Курти захвалан Западу на подршци, нарочито срећан због потписа Украјине
Премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти сматра да је писмо 56 парламентараца упућено САД, ЕУ и Великој Британији, у коме се захтева да се промени политика према Београду, позитиван искорак за тзв. Косово, истичући да је нарочито значајно то што је Украјина једна од земаља потписница, преноси "Газета експрес".
"Ове недеље дошло је до позитивног помака за Косово на међународном плану. Писмом упућеном државном секретару Сједињених Америчких Држава Антонију Блинкену, високом представнику Европске уније за спољну политику и безбедност Жозепу Борељу и министру спољних послова Уједињеног Краљевства Џејмсу Клеверлију, преко 50 посланика, 10 председника парламентарних спољнополитичких одбора 16 земаља, укључујући и Украјину, изразило је подршку 'Косову' и позвало на оштрији приступ према Србији и указало на опасност коју њено деловање представља за безбедност нашег региона", рекао је Курти на седници Владе "Косова".
Он је захвалио свим потписницима писма и нагласио да ова врста подршке јача "посвећеност 'Косова' потпуној деескалацији ситуације у четири општине на северу Косова, посвећеност демократији и веру у законитост и уставност".
Иначе, у писму политичара западних земаља, које је објавила британска посланица Алиша Кернс, наводи се да Запад има "мек" приступ према Београду.
"'Косово' се суочило са значајним последицама након покушаја градоначелника да уђу у своје канцеларије на Северу. 'Косово' би требало да координира са Кфором у будућности како би спречило ескалацију. Али недостатак притиска на Србију након произвољног притварања тројице косовских полицајаца и неуспеха да буде позвана на одговорност за нападе на Кфор наглашава тренутни недостатак непристрасности у решавању таквих жаришта", наводи се, између осталог, у писму.