Србија и Балкан

РФЗО: За лечење пацијената у иностранству ове године дато 483 милиона динара

Највећа годишња средства за лечење у иностранству, у износу од 780 милиона динара, фонд је уплатио прошле године, пише београдска "Политика"
РФЗО: За лечење пацијената у иностранству ове године дато 483 милиона динара© FOTO TANJUG/ NEBOJŠA RAUS

Од почетка 2023. године у иностранство је упућен 281 осигураник, и то на лечење 115 деце и 34 одраслих, а на дијагностику ретких болести 132 осигураника. За то су издвојена средства у износу од 483 милиона динара. 

Прошле године на лечење у иностранство послато је 188 малишана и 25 одраслих, док су на дијагностику ретких генетских болести послата 203 малишана, каже директорка Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) Сања Радојевић Шкодрић за београдску "Политику".

Највећа годишња средства за лечење у иностранству, у износу од 780 милиона динара, фонд је уплатио управо прошле године. 

Овогодишња сума за ове намене биће додатно увећана, рекла је директорка РФЗО-а јер ће, како је најавио председник Србије Александар Вучић, држава до краја године мимо већ планираних средстава издвојити нових 30 милиона евра за лечење у иностранству и за ретке болести, а о трошку државе најскупљи лек на свету биће обезбеђен за сву децу оболелу од спиналне мишићне атрофије.

На питање како коментарише чињеницу да неки грађани самоиницијативо одлучују да иду на лечење у неку страну земљу и скупљају новац за то путем хуманитарних акција, Радојевић Шкодрић наводи да се то дешава када грађани, односно пацијенти, нису довољно информисани о томе шта све обухвата обавезно здравствено осигурање и на шта имају право о трошку РФЗО.

"Позивамо све пацијенте и њихове породице да се пре покретања било какве акције прикупљања новца или пре уласка у неки други аранжман за лечење у иностранству обрате РФЗО-у како би добили потпуну и тачну информацију. Чак уколико и не испуњавају критеријуме за лечење о трошку РФЗО-а, од фонда могу да добију савет и информације о условима лечења у појединим страним центрима са којима ми сарађујемо", рекла је директорка РФЗО.

Друго, како је додала, о сваком појединачном случају одлуку о евентуалном слању у иностранство доносе најбољи стручњаци различитих специјалности, па је увек боље да пацијенти чују и њихово мишљење.

Она је навела и да су пацијенти, пре свега деца, најчешће упућивани у иностранство због трансплантације јетре и бубрега и то у Италију, Турску и Енглеску, затим на кардиохируршка лечења у Енглеску, Немачку и Италију, ортопедско лечење у Турску, Шпанију, Немачку и Швајцарску, неурохируршко лечење у Француску, Немачку и Турску, офталмолошка лечења у Швајцарску и Турску.

"РФЗО шаље осигуранике на лечење у иностранство према прописаним медицинским индикацијама када лечење и дијагностика не могу да се обаве у Србији, а струка утврди да постоји могућност успешног лечења и дијагностике у некој од специјализованих здравствених установа у иностранству", нагласила је Радојевић Шкодрић.

Што се тиче временског рока у којем се доносе одлуке, она је нагласила да ако се ради о хитним случајевима, РФЗО решава такве захтеве за један дан или чак за неколико сати.

 

image