Видовдан на Косову и Метохији: Српски празник - непријатељ број 1 Куртијевог режима
Стрепња и незвесност осећали су се на административном прелазу Јариње током ригорозног претреса српских возила, а читавој атмосфери напетости допринеле су и дезинформације које су ширили службеници полиције тзв. Косова да се организована прослава Видовдана неће одржати ни и у Грачаници.
То није обесхрабрило путнике на Јарињу који су се, упркос читавој ситуацији и дешавањима у нашој јужној покрајини, тог дана запутили како би на достојан начин обележили један од највећих српских празника.
Велики број припадника полиције тзв. Косова и припадника специјалних јединица (РОСУ) распоређених дуж пута од Јариња до Грачанице осликао је атмоферу која влада на северу Косова и Метохије последњих месеци.
Саобраћајне патроле биле су позициониране на сваких неколико километара, а оно што је свима запало за око је чињеница да су заустављани искључиво аутомобили са регистарским ознакама Републике Србије.
Са друге стране, "косовски специјалци" заузели су положаје на проширењу пута, заклоњени непрегледним кривинама и високим растињем, па је деловало да спремају заседу као вид добродошлице за путнике, у складу са традицијом својих претходника из терористичке УЧК.
Све ово дешавало се под будним оком малобројних војника Кфора, који су у више наврата показали да нису у стању да гарантују ничију безбедност, поготово не безбедност Срба.
Број посетилаца у Грачаници био је знатно мањи него протеклих година, што је несумњиво резултат кампање застрашивања и репресије коју спроводи Куртијев режим.
Ипак, неколико стотина присутних људи из централне Србије, Републике Српске и Црне Горе, уз заставе са ликом кнеза Лазара Хребељановића увеличало је целокупан догађај у порти манастира.
Најпре су његова светост патријарх српски Порфирије и други црквени великодостојници служили литургију, а након тога и парастос за страдале јунаке у Косовском боју, који први пут од 1999. године није одржан на Газиместану.
Током обраћања патријарха Порфирија, хеликоптер Кфора је у два наврата надлетао изнад окупљених, што није омело поглавара СПЦ да достојанствено и одлучно беседи окупљеном народу.
Спонтана реакција појединих малишана и одраслих, у виду показивања три прста према летелици показала је да још увек постоји понос и пркос према онима који већ 24 године раде на отимању Косова и Метохије од Србије.
Тих неколико сати проведених у порти манастира Грачаница помогли су присутним Србима из наше јужне покрајине да бар на кратко не размишљају о суровом животу ван зидина манастира.
Приликом каснијег обиласка Грачанице могло се приметити позитивно расположење међу локалним становништвом и посетиоцима који су се уз родољубиве песме присећали јуначких предака и њихових подвига.
Упркос присуству Еулекса, италијанских карабињера и инспектора полиције такозваног Косова у цивилу инцидената није било, али се у ваздуху свакако осећала иста она напетост као и током претреса на прелазу и у вожњи до Грачанице.
Слична атмосфера владала је и приликом повратка: велики број распоређених "косовских полицајаца" и припадника РОСУ уз неизоставно заустављање аутомобила са регистарским ознакама Републике Србије.
Све је кулминирало на административном прелазу Мердаре.
Наиме, када је неколико возила у којима се, између осталих, налазио и син председника Србије Александра Вучића Данило, дошло до поменутог прелаза, службеници "косовске полиције" почели су да се понашају као кабадахије.
Иако током претреса нису пронашли ништа незаконито одбијали су да пропусте аутомобиле из пратње, због чега је дошло до вербалног сукоба, а затим и кошкања са обезбеђењем председниковог сина. Након неколико минута, возило у којем се налазио Данило Вучић је пропуштено, али други аутомобил са припадницима обезбеђења је поново задржан.
Остаје нејасно да ли је разлог за овакво поступање "косовске полиције" мајица са натписом "Предаја није опција" и грбом Србије, службено наоружање чланова обезбеђења или једноставно чињеница да се ради о председниковом сину. На сву срећу није дошло до већег инцидента и друго возило је пропуштено након десет минута.
Иако је описана ситуација брзо разрешена, она нам показује само мали део онога што проживљавају Срби на Косову и Метохији. Свакодневна репресија, терор и хапшење људи само због тога што припадају једној етничкој групи је реална слика квазидржаве, коју неки називају "Република Косово".
Упркос свему наведеном, нема сумње да ће Срби успети да очувају сећање на све косовске јунаке, наставити да обележавају Видовдан у складу са својом традицијом и доказати да су достојни својих предака и да их "није захватила западњачка река"...