Србија и Балкан

Додик: Не бојим се санкција, нека пробају, чак бих и волео

У складу са Уставом, председника Републике Српске непосредно бира народ на изборима и пред Народном скупштином је положена заклетва, каже Милорад Додик
Додик: Не бојим се санкција, нека пробају, чак бих и волео© Танјуг/Срна/Снежана Тасић

Председник Републике Српске Милорад Додик поручио је да се не боји санкција којима му прете, а ни смене.

"Нека пробају, чак бих то волео", рекао је Додик на прес конференцији у Источном Сарајеву коментаришући све чешће наводе да би Кристијан Шмит, који у Републици Српској није признат јер није изабран у Савету безбедности Уједињених нација, како је то предвиђено Дејтонским споразумом, могао да повуче одређене потезе према онима који не поштују његове одлуке.

"Вас интересује да ли ће Додик бити кажњен, смењен и шта ће урадити. Не верујем да има таквих лудака који би нешто предузели. Вероватно ће покушати да се овај, који је већ лудак, нешто натера да уради. Ми ћемо и на то реаговати. У складу са Уставом, председника Републике Српске непосредно бира народ на изборима и пред Народном скупштином је положена заклетва", рекао је Додик.

Он је подсетио да председник Српске може бити опозван само на референдуму који покреће НСРС или ако он сам оде.

"Ја ћу само прихватити оно што сам већ прихватио, а то су избори из октобра и нећу више ништа да прихватим. Ако неко мисли да се јуначи, на начин да доноси мере, нека проба, нека изволи. Није то моја претња...", казао је Додик.

Истакао је да би можда негде и волео да се тако нешто деси, па да, како је навео, "покажемо нашу одлучност и његову немогућност да тако нешто уради".

Уколико се то, ипак, деси, Додик истиче да има план.

"План је занимљив, али он не подразумева никакав сукоб, већ политичку реакцију. Нико неће опалити ниједан метак да заштити председника Републике Српске ако није физички угрожен. А са таквим глупостима, санкцијама, сменама, рекао сам овим из Европе да уведу санкције. Па не мисле ваљда да бих ја због тога могао да одустанем од базичних народних интереса Републике Српке", поручио је Додик.

Српска има план за деескалацију

Он је рекао да је на састанку у седишту Делегације Европске уније у Сарајеву договорено да три стране доставе предлоге о деескалацији кризе у БиХ.

Истиче је да је Српска на састанку имала план о деескалацији кризе, док други нису.

Нагласио је да је за суштинску деескалацију стања у БиХ потребно да буде повучена последња одлука Уставног суда БиХ, а Српска ће онда повући и свој закон.

"Повуците све на почетни ниво пре одлуке Уставног суда БиХ. Ако нећете, остаје све на снази па ћемо се одмеравати у том погледу", рекао је Додик, преноси РТРС.

Он додаје да нема проблем са хрватским и бошњачким партнерима у власти на нивоу БиХ, али да му се чини да би нека питања лакше била решена са СДА, него са "Тројком".

"Чини ми се да су они отишли даље него што је некад СДА то показивао", рекао је Додик.

Наводећи да је принципијелан и да нема проблем са њиховим ставовима, Додик је позвао на наставак одрживог кретања, што укључује именовање министра финансија и копредседавајућег Савета министара, наставак договора о свих 14 приоритета у пакету или о алтернативи која би у сваком случају укључивала решавање питања страних судија.

Додик је рекао да БиХ нема сувереност.

"БиХ нема сувереност и само се чека шта ће неко од странаца да уради. Дакле, наш приступ подразумева да се потврди уставно одређење БиХ, територијални интегритет БиХ не сме нико да угрожава, а ЕУ да ојача наш европски пут. Ми желимо да будемо примљени у ЕУ, а тражимо да са њима разговарамо о неопходном пакету као минималном услову за статус уласка у ЕУ", наводи Додик.

Истиче да деескалација подразумева и да се попуни Савет министара.

"Бошњаци и Хрвати су у пуном капацитету, док се за Србе то не подразумева. То би могло да доведе до кризе Савета министара", казао је Додик.

Нагласио је да Република Српска ни једног тренутка није позивала на било какву могућност сукоба.

"То је политички процес који треба поштовати као такав. Кажу биће рата. Неће бити рата, ма колико би неки то желели. Треба се вратити на почетне позиције и поништити оно што је донео лажни високи представник Кристијан Шмит", каже Додик.

Он истиче да се треба решити питање 14 приоритета.

"Или свих 14 приоритета на дневни ред, као и закони који решавају статус страних судија", додаје.

"Наше мере су увек мере акције. Уставни суд БиХ нека поништи све што је лажни високи представник донео, онда ћемо и ми реаговати. Ако неко хоће решење, нека се врати на почетак. Српску оптужују да не бира судије, а Федерација то исто не може да уради. Нека се повуче лажни високи представник као и његове одлуке. Ми кажемо да он није легитиман, не постоји одлука Савета безбедности УН о његовом деловању. Упорно покушавају да гурају своју агенду", истиче Додик.

Навео је да имовина БиХ не постоји, већ "облик имовине ентитета".

"Апсолутно не прихватамо никаква решења која предлажу страни стручњаци, за нас је то питање решено. БиХ није ни Сарајево, ни Мостар, ни Бањалука, него то све заједно", поручио је Додик.

У седишту Делегације ЕУ у Сарајеву одржан је састанак највиших званичника Републике Српске и Федерације БиХ са представницима Европске уније.

Састанку су присуствовали председник Републике Српске Милорад Додик, српски члан и председавајућа Председништва БиХ Жељка Цвијановић, председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, председавајућа Савета министара Борјана Кришто, премијер ФБиХ Нермин Никшић, лидер ХДЗ БиХ Драган Човић, лидер НиП Елмедин Конаковић и председавајући Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ Денис Звиздић.

Они су се састали са шефом Делегације ЕУ у БиХ Јоханом Сатлером и генералним директором за Европу у Служби за спољне послове ЕУ, Ангелином Ајхорст.

image