Општина Сански Мост жели да уништи симбол страдања Срба 1941. године
Општина Сански Мост изградњом парка "генералу Мехмеду Алагићу" покушава да промени симболику места у центру те општине где су 1941. обешена тела стрељаних Срби у одмазди за први оружани отпор у окупираној Краљевини Југославији, рекао је Срни историчар у Републичком центру за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Драгослав Илић.
"Од 1941. тај парк носи симболику онога што се догодило у мају те године, вешања тела стрељаних. Сада, након оволико година после тог рата, неком пада на ум да суштински мења ту симболику, да том парку даје име човека који је био на челу корпуса (Седмог корпуса такозване Армије БиХ), који је протерао Србе из Санског Моста. То је неприхватљиво", истакао је Илић.
Он је то рекао након што је Општина Сански Мост покренула активности за избор извођача радова на изградњи парка "генерала Мехмеда Алагића", пренео је Танјуг. Општина је упутила обавештење предузећима грађевинског сектора о отвореном поступку јавне набавке и дала рок до 26. јула за достављање понуда на порталу јавних набавки.
Говорећи о историјским чињеницама, Илић је навео да је у околини Санског Моста 6. маја 1941. године избио први оружани отпор против нацистичке Немачке, њених савезника и сателита на територији Краљевине Југославије и окупиране Европе. Он је навео и да је то било реаговање Срба на упад усташа у српска санска села, након чега су Срби из Трамошиње напали усташе.
"Они су се разбежали. Након тога дошла је већа група усташа која је била одбијена, јер су Трамошњани већ имали оружје, а било је и људи који су били наоружани пољопривредним алаткама. Усташе су разбијене и 6. маја увече и 7. маја ујутру. Након тога је Анте Меркадић позвао Немце. Они су дошли са делом артиљерије и побуњеници су се разишли. Немачка експедиција је приликом повлачења нападнута и претрпела је одређене губитке", навео је Илић.
Он је нагласио да историјски извори из тог времена говоре да је управо Меркадић послао двојицу усташа да нападну Немце да би изазвали одмазду.
"Немци су нападнути и због тога су стрељани таоци, 27 људи је стрељано код 'Железничког моста' у Санском Мосту, а затим су њихова тела обешена у парку", рекао је Илић.
Навео је да је у пресуди за стрељање наведено да Србе стрељају јер су се "дрзнули да као припадници ниже расе подигну оружје на припаднике више расе".
"Од тог момента, од маја 1941. године парк у Санском Мосту носи ту симболику", нагласио је Илић.