и са политичке тачке гледишта, дакле да воде рачуна о камену темељцу Устава БиХ – равноправности три конститутивна народа и два ентитета БиХ", истиче се у саопштењу.

"Видимо какве темељне проблеме ствара други став Устава, о бирању два члана Председништва БиХ из ФБиХ без прецизирања начина избора. Стога врло штетним сматрамо формално схоластичко тумачење Устава и делатности Уставног суда БиХ, а камоли када се одлука доноси аритметичком већином, што омогућава да се посредством учешћа страних чланова Суда 'на правни начин' игноришу ставови два конститутивна народа те да се формира повољна за своје потребе властита политичка стварност".

Истичу да изнуђена одлука Народне скупштине Републике Српске даје основ за конструктиван излазак из настале ситуације.

"Таква могућност се садржи у самом Уставу, у коме се директно говори о томе да 'за именовања која се буду вршила након истека периода од пет година од првих именовања Парламентарна скупштина може законом да предвиди другачији начин избора троје судија које бира председник Европског суда за људска права", прецизира се у саопштењу Амбасаде Русије.

Како сматрају, доношење оваквог закона у духу дијалога, узајамног поштовања и компромиса без спољног утицаја постаће, како истичу, потврда зрелости страна у БиХ за формирање истински суверене државе, која ће обезбедити повољне услове за тренутне и будуће генерације Бошњака, Срба, Хрвата као и свих држављана БиХ, преноси РТРС.

image