Дан сећања у Приједору; Вучић: Петровачка цеста само једна тачка у тој најтужнијој колони
Данас је обележено 28 година од почетка хрватске војно-полицијске акције "Олуја", односно напада на Србе у Крајини.
Централа манифестација поводом обележавања Дана сећања на страдале и протеране Србе у војно-полицијској акцији "Олуја" почела је у Приједору парастосом који је служио патријарх Порфирије са свештенством у присуству великог броја грађана и званичника Србије и Републике Српске.
"Данас смо били на Петровачкој цести, на само једном месту у тој најтужнијој колони направљеној још од 1945. године на тлу савремене Европе о чему сви у целој Европи ћуте. Користиће све изразе, али никада неће рећи да је то највеће етничко чишћење на европском тлу од 1945. године на овамо", рекао је председник Србије Александар Вучић.
За време "Олује" убијено је и нестало 1.861 особа српске националности, саопштено је из Координације српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица са простора бивше Југославије.
Од тог броја је убијено и нестало 1.211 српских цивила од којих је више од 60 одсто било старије од 60 година, 548 жена и 12-оро деце, наводи се у саопштењу овог удружења и додаје да је трајно протерано више од 220.000 Срба, запаљено више од 20.000 српских кућа и објеката, а преко 40.000 станова у својини Срба трајно одузето.
Председници Србије и Републике Српске Александар Вучић и Милорад Додик положили су венце на спомен-обележје на Петровачкој цести.
Вучић је поручио да Србија више никада неће ћутати о злочинима над српским народом.
Данас су потписани и споразуми о изградњи два меморијална центра посвећена јасеновачким жртвама - један у Доњој Градини, други у Београду.
Дан сећања на убијене и протеране Србе обелен је у Приједору у присуству председника Србије и Републике Српске Александра Вучића и Милорада Додика, премијера Српске Радована Вишковића, српског члана Председништва Жељке Цвијановић и других званичника Српске и Србије, као и Његове светости патријарха српског Порфирија.
4. авг 2023 • 20:11
20:11
Вучић: Све ће рећи, али никада неће рећи да је то било највеће етничко чишћење на европском тлуПредседник Србије Александар Вучић рекао је да смо последњих дана сведоци толико лицемерја, двоструких стандарда у понашњу великих сила према нама Србима.
"Са толико се проблема суочавамо, да и ми који морамо да бринемо о народу, морамо да дамо одушка и сопственим мислима", истакао је председник Вучић.
"Данас смо били на Петровачкој цести, на само једном месту у тој најтужнијој колони направљеној још од 1945. године на тлу савремене Европе о чему сви у целој Европи ћуте. Користиће све изразе, али никада неће рећи да је то највеће етничко чишћење на европском тлу од 1945. године на овамо", додао је он.
Опширније прочитајте ОВДЕ
20:10
Додик: "Олуја" је била планирани злочиначки подухват"Оно што они називају Олујом био је злочиначки подухват који је планиран. Хрвати су ангажовали преко 200.000 војника, а становника је било 200.000. Значи на свако недужно дете, жену, старца, ангажован је по један наоружани војник", нагласио је председник РС Милорад Додик.
Опширније прочитајте ОВДЕ
20:07
Дамјанић: Книн носимо у срцуЈована Дамјанић која је 4. августа 1995. године протерана са свог огњишта у Книну рекла је, на централној манифестацији поводом обележавања Дана сећања на страдале и протеране Србе у војно-полицијској акцији "Олуја" која је вечерас одржана у Приједору, да Книн носи у срцу и да Републику Српску и Србију морамо чувати још јаче и још сигурније.
"Живела сам срећно детињство окружена рођацима, кумовима, пријатељима, комшијама и нисам знала да постоје лоши људи. Из Книна сам ишчупана са свог игралишта 4. августа 1995. године", рекла је Дамјанић.
Додала је да, упркос томе што им је мајка тада говорила да је све у реду, ништа није било у реду.
"Иако нам је мама говорила да је све у реду, лица осталих људи и њихови уплашени погледи откривали су да више ништа није у реду", рекла је Дамјанић и додала да је њена породица аутомобилом са неколико кофера отишла са свог огњишта.
"Нови дом смо привремено нашли у околини Крушевца, родитељи, сестра и ја смо ту почели поново да пуштамо боје у свој живот. Након седам година се због животних прилика селимо у Панчево где сам започела своје средње образовање у Медицинској школи, али нас је живот послао на још једно путовање када смо се 2004. године преселили у Републику Српску, у Приједор где сестра и ја завршавамо средње школе и заснивамо радни однос породице", рекла је Дамјанић.
