Србија и Балкан

Инспекција у српској фабрици чипса: Наређено уништавање паковања са канцерогеном материјом

Приликом контроле је констатовано да је спорна количина производа која је била намењена извозу у Хрватску, тамо и уништена
Инспекција у српској фабрици чипса: Наређено уништавање паковања са канцерогеном материјомwww.globallookpress.com © Creativ Studio Heinemann

Пољопривредна инспекција је приликом ванредне контроле погона компаније "Чипс веј" дала налог за уништење 880 паковања чипса од 150 грама са истим лотом из спорне серије која садржи повишен ниво акриламида.

Инспекција је наложила и додатна испитивања свих осталих лотова који се могу довести у везу са спорном серијом, а одмах су предузете мере да се и они повуку из промета и уради опозив.

Одмах по добијању РАСФФ нотификације о повишеном нивоу акриламида у прехрамбеном производу чипс са укусом паприке произведеном у Србији, пољопривредна инспекција је издала налог за ванредну контролу погона и предузела све мере из своје надлежности.

Приликом контроле је констатовано да је спорна количина производа која је била намењена извозу у Хрватску, тамо и уништена, а инспекција је за преостале производе са истим лотом забранила даљу употребу и наложила уништавање.

Регулатива у Србији када је реч о акриламиду је усаглашена са прописима Европске уније и прописује исте дозвољене нивое те супстанце.

Пољопривредна инспекција ће и у наредним данима наставити са појачаним контролама ове врсте производа како овог, тако и осталих произвођача, уз редовне контроле свих прехрамбених производа са циљем да домаћи потрошачи буду сигурни у то да се у промету налазе искључиво безбедни прехрамбени производи.

Помоћник министра пољопривреде Ненад Вујовић изјавио је да је инспекција у погону фабрике, узима узорке и проверава да ли су остали лотови овог чипса безбедни.

"Ми смо заједно са субјектом у магацину пронашли одређене количине које нису биле велике, негде око 880 паковања тог типа и заједно са њима наредили уништавање. Инспектор је наредио уништавање и забрану стављања у промет таквих производа", изјавио је Вујовић за Танјуг.

Он је додао да је наложено компанији да обавести купце о могућности ризика у производу.

"Наложили смо субјекту да обавести купце да постоји могућност ризика, да изведе опозив и да једноставно обавести јавност, потрошаче које то интересује, да могу да врате производ", истакао је Вујовић.

Компанија из Чачка саопштила је да је још 28. јула обавештена о проналаску повишеног нивоа акриламида приликом преласка хрватске границе и да је спорни контингент чипса уништен.
Из компаније наводе да су од купца, компаније „Плодина” 28. јула добили обавештење да се у пошиљци од 33 палете ребрастог чипса са укусом паприке у паковањима од 150 грама, приликом царињења на анализи показало да је ниво акриламида виши од дозвољеног.

У саопштењу се наводи да је компанија, одмах по пријему информације обавестила купца да ће целокупна пошиљка бити превентивно уништена и да ће заменска роба бити послата у најкраћем могућем року.

image