Истакла је да Книн носе у срцу као и да су га усадили у срца своје деце јер, како каже, на Србију имају лепо сећање.
"На Богу је да опрости, ја заборавити не могу и баш због тога што је Република Српска Крајина доживела такву судбину, Републику Српску и Србију морамо чувати још јаче и још сигурније", закључила је Дамјанић.
19:06
Патријарх Порфирије: Мир је највиша вредност. Услов без ког немамо људског достојанстваПарастос страдалима служио је патријарх српски Порфирије.
"Сабрали смо се овде да се помолимо за нашу браћу и сестре из Далмације, Лике, Баније, Кордуна којима је у лето 1995. године Приједор им је била прва страница спаса током не бивалог по размерама насилног егзодуса нашега народа. Неки су застали и остали овде, неки су наставили даље. Ипак, за 1893 није било наде за лепше и боље дане. Данас смо сабрани у молитвеном сећању на прогнане, страдале и њихове гробове неопеване", рекао је Патријарх.
"Мир је највиша вредност. Услов без ког немамо људског достојанства", нагласио је патријарх Порфирије.
18:58
Почела централна церемонија Дана сећања у Приједору (ФОТО)Централа манифестација поводом обележавања Дана сећања на страдале и протеране Србе у војно-полицијској акцији "Олуја" почела је вечерас у Приједору парастосом који служи патријарх Порфирије са свештенством у присуству великог броја грађана и званичника Србије и Републике Српске.
Скупу на главном градском Тргу мајора Карлице присуствују председник Србије Александар Вучић, председник РС Милорад Додик, председници парламената Владмир Орлић и ненад Стевандић, премијери Ана Брнабић и Радован Вишковић, српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић, министри и други званичници Србије и РС, преноси Танјуг.
Након парастоса обратиће се председник РС Милорад Додик и председник Србије Александар Вучић.
Ово је прво обележавање Дана сећања који Србија и Република Српска организују у РС.
Приједор је град који је међу првима прихватио избеглице из Крајне током акције Олуја која је почела 4. августа 1995. године и у којој је протерано више од 220 000 љуиди и убијено скоро 2000 цивила.
14:36
У Дрвару служен парастос за убијене Србе у "Олуји"У Дрвару је служен парастос и положени су венци код спомен-обележја Гувно поводом 28 године од страдања и прогона Срба у погрому "Олуја".
Начелница општине Дрвар Душица Рунић рекла је да Крајишници никада неће заборавити страшан злочин које су хрватске снаге починиле над Србима из Крајине, Лике, Далмације и Кордуна августа 1995. године.
Више од стотину Дрварчана окупило се данас на Гувну где су одали почаст убијеним Србима, међу присутинима били су Рунићева, те начелници општина Источни Дрвар Милка Иванковић, шеф конзуларне Канцеларије Србије у Дрвару Југослав Ђорђевић, генерални конзул Србије у Мостару Васо Гујић.
Присуствовали су и чланови делегација борачке организације Дрвар, Источни Дрвар, Министарства правосуђа Ливањског кантона, као и политичких странака СНСД и СНП.
Погром Срба у "Олуји" почео је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО-а на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.
Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.
14:07
Вучић: Пружамо поштовање свим жртвама, али нисмо спремни да заборавимо српскеПредседник Србије Александар Вучић изјавио је у Бањалуци да "Србија поштује Повељу Уједињених нација али и Дејтонски споразум који почива на три конститутивна народа и два ентитета".
Вучић се на почетку обраћања у име целе делегације захвалио руководству Републике Српске на дочеку, а посебно председнику Милораду Додику.
"Република Србија поштује повељу УН, у складу са тим Србија је поштовала, поштује и поштоваће све норме Дејтонског споразума, као темеље БиХ", истакао је Вучић и додао да је веома важно да на исти начин као што Србија поштује интегритет БиХ, она треба да поштује интегритет Републике Србије, а што није био случај у Савету Европе.
Вучић је казао да су односи Србије и Српске на изузетном нивоу, и да је захвалан што заједно обележавају све важне догађаје из прошлости.
"Ми не бежимо од пружања поштовања према жртвама свих других народа, али нисмо спремни да заборавимо српске жртве", истиче председник Србије.
Истиче да Србија сматра да политика санкција увек производи погрешне ефекте, те да санкције Републици Српској сматра неадекватним.
"Република Србија односиће се према санкционисаним особама као да санкције не постоје. За нас санкције не постоје, нећемо их примењивати, нити се сагласити са онима који су их уводили", додаје Вучић.
Напомиње да Србија жели да има најбоље односе са свим народима који живе у БиХ.
"Наша идеја је Отворени Балкан. За нас је важно да помогнемо свим општинама којима можемо", каже председник Србије.
14:02
Додик: За злочин на Петровачкој цести нико није одговараоПредседник Републике Српске Милорад Додик поручио је да Србија и Српска имају најјачу могућу сарадњу која није усмерена ни против кога.
Он је подсетио да су данас посетили Петровачку цесту, а да за злочин који се ту догодио нико није одговарао.
"Другима не смета наше право да обележимо сећање на жртве", навео је Додик и додао да неки у Сарајеву мисле да су задужени за целу БиХ, што није случај.
Додик каже да је сигуран да је Србија пријатељ свима у Босни и Херцеговини, која не може остати изван Дејтонског оквира.
"Однос Србије према РС показује да нисмо сами, да нисмо напуштени, Вучић је креирао нешто што нас окупља, и да обележимо догађаје од националног значаја, а то чинимо вечерас девети пут", додаје Додик.
13:51
Потписани споразуми о изградњи два меморијална центра посвећена јасеновачким жртвамаПредседница Владе Србије Ана Брнабић и председник Владе Републике Српске Радован Вишковић потписали су споразум о изградњи меморијалних центара посвећених јасеновачким жртвама.
Изградња меморијалних центара у Доњој Градини и Београду посвећена јасеновачким жртвама биће приоритет две владе у наредном периоду, поручено је на данашњем састанку.
У Меморандуму је изражена опредељеност да у циљу сећања и његовања културе на жртве усташког геноцида (под окриљем нацистичке НДХ), чији врхунац представља систем концентрационих логора Јасеновац, буду изграђена два меморијална центра и то: у Доњој Градини, као месту страдања на којем су вршене егзекуције, мучења и злостављања и у Београду, као главном граду Републике Србије.
Потписници Меморандума се обавезују да ће обезбедити услове да се центри изграде у складу са највишим стандардима и да буду достојни сећања на жртве Јасеновца, наводи се у саопштењу.
Такође, потписници меморандума су сагласни да ће споменик у Доњој Градини и споменик у Београду бити истог изгледа, преноси РТРС.
У циљу реализације заједничког пројекта изградње меморијалних центара, потписници су сагласни да се оснује заједничко Управљачко тело које чине његова светост патријарх Српске православне цркве, председници Републике Србије и Републике Српске, председници Владе Републике Србије и Владе Републике Српске, као и председници Народне скупштине Републике Србије и Народне скупштине Републике Српске.
На данашњем састанку је истакнутио да је сарадња Српске и Србије, која произилази из Споразума о специјалним паралелним везама, одлична у свим областима, као и да постоји простор за њено даље унапређење.
Вишковић се у име Владе Републике Српске захвалио на подршци Србије за све заједничке пројекте Српске и Србије.
На састанку је било речи и о тренутној политичкој ситуацији у Репубици Српској, БиХ и региону, а размијењена су мишљења и о другим актуелним питањима.
12:12
Шапић: Олуја највећи злочин етничког чишћења после Другог светског ратаГрадоначелник Београда Александар Шапић изјавио је да је хрватска војно-полицијска акција "Олуја" највећи злочин етничког чишћења после Другог светског рата и додао да је важно да се негује култура сећања на српске жртве.
Шапић је, након парастоса страдалима у хрватској акцији "Олуја", који је одржан у цркви Светог Марка у Београду, навео да је важно да памтимо оно што се догодило у историји, али и да не смемо да дозволимо да се слични злочини понове.
Он је након полагања венца на Споменик српским жртвама страдалим у ратовима 1991- 2000. године на простору бивше Југославије рекао да "не смемо да заборавимо чињеницу да смо негде и ми погрешили када смо дозволили да нам се то деси".
"Важно је да српски народ више никада не дозволи, без обзира где се налази, да нико над њим изрши овакав злочин и етничко чишћење. Ко год да сутра буде на одговорним местима и на челу државе у овој земљи мора да буде свестан да Србија јесте матица српског народа, да морамо да водимо рачуна о свим Србима где год да се налазе и да више никада не дозволимо да нам се деси такав злочин и етничко чишћење", рекао је Шапић